Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İkinci El Telefonlarda Güvenlik Sorunu Mevcut

Yapılan araştırmalar sonucuna ikinci el olarak satılan akıllı telefonlarda güvenlik problemleri tespit edildi. Araştırmacılar 100 adet akıllı telefonun yüzde 17'lik kısmında bu güvenlik sorununun olduğunu belirtiyor.
Eklenme:
 İkinci El Telefonlarda Güvenlik Sorunu Mevcut

Gündelik yaşamda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte vatandaşlarda hayatına yeni ürünleri entegre ediyor. İnternet kullanımlarındaki artışla beraber akıllı cihaz kullanımı da artış gösterirken, bu internet kullanımıyla farklı güvenlik sorunları yaşanabiliyor.

Son yapılan araştırmalar kapsamında ikinci el akıllı telefonlarda ve akıllı televizyonlarda güvenlik açığının olduğu tespit edilirken, günümüzde piyasada bu şekilde ikinci el olan birçok telefon bulunuyor.

Veriler Dolandırıcıların Eline Geçebilir

Piyasaya bakıldığında hem düşük hem yüksek fiyatlı birçok ikinci el telefon olduğu göze çarparken, araştırmaların sonucunda ortaya çıkan güvenlik açıkları vatandaşları kuşkulandırıyor. Akıllı telefon kullanıcıları çeşitli sebeplerden dolayı cihazlarını satarken, satış işlemleri esnasında telefon içeriğinde bulunan veriler silinmiyor. Bu sebepten ötürü telefon içinde yer alan veriler dolandırıcıların ellerine geçebiliyor.

Araştırmalar sonucunda söz konusu cihazlarda kötü amaçlı yazılımların bulunduğu ve üçüncü kişilerin bu yazılımlar sayesinde izleme yapabildiği görülürken, Hertfordshire Üniversitesi’nin yaptığı araştırma kapsamında eBay üstünden 100 adet ikinci el telefon alımı gerçekleştirildi.

Alınan telefonların yüzde 17’lik diliminde telefonun eski sahiplerinin verileri bulunduğu görülürken, söz konusu veriler arasında mesajlar, e-postalar, fotoğraflar gibi birçok özel bilgininde yer aldığı ifade edildi.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap