Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
378,26
DOLAR
6,8110
EURO
7,4296
STERLİN
8,3078
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? Yaşa Göre Kilo Kaç Olmalıdır?

Son Güncelleme:
 İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? Yaşa Göre Kilo Kaç Olmalıdır?

Obeziteye yakalanma riskinin modern çağda gün geçtikçe büyümesiyle birlikte fazla kilo sorunu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere herkesin korkulu rüyası halini almaktadır. Kilo kontrolü yaşam kalitesi ve genel sağlık durumu açısından önemli bir gündem olmakla birlikte, fazla kiloların yarattığı hareket ve rahatlık kısıtlılığı yadsınamaz bir gerçektir. Kişilerin kendileri için doğru kiloya sahip olup olmadığını anlamanın yolu ideal kilo hesaplama yöntemlerinden geçmekle birlikte konu hakkındaki detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

ideal kilo

İdeal Kilo Nedir?

Kilo ve boy arasındaki oranın belli değerler aralığında olması ve bu değerlerin kişilerin sağlık durumuna uygun olmasına ideal kilo denmektedir. İdeal kilosunu sahip olan bireyler sağlık açısından büyük bir fayda içerisinde olmakla birlikte yaş, cinsiyet gibi ideal kiloyu  etkileyen pek çok farklı faktör mevcuttur. Birçok sağlık merkezinde bu konuda en güvenilir değerlerden biri olarak beden kitle indeksi hesaplama yöntemine başvurulmaktadır.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo hesaplamak için kullanılan pek çok yöntem bulunmakla birlikte fizyolojik ölçüm sonuçları sayesinde kas ve yağ kütlesi arasındaki dengeyi öğrenmek bunların en sağlıklılarından biri olmaktadır.

ideal kilo

İçeriğinde teknik bilgi ve bolca rakam bulunduran hesaplama yöntemleri ne yazık ki kilo vermek isteyen herkes için uygun ve bilgilendici olamadığından hesaplamada vücut kitle indeksi hesaplama gibi basit yöntemlere öncelik verilir. Hesaplama kolaylığı nedeniyle başvurulan merkezlerin birçoğunda beden kitle indeksinden yola çıkarak kişinin hangi kilo sınıfında olduğuna karar verilir.

Kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesiyle elde edilen sonuca göre kişilerin kilo sınıflandırması şu şekildedir:

Beden kitle indeksi;

  • 18,5 kg / m2 aralığında olanlar zayıf
  • 18,5 – 24,9 kg / m2 aralığında olanlar normal kilo,
  • 21 kg / m2 aralığında olanlar ideal kilo
  •  25 -30  kg / m2’den aralığında olanlar fazla kilolu
  • 30  kg / m2’den fazla olanlar obezite

sınıfına girmektedir.

Dilerseniz boy ve kilo bilgilerini girerek otomatik ideal kilo hesaplama aracı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kadınların genel olarak erkeklere göre kiloya oranla yağ kütlesi daha fazla olmakla birlikte boyları da daha kısadır. Aynı hacimdeki yağın kastan çok daha hafif olması bilgisini de eklersek erkeklerin kadınlarda 4,5 ila 5 kilo kadar daha fazla olmasının normal olduğu anlaşılacaktır.

ideal kilo

Ancak bu noktada bilinmelidir ki beden kitle indeksi sonuçları dikkate alınırken kadın ya da erkek ayrımı yapılmadan aynı tablo kullanılır. Tek fark kadınlar değer aralıklarının daha az, erkekler daha çok olan tarafına yakındır. Kadınların daha yaygın şekilde tercih ettiği ve hedefini teyit etmede kullanabileceği bir diğer hesaplama yöntemi de bel kalça oranı hesaplama sonuçlarıdır.

İdeal Kilo Hesaplama Neden Önemlidir?

İdeal kilo öğrenme yöntemleri çerçevesinde elde edilen hedef bilgisi, kişinin sağlıklı olmak adına içerisinde bulunduğu ve bulunması gereken grubu, yani boyuna göre kiloyu ifade eder. Beslenme alışkanlıkları ve spor düzenini yaşamın bir parçası olarak düşünerek bu hedef bilgilere uygun olarak düzenlemeli, yani kilo alınması gerekiyorsa almak, verilmesi gerekiyorsa vermek şeklinde yön belirlenmeli, alınması ya da verilmesi gereken kilolar için sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilmelidir.

Kişinin kendi yaşı, cinsiyeti ve kilosuna uygun şekilde hesaplanan günlük karbonhidrat ihtiyacı bilgilerini göz önünde bulundurarak şok diyetlerden uzak durması gerekmektedir.Kilo vermek isteyenler, istene kiloya yavaş ancak emin ve kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlayacak düzende beslenmelidir.

İdeal kilo hesaplamak için gerekli bilgiler oldukça az ve kolay ölçülebilir olduğundan bu hesaplamaları ev ortamında yapmak mümkün olmakta, her kitleden insan kolayca olması gereken kilo aralığını öğrenebilmektedir. Diyet ve spor hedefi belirlerken kişi kendine gerçekçi hedefler koymalı, estetik kaygılar adına olması gereken kilonun altına düşmeye çalışmamalıdır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23