İlk Defa Anne Olanlara Tavsiyeler, İlk Bebek için Öneriler

NAVİGASYONPanik YapmakSterilizasyonDoyurmak için UyandırmakBebek GiyimiUyku için SessizlikBebeği KarşılaştırmakBanyo DüzeniUyku Saatlerini DeğerlendirmekBebeğe DokunulmasıSaç KesmekEş ya da Birey Olmak Anne olmak adeta hormonların getirdiği doğuştan taşınan bir yetenek gibidir. Ancak bazı annelerin ilk çocuğuna sahip olmasıyla birlikte tecrübesizliğine yenik düşerek farkında olmadan hatalar yapması mümkündür. Bu nedenle ilk kez anne olacaklara verilen uzman tavsiyelerini siz de aşağıda […]

23.07.2018 - 23:17
24.07.2018 - 17:26
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Anne olmak adeta hormonların getirdiği doğuştan taşınan bir yetenek gibidir. Ancak bazı annelerin ilk çocuğuna sahip olmasıyla birlikte tecrübesizliğine yenik düşerek farkında olmadan hatalar yapması mümkündür. Bu nedenle ilk kez anne olacaklara verilen uzman tavsiyelerini siz de aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

ilk annelik

İlk Kez Anne Olmak

Panik Yapmak

Anneler genelde ilk defa yaşadığı öğürme, kusma gibi durumlar karşısında fazlaca panikler ve enşeli ruh halini bebeğine de yansıtır. Ancak bebeğin annenin ruh halinden anında etkilendiği unutulmamalı ve korkuya mahal vermeden sorunun geçici olduğu düşünülmelidir.

Sterilizasyon

Bebeğin hijyeni ve temizliği konusunda ne kadar titizsek aynı özeni onun eşyalarına da göstermek gerekiyor. Bu nedenle başta biberonu olmak üzere tüm eşyalarını sterilize etmek gerekiyor. Bebeklerde hijyenin özellikle ilk aylarda içinde hayatının olmazsa olmazlarından olduğunu unutuyoruz, ancak bunu hatırladığımızda da takıntı haline getirebiliyoruz. Çocukları temizlik takıntısıyla eşyalardan, nesnelerin keşfinden mahrum bırakmak yerine onların da kirlenmeye hakkı olduğunu unutmadan oynamalarına izin verin.

ilk annelik

İlk Annelikte Yapılan Hatalar

Doyurmak için Uyandırmak

Bebekler acıktığı takdirde bunu mutlaka ağlayarak gösterirler. Eğer bebek ağlayarak uyanmamışsa yemek saati geldi diye onu uyandırmaya çalışmak gereksizdir. Uzmanlara göre bebekler ilk aylarında her 3 saatte 1 kez beslenebilirler ancak bunun için onların uykusunu bölerek huzursuzlandırmanın gereği yoktur.

Bebek Giyimi

Ailelerin panikle yaptığı bir diğer yanlış da bebeklerini çok sıkı giydirmektir. Üşümesini istemiyor olabilirsiniz ancak çok kalın giyinen çocuk terleyecektir ve bunu her zaman giysilerin üstünden gözlemleyemeyebilirsiniz. Tam tersi yazın yeni doğan bebekleri giydirmek için tavsiyelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Vücut sıcaklığını anlamak, yani bebeğin üşüdüğünü ya da terlediğini kontrol etmek için el ve ayaklarına dokunabilirsiniz.

Uyku için Sessizlik

Bebeklerin uyku düzeni ve saatleri ancak 1.5-2 ayın sonunda oluşur ve bebekler bu aylarda geceleri daha çok uyumaya eğilimli olacaktır. Bunu düşünerek gündüz saatlerinde uykusunu bölmemek adına evdeki sesleri engellemek, hiç ses çıkarmamaya çalışmak onun uyku düzenini daha geç kazanmasına yol açacaktır. Gündüz uykusuna ne denli izin verilirse çocuğun gündüz olduğunu anlama yetisi o denli geç oturacaktır.

Bebeği Karşılaştırmak

Her çocuk tek ve özeldir, hareketlerini, gelişimini ya da zevklerini diğer bebeklerle kıyaslayarak onu zorlamak büyük bir hata olacaktır. Düzenli kontrol halinde herhangi bir anormali varsa bunu uzman doktor zaten aileyle paylaşacağından çocuğun gelişimi için diğer çocuklara bakarak endişe etmeye gerek yoktur.

ilk annelik

İlk Kez Anne Olanların Hataları

Banyo Düzeni

Çocuk uzmanlarına göre bebeğin haftada 2 ila 3 kere banyo yapması yeterlidir. Bebeği altına yaptığı için sık sık pislendiğini düşünerek sürekli banyo yaptırmaya gerek yoktur. Önemli olan bebeğin bezini değiştirirken her seferinde ıslak mendil kullanmaktır.

Uyku Saatlerini Değerlendirmek

İlk kez anne olanların yaptığı hatalardan biri de bebeklerin uyku saatleri içerisinde evde daha çok iş yapabilmek için fırsat yaratmaya çalışmak yani uyku saatlerini ev işi yapmak için bir zaman aralığı olarak görmektir. Bu hata nedeniyle kısa sürede hızlıca yorulacak olan anne, bebeği dinlenirken kendine ve dinlenmesine zaman ayırmalıdır.

Bebeğe Dokunulması

Yeni annelere tavsiyeler arasında sık sık unutulsa da bebeğin beslenmesi ya da uykusu kadar bir diğer önemli madde de bebeğe temas konusudur. Bebeğe dokunmak ya da öpmek onun hasta etmez, biri hastaysa yalnızca bebekten değil tüm çevreden uzak durarak kendisi dikkatli olmalıdır ancak her bebeğe temasta endişelenmek annelerin yaptığı bir hatadır.

ilk annelik

İlk Kez Anne Olmak

Saç Kesmek

Bebeklerin ilk senelerinde saçlarının sık sık kesilmesi ve böylece daha gür olacağı yönündeki görüşler tamamen şehir efsanesi olup, çocuklarda saç kökleri nasılsa bu kökler güçlenene kadar saçların aynı şekilde çıkacağı bilinmelidir. Ayrıca vücudun ısısının büyük ölçüde kafa kısmından kaybedildiği unutulmamalı ve özellikle soğuk havalarda sık sık bebek saçını kestirmekten kaçınılmalıdır.

Eş ya da Birey Olmak

Yeni anne olanlara tavsiyeler yalnızca bebekler hakkında değildir. Birçok anne, yeni tattığı bu duygunun heyecanıyla bebeklerinin üstüne fazla düşerek birey ya da eş olduğunu unutur ve sadece anne rolüne odaklanır. Oysa bir çift olarak devam eden çocuktan bağımsız hayatı ertelemek, bu defa aile içi sorunlara zemin hazırlayacaktır.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim