İklim krizi nedir? Sonuçları neler olabilir?

İklim krizi (değişikliği), insan faaliyetleri sonucunda doğrudan veya dolaylı bir şekilde küresel atmosferin iletişimini bozan iklimdeki bozulma ya da değişmedir. Günümüzde bu değişiklik çok tehlikeli sonuçlara ulaştığından dolayı iklim değişikliği yerine iklim krizi olarak isimlendirilmektedir. İklim krizi, insan ürünü olup atmosferle ve doğayla ilişkili olan (parfüm, araba dumanı, deodorant, plastik şişe, sera gazı, fosil yakıtı vs.) çöplerden beslenen bir uzun soluklu değişimin sonucudur.

11.08.2019 - 20:30
12.08.2019 - 11:51
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

İklim krizi, 21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük sıkıntı ve tehlikelerin başında gelmektedir. İnsan sağlığı, ekosistemler, hatta insan neslinin sürdürülmesi açısından büyük oranda tehdit oluşturabilecek olumsuz etkileri sebebiyle çok ciddi sosyo-ekonomik sonuçlara neden olabilecek bir sorun olarak değerlendirilen iklim krizi, özellikle son yıllarda uluslararası gündemin üst sıralarında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

İklim krizinin sonuçları nelerdir?

İklim krizinin etkileri arasındaki en büyük sorun tatlı su kaynaklarının azalması, gıda üretimi koşullarındaki genel değişiklikler ve seller, fırtınalar, sıcak dalgaları ve kuraklık sebebiyle birçok canlı türünün ölümüne sebep olabilecek sonuçlar sayılabilir. Yaşam alanlarının hızlı değişimine ayak uyduramayan birçok canlı türünün nesli daha hızlı yok olmaya başlayacak. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, sıtma ve yetersiz beslenme gibi nednelerden milyorlarca canlı türü ölümle burun buruna gelecek.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim