İki kere göz kırpınca görüntüyü 10x yakınlaştıran robotik lensler tasarlanıyor

Kaliforniye Üniversitesi'nde iki kere göz kırpınca yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapabilen, gözün doğal yapısını bozmadan belli başlı fonksiyonlar aracılığıyla beyinle uyumlu çalışan robotik lensler geliştirildi.

31.07.2019 - 14:03
31.07.2019 - 14:38
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Bilim insanları uzun zamandır üzerinde çalıştıkları ‘robotik lens’ teknolojisinde hatrı sayılır bir başarıya ulaştılar. Gün içinde bolca yaptığımız küçük göz hareketlerinin bilinçli olarak meydana gelmesi haline şimdilik görüntüyü yakınlaştırma ya da uzaklaştırma olarak iki özelliğin kullanılabilir olması planlanıyor.

El hareketleriyle de uyumlu olarak çalışabilecek!

Söz konusu robotik lenslerin ileri zamanda önceden programlanmış belli başlı el hareketleriyle de uyumlu çalışabilecek olduğu duyuruldu. Her ne kadar kesin gözüyle bakılmasa da mümkün olduğu gerçeğinin altı çizildi. Ayrıca üzerlerinde çalışılan bu lensler sadece göz açıkken değil göz kapalıyken de çalışma yetisine sahip olacak. Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, uykuya dalındığı zaman lenslerin şarj edilebilir olması üstünde özellikle duruyorlar. New Scientist‘e açıklama yapan araştırma öncüsü Shengqiang Cai “Gözleri görmeyen insanların bile çoğu göz küresini hareket ettirebiliyor. Böylece elektro-okulografik sinyal oluşturuluyor.” dedi.

Böylesine bir teknolojik gelişme çoğu insanı korkutsa da uzmanlar kontrol edilebilir olduğu gerçeğine her fırsatta değiniyorlar.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim