Ekonomi

İhracatta Göstergeler İyileşti: Dış Ticaret Açığı Geriledi

Ekim ayında ihracat %7,4, ithalat %1,3 oranında artarken, dış ticaret açığı %6,7 geriledi.

2023 yılı Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre, ihracat %7,4 oranında, ithalat %1,3 oranında artış gösterdi. 2023 yılı Ocak-Ekim döneminde, ihracat %0,3, ithalat %1,2 oranında artış gerçekleştirdi. Dış ticaret açığı 6,7 milyar dolara çıkarken, yılın 9 aylık döneminde dış açık 94 milyar dolara ulaştı.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 4,4 puan artarak %77,3 olarak gerçekleşti. Enerji verileri hariç tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 3,4 puan azalarak %87,7 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 13,2 puan azalarak %92,6 olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin ekim ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı.

Temmuz ayında ihracatta başlayan aylık yükseliş yılın 3. çeyreğinde de sürerken, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ‘Kasım ayı ihracatımız da iyi başladı’ dedi.

İhracatçıya yılın 10 ayında toplam 8 milyar lira destek ödemesi yapılırken, enerji ithalatının 2022 yılında 98 milyar dolara çıktığını anımsatan Bolat, ‘Aylık ortalama 5,2 milyar dolar enerji faturamız var ve bu çerçevede inşallah 70 milyar doları aşmadan enerji ithalatını tamamlamak istiyoruz’ dedi. Yılın ilk 8 ayında çok güçlü olan altın ithalatı, ekim ayında yıllık yüzde 36 geriledi.

Otomotiv ithalatında geçen yılın 10 aylık dönemine kıyasla yüzde 150 artış yaşanırken, Ocak-ekim döneminde TL ithalat yüzde 141 artış gösterdi.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ’10 aylık dönemde bazı sektörlerin yüksek performansına rağmen bazı sektörlerin ihracatında ciddi kayıplar var’ derken, ‘Kan kaybında küresel piyasalardaki gelişmelerinde payı olduğunu biliyoruz. Ancak sorun daha çok üretim aşamalarındaki maliyet baskısından kaynaklanıyor. İhracatçılarımızın fiyat tutturmakta yaşadığı sorun ülkemize döviz kaybı olarak geri dönüyor. Eğer bu kayıplar yaşanmasaydı, ihracatımız çift haneli büyümeye devam ederdi’ ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara’nın ithalat ile ilgili tespiti de dikkat çekti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ihracatta-gostergeler-iyilesti-dis-ticaret-acigi-geriledi-1183816

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu