Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

İlişkideki sorunları 5 adımda çözmek için tüyolar

Sevgilinizle olan ilişkinizde çok fazla sorun yaşıyorsanız bunu sadece tek taraflı düşünmeyin. Sorunlar çift taraflıdır ve her iki kişi de çözüm odaklı olmalıdır. Bu sorunları ortadan kaldırmak istiyorsanız, nasıl davranmanız gerektiğini kestiremiyorsanız o halde yazımıza bir göz atın.
Eklenme:
 İlişkideki sorunları 5 adımda çözmek için tüyolar

Her ilişkide bazı sorunlar olabilir. Bu sadece sizin ilişkinize özel bir durum değildir. Çok güzel dediğiniz, imrendiğiniz ilişkilerde bile sorunlar yaşanır. Zaten hiçbir sorun olmayan beraberlikler de pek normal değildir. Ancak sorunları çözüme kavuşturmadan ilişkiyi devam ettirmek, ilişkinizi yıpratma yoluna sokabilir. Sorunları çözmek, olası sorunları önlemek ve ilişkinizi sağlamlaştırmak için yapmanız gerekenler;

Dinleyin

Hayatınızdaki insan konuşmaya başladığı zaman onun sözlerini kesmeyin, sinirli bir şekilde davranmayın, dinleyin ve sözünü bitirmesini bekleyin. Özellikle sinirli olan tarafı, bir taraf alttan almalı, tabi her zaman siz alttan alıyorsanız bu ilişkide ciddi bir sıkıntı vardır. Bunu da en yakın zamanda konuşarak çözüme kavuşturun. Tartışma anında iyi bir dinleyici olun, bırakın söylemek istediklerini anlatsın. Karşı tarafı can kulağı ile dinlemeniz size olan saygısını artıracak ve bu sorunlar karşısında çözüm arayışında olduğunuzu görerek elinizden gelen her şeyi yaptığınızı anlayacaktır.

Anlayın

Aslında birçok insan birbirlerini anlayamaz çünkü genelde insanların düşünceleri ve davranışları aynı değildir. Çok fazla insan kendini anlamakta zorluk çeker, kelimelerle ifade edemez. Anlamaktan ziyade anlayış göstermeye çalışın ve onun yerine kendinizi koyarak empati yapın.

Anlatın

Sorunlarınızı her iki pencereden bakarak, açıklayıcı nedenlerle anlatın. Anlatım tarzınız yumuşak olsun. Aranızdaki sevgiyi ve saygıyı gözeterek, zarar vermeden cümlelerinizi özenle seçiniz. Sinir anında sonradan pişman olacağınız sözler söylememeye özen gösterin.

Nedenlerini Sorun

Sevgilinizle tartıştığınız veya ilişkinizde bir sorun yaşadığınız zaman kaynağını bulmaya çalışın ve ona da mutlaka sorun. Tartışma anında insanlar gerilebilir. Sizi bir lafıyla incitmiş, kalbinizi kırmış olabilir. Bu durumda ateşe körükle gitmeyin, bırakın her iki tarafında siniri geçsin. Sakinleştiğiniz zaman bu sorunun neden kaynaklandığını sorun ve bu davranışına karşı kırgınlığınızı dile getirebilirsiniz.

Çözüm Bulmaya Çalışın

Hatalı olan taraf siz olabilirsiniz veya sevgiliniz olabilir. Bu durum hiçbir şeyi değiştirmez. Siz her zaman çözüm bulmaktan yana olun. Eğer suç sizinse özür dileyin ve bu hatayı bir daha yapmayacağınızı dile getirin. Eğer sorun karşı tarafta ve o bu hatayı kabul etmiyorsa üstelemeyin. Siniri geçince konuyu tekrar açın ve eğer gerçekten haklı olduğunuza inanıyorsanız pes etmeyin. Çözülemeyecek kadar büyük sorunlarınız varsa, karşı taraf asla haksız olduğunu kabul etmiyorsa ilişkinizi tekrar gözden geçirin.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?
16 10 2020 - 14:16
Cinsel enerjiyi arttırma yolları
16 10 2020 - 10:27
Pratik sebzeli güveç tarifi
14 10 2020 - 15:10
Yorum Yap