Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İHA Açılımı Ne Demek? İHA Nedir, Özellikleri

Son Güncelleme:
 İHA Açılımı Ne Demek? İHA Nedir, Özellikleri

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada rejim güçlerinin ateş altına alındığını hedeflerini İHA ve SİHA’lar tarafından tek tek vurulduğunu söylemişti. Bakanın açıklamalarından sonra vatandaşlarda İHA nedir, İHA açılımı ve özellikleri neler sorularının yanıtını aramaya başladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’de askerlerimize yönelik olarak düzenlenen saldırının ardından rejim hedeflerinin SİHA-İHA ve kara ateş destek vasıtaları ile ateş altına alındığını duyurmuştu. Hava Sahası Türkiye’ye kapalı olan Suriye’de İHA ve SİHA’lar sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri daha rahat şekilde hareket edebiliyor. Bahar Kalkanı Operasyonu kapsamında şuana kadar rejime ait çok sayıda tank, helikopter, top ve obüs etkisiz hale getirilirken 2 binden fazla rejim askeri de öldürüldü.

İHA Nedir?

İHA açılımı insansız hava araçları anlamına geliyor. Uzaktan kumanda edilebilen ya da bir uçuş planı boyunca otomatik olarak hareket edebilen bu hava aracı, birçok alanda aktif olarak kullanılıyor. Türkiye kendi üretimi İHA’ları kullanırken dünyada Türkiye ile birlikte 8 ülke İHA üretiyor. İHA’lar ilk olarak 1982 yılında İsrail tarafından kullanılmış, daha sonra ABD tarafından Hunter ve Pioneer programları ile kullanıma Sokulmuştu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insansız hava araçlarının havada en güvenilir şekilde kalma süresi daha da artarken dünya genelinde de kullanımı yaygınlaştı.

İnsansız Hava Araçları Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özellikle sınır dışı operasyonlarda çok sık kullandığı insansız hava araçları gözetleme, keşif, imha gibi askeri amaçlar, taşımacılık, zirai ilaçlama, Kamera çekimi ve yangın söndürme gibi alanlarda kullanılabiliyor.

İHA ve SİHA Arasındaki Fark Nedir?

İHA ve SİHA arasındaki en önemli fark birinin silahlı birinin silahsız oluşudur. Geri kalan bütün özellikleri benzerlik gösterse de insansız hava araçları sadece keşif ve gözetleme için kullanılırken silahlı insansız hava araçları ise hedefleri etkisiz hale getirme ve imha konusunda da kullanılabiliyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Hafta sonu yasak gelen iller belli oldu mu? 12-13 Eylül 2020 hangi illerde yasak var?
8 09 2020 - 09:18
Uzman Çavuş Musa Orhan kimdir? Neden sosyal medyanın gündeminde?
26 08 2020 - 10:59
Nihat Hatipoğlu koronavirüse mi yakalandı? Sevenlerinden dua istedi
25 08 2020 - 09:46
Yorum Yap