Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İkigai Nedir? Japonların Mutluluk Sırrı İkigai Nasıl Uygulanır?

Son Güncelleme:
 İkigai Nedir? Japonların Mutluluk Sırrı İkigai Nasıl Uygulanır?

Japonyaların oldukça popüler felsefelerinden biri olan İkigai, konuyla ilgili yayınlanan kitabın da etkisiyle daha da ünlenerek yayılıyor. Mutluluk getirdiğine inanılan bir uygulama olan İkigai hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

ikigai

İkigai Nedir?

İkigai Nedir?

Japonlara göre var olma nedenimiz olan İkigai, her birimizin sahip olduğu bir olgudur ve pek çok kişi için yeni bir kelime olsa da yine Japonlara göre hayatı anlamlı kılan ve ne denli çabuk öğrenilirse o kadar çabuk hayattaki işlevimizi keşfetmemizi sağlamaktadır.

Aslında hepimiz dünyaya gelmek için bir amaca, bir nedene sahibiz. İkigai inancı tam olarak bu amacı yönlendirmekte ve insanların hayattaki varoluş nedenini bulmasını hedeflemektedir. Kişinin yaşama amacını keşfetmesiyse tamamen değişken olup bazıları için günler bazıları için yıllar alan bir süreçtir.

İkigai’yi Aramak

Japon inançlarına göre ikigaiyi bulmanın neticesinde mutsuz olmak imkansızdır. Bulduğunuz takdirde hayatı anlamlı kılacak bu olgu, size iyileşmiş ruh hali ve her günün enerji dolu olmasını vaat eder. Batı kültüründe genel mutsuzluk ve kronik depresyon hali oldukça yaygın olduğundan Japonların öne sürdüğü bu idea oldukça cazip gelmekte ve gün geçtikçe yaygınlığını artırmaktadır.

İkigai’yi Aramak

İkigai’yi Takip Etmek

Herkesin kendine ait ayrı bir ikigai kavramı olmakla birlikte bilinmesi gereken önemli bir nokta, bu ikigaiyi bulduktan sonra takip etmenin gerekliliğidir. Herkesin içinde farkına varmadığı bir tutku ya da farklılık vardır, keşfedilmemiş yeteneklerse motivasyon eksikliği nedeniyle beliremez. İkigai’yi takip etmek bu keşfin ardından gerekli motivasyonu da sağlayacaktır.

İkigai’yi Bulmak

İkigai’yi keşfetmek için kişilerin takip etmesi gereken bir takım kurallar vardır. Bunların başında yine batı kültürünün uzağında kaldığı anı yaşama ve anın tadını çıkarma eylemleri yer alır. Robotlaşan insan yaşamlarının aksine, var oluş nedenini keşfetmek için içinde bulunulan ana odaklanmak ve geçmişte kalan hataları bir kenara bırakmak gereklidir. Bunun için meditasyon yapmayı denemek de faydalı olabilir.

İnsanın kendi hedefleri adına hiçbir şey yapmadan geçirdiği vakit, bir noktadan sonra körelmesinin en büyük nedeni halini alır. İkigai felsefesi tam da bu nedenden dolayı tatillerle tolere edilen ve istenmeyen işlerde çalışmayı ya da tatmin duygusu vermeyen insan ilişkileri kurmayı yasaklamaktadır. Evrene sunacağınız amacı keşfetmek için bir an önce kendinizi hedeflerinize yönelik şekilde düzenlemeniz ve bunun için tatmin etmeyen her detaydan uzaklaşmanız gerekmektedir.

ikigai

İkigai’yi Bulmak

Herkesi mutlu eden birtakım aktiviteler olsa da gün içinde pek azımız bunlara vakit ayırırız. Oysa kitap okumak, yüzmek ya da piyano çalmak kadar basit olabilen bu aktiviteler kendimizi bulmamıza yardımcı olur. İkigai inancı sizleri bu keyif aldığınız ve sevdiğiniz aktivitelere odaklanma konusunda destekler. Eğer kişi bahaneleri nedeniyle sevdiği işlerden uzaklaşırsa İkigaisini de bulmaktan uzaklaşacaktır.

Kendimiz kadar çevremizde bu amacı bulmada büyük öneme sahiptir. Doğal ortamlarla iç içe olmak, şikayetleri bir kenara bırakıp pozitif olmamızı sağlayacak yerlerde bulunmak ve çevremizde bulunan insanları da aynı şekilde özenle seçmek bu amaçta büyük bir yere sahiptir.

İkigai kitabı aracılığıyla detaylarını öğrenebileceğiniz bir şekilde, sabah uyandığınız odadan gün içinde vakit geçirdiğiniz ortama kadar dört bir yanınızı sizi mutluluk verecek şekilde dizayn etmeniz gereklidir. Elbette bu dizayn yalnızca dekorasyondan değil, huzur ve rahatlık veren detayları oluşturmakla da ilgilidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Origami Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır? Origami Tarihçesi

Burcunuza Göre Doğal Taş Seçimi, Hangi Taş Burcunuz İçin Pozitif Etkilidir?

Çakra Nedir? Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir? Çakralar Nasıl Açılır?

Biyokinezi Nedir? Nasıl Yapılır ve Zararları Nelerdir?

Yoga Yapmanın Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

İş Görüşmesinde Heyecanı Yenmek İçin Yapılabilecekler

Feng Shui Nedir? Neden Yapılır? Nasıl Uygulanır?


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap