1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?
Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

A+A-

Dijital dünyanın ön plana çıktığı ve hemen herkesin hayatını şekillendiren küçük tercihleri dijital ortam trendlerinden yola çıkarak yaptığı günümüz modern dünyasında yepyeni bir kavram olan influencer adeta bir çığ gibi büyüyor. Influencer nedir, influencer marketing nasıl yapılır sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Markaların aktivisti olarak belirli çerçevelerde hareket eden influencerlar pazarlama için farklı aşamalar kat etmelidirler. Nasıl influencer olunur sorusunun yanıtı bu aşamalarda gizlidir.

Nasıl Influencer Olunur?

Öncelikle markayı temsil edecek kişinin sosyal medya mecralarında doğru kanalları aktif olarak kullanması gereklidir. Kendi alanında uzman olduğunu göstermesi gereken bu kişi, hedef markayı tanımayan ya da ona güvenmeyen kişilere kendisine karşı gösterilen sadakati kullanarak tanıtımı yapar. Yani öncelikli olarak dikkat edilen kriter erişim noktalarıdır.

Markaların ikincil pazarlama yöntemi olan eylem, influencer kişinin gerçek hayat içerisinde marka ürünlerinin denenmesini, avantajlarının objektif ve abartısız şekilde sunulmasını, markanın diğer ürünlerine dair gözlemlerin dile getirilmesini kapsar. Takipçilerden yorum ve beğeni talep edilir, yorumlar aracılığıyla görüş beyanı ve tartışma ortamı sağlanarak popülerlik sağlanır.

Dönüştürme aşamasında tüketiciler arasında markanın yayılması sağlanır. Kişilerin anında geçerli indirim kodu ya da kampanyaları bir başka tüketiciye söyleyerek takibi çekici kılması, bir diğer önemli aşamadır. Böylece izleyici ve potansiyel müşteriler gerçek birer alıcıya dönüştürülür.

Müşterilerle güçlü bir iletişim kurmuş olan influencer için son aşama olan etkileşim aşaması oldukça kolay olacaktır. Çünkü influencer kişinin görevi müşterilerin ürüne ya da markaya karşı ilgisini ve sadakatini kazanmak, bunun için tecrübelerini en samimi şekilde aktarmaktır. Bunun için markaların hedef kitlesine yönelik bir tarz geliştirmeli, bu kurgusal kişiliği ön plana çıkararak hareket etmeli, tüketicilerin hayranlığını kazanmalı ve kurgu boyutunu asla belli etmemelidir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.