Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İlk Türk İslam Devletleri Nelerdir? İlk Türk İslam Devletleri’nin Özellikleri

Son Güncelleme:
 İlk Türk İslam Devletleri Nelerdir? İlk Türk İslam Devletleri’nin Özellikleri

Türklerin İslam dinini kabulünden sonra bu çerçevede birçok farklı devlet kurulmuştur. Bu devletlerin birçoğu döneminin kültürünü yansıtması nedeniyle iç içe geçen özellikler taşır. İslamiyet’i kabul eden Türkler, günümüz kültürüne kadar uzanan etkileriyle tarihin önemli bir yerini kapsamaktadır. İlk Türk İslam Devletleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgi aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

ilk türk islam devletleri

İlk Türk – İslam Devletleri

İlk Türk İslam Devletleri

Türkler’in İslamiyet ile tanışması Talas Savaşı ile gerçekleşmiştir. 751 senesinde Çin ve Abbasi Devleti arasında olan bu büyük savaşın nedeni Orta Asya’ya hakim olma amacı olup, Karlukluların desteğiyle Abbasiler tarafından savaş kazanılmıştır. Bu şekilde İslam’la tanışan Türkler kendi içinde bu dini adım adım yaymaya başlamıştır.

Türkler ve Araplar arasındaki ilişki gün geçtikçe daha sıkı bir hal alırken, Arapların Çin’den öğrendiği pusula ve kağıt gibi icatlar Anadolu’da da yer bulma fırsatı yakalamıştır. Geleneklerine olan sadakatini bozmayan Türkler kendi içinde birçok farklı devlet yapısına ayrılsa da Türkçe’nin resmi ve ortak dil olmasından anlaşılabileceği üzere benzer özellikler göstermeye devam etmişlerdir. Bu devletlerse şu şekilde sıralanır:

Karahanlılar

İlk Türk-İslam Devleti Karahanlılar’dır.

ilk türk islam devletleri

İlk Türk İslam Devletleri

Kurucusu Bilge Kül Kadir Han olan devlet, varlığını 840-1212 yılları arasında sürdürmüştür. Uygur Devleti’nin 840 senesinde yıkılmasıyla Balasagun’u merkez alarak kurulan bu devlet, Uygur alfabesi kullanarak Türkçeyi ana dil görmeye devam etmiştir. İlk Türk alanındaki eserlerin verildiği bu devlet kültürel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Kutadgu Bilig, Atabetü’l Hakayık, Divanü Lügati-t Türk ve Divan-ı Hikmet olarak dört farklı eser şeklinde ortaya konan ilk Türk İslam yapıtları, günümüz edebiyatında da bahsi geçen önemli eserlerdir.

Son döneminde iki kola ayrılarak yönetilen ve böylece gücünü yitiren Karahanlılar Devleti Harzemşahlar’ın istilasıyla son bulmuştur.

Gazneliler

963 senesinde Alp Tigin tarafından Afganistan’ın Gazne kentinde kurulan devlet, Türk İslam gelenek ve kültürünü Hindistan’a kadar taşıma başarısını göstermiştir. Sultan unvanını ilk defa bu devlet, Sultan Mahmut için kullanmıştır.

Tolunoğulları

Abbesilerin Mısır valisi olan Ahmet Bin Tolun’dan alan devlet, bu bölgedeki ilk Türk İslam Devleti olma özelliğine sahiptir. Yöneticileri her daim Türk olsa da halkı Araplardan oluşan devlete Abbasiler son vermiştir.

ilk türk islam devletleri

İlk Türk İslam Devletleri

İhşidler

Akşitler olarak da görebileceğimiz bu devlet, Mısır topraklarında kurulan bir diğer Türk İslam uygarlığıdır. Kutsal topraklar içerisinde bulunan Hicaz, bu devlet tarafından ilk defa güvence altına alınmıştır.

Büyük Selçuklu Devleti

Adını kurucusu Selçuk Bey’den alan Büyük Selçuklu Devleti, Oğuzların Üçoklar kolu ve Kınık boyundan gelmektedir. Selçuk Bey’in torunu olan Tuğrul Bey döneminde en güçlü ve zengin konumuna gelen devlet, Tuğrul Bey, Alparslan ve Melikşah dönemleri olarak 3 ayrı başlıkta incelenmektedir.

Tuğrul Bey dönemi Gazneliler’e karşı verilen Dandanakan Savaşı’nın kazanılmasıyla başlarken, bu zafer için devlet Tuğrul Bey gibi Çağrı Bey’e çok şey borçlanmıştır. Bu zaferden sonra tam anlamıyla hızlı bir kurulma evresine geçen devlet, Pasinler Savaşı’yla ününü ve konumunu sağlamlaştırmıştır. Doğu ve batının sultanı olarak anılmaya başlanan Tuğrul Bey’e bu savaş sonrası halifelik verilmiştir.

Alparslan dönemi Anadolu tarihinin en ünlü olaylarından biri olan 1071 Malazgirt Savaşı’nın zaferle sona ermesiyle bilinir. Alparslan döneminde Kafkaslar’a doğru yayılma başlamıştır.

Melikşah dönemi Selçuklu Devleti ve kültürünün en parlak dönemlerinden olup devletin sınırları bu dönemde Mısır’a, Marmara’ya, ve Kafkasya’ya kadar genişlemiştir. Melikşah’tan sonra çıka taht kavgaları, Moğolların Katran Savaşı’nı kazanmasına ve böylece devletin yıkılma sürecine girmesine zemin hazırlamıştır. 1157’de Sultan Sencer’in ölümünden kısa bir süre sonra devlete son verilmiştir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Lise kayıtları 2020 ne zaman başlayacak? MEB lise kayıt tarihleri
7 08 2020 - 15:37
Tıp fakültesi taban puanları 2020! Tıp fakültesi başarı sıralaması ve kontenjanlar
7 08 2020 - 11:24
YKS tercihleri nasıl yapılır? YKS kaç tercih hakkı vardır?
6 08 2020 - 10:30
Üniversiteler ne zaman açılacak? Ağustos 2020 üniversiteler açılacak mı?
4 08 2020 - 11:18
2020 sözel bölümler 4 yıllık üniversite taban puanları! Kimler tercih yapabilir?
28 07 2020 - 11:38
AÖF 2020 yaz okulu ücretleri! AÖF Yaz okulu kayıtları ne zaman başlayacak?
19 07 2020 - 11:27
Yorum Yap