İlkokula Başlama Yaşını 69 Aya Çıkaran Kanun Teklifi TBMM’de Kabul Edildi

Sözleşmeli öğretmenler ve sözleşmeli personellerin kadroya atanması için sürenin kısaltılması ile ilkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda yapılan oylama sonucu kabul edilerek yasalaştı.

27.06.2019 - 22:52
28.06.2019 - 11:03
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya atanması için gereken süreyi kısaltan, ilkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifine göre öğrenci yurtları ve buna benzer kurumların açılarak işletilmesi Milli Eğitim Bakanlığı iznine bağlı olmaya devam edecek. Bu gibi Yurt ve kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tespit edilen esaslara göre denetlenirken kanunla denetim görevi ilgili bakanlıklara verilecek.

Sözleşmeli Personellerin Kadro Süresi Kısaldı

Kabul edilen kanun teklifi ile birlikte Diyanet İşleri başkanlığında çalışan sözleşmeli personellerin 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacağına yönelik süre 3 yıla indirildi. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı çalışanı sözleşmeli personelin ve sözleşmeli öğretmenlerin de başka bir yere atanmak için bulundukları yerde geçirmeleri gereken hizmet süreleri değişti. Yapılan düzenlemeye göre sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre 4 yıldan 3 yıla indirildi. Sözleşmeli öğretmenlerden bu süre sonunda öğretmen kadrosuna atananlar ise aynı yerdeki görev sürelerini bir yıl olarak tamamlayacak. Yasalaşan kanunla birlikte Sağlık Bakanlığı’nda çalışan sözleşmeli personellerin de kadroya atanması için zorunlu olan hizmet süreleri 4 yıla düşürüldü. Aynı yerde 3 yıllık görevini tamamlayan sağlık personeli kendi talebi doğrultusunda bulundukları yerde kadroya geçebilecek. 3 yılda kadroya geçen sağlık personelleri burada bir yıl daha görev yapacak.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim