İçişleri Bakanlığı ikna yoluyla son 2,5 yılda teslim olan terörist sayısını açıkladı: 408 terörist örgütten kurtarıldı

İçişleri Bakanlığı bir son dakika açıklaması yaparak 2017 yılından bu yana güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmaları kapsamında 408 teröristin teslim olduğunu duyurdu.

28.07.2019 - 15:37
28.07.2019 - 18:09
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülen terörle mücadele çalışmalarının büyük bir kararlılıkla devam ettiği belirtildi. Güvenlik güçlerinin terörle silahlı mücadelesinin yanı sıra gençlerin örgütten kurtarılması için çalışmalar yürüttüğünün belirtildiği açıklamada terör örgütü PKK’nın henüz çocuk yaşta bulunan gençleri acımasızca suiistimal ettiğine dikkat çekildi. İçişleri Bakanlığı açıklamasının devamında Suriye ve Irak’ta bulunan terör örgütü kamplarında zorla tutulan ve yaşları dokuza kadar düşen ve sadece çocuklardan oluşan kampların bulunduğu vurgulandı.

Devletin kendilerine sahip çıkacağını bilmiyorlar

Terör örgütü tarafından kandırılarak örgüte katılmaya zorlanan çocukların başta eğitim olmak üzere hayatlarını hiçbir korku ve baskı altında kalmadan kendilerinin şekillendirmeleri için devlet desteği devam ediyor. İkna çalışmaları sonucunda evlerine geri dönen çocuk ve gençler genellikle devletin kendilerine bu kadar sahip çıkacağını tahmin etmediklerini ve sürecin her aşamasında devletin güvenlik birimlerinin yanlarında olduğunu devletin bu gerçek yüzün bilinmesi durumunda örgütte kimsenin kalmayacağını söylüyor. Örgütten kurtarılan çok sayıda çocuk ve genç devletin kendilerine insan olarak değer verdiğini ve hiçbir çıkar gözetmeden yardımcı olduğunu dile getiriyor.

2017 yılından beri 408 terörist teslim oldu

Güvenlik güçlerinin ikna çalışmaları 2017 yılından bu yana terör örgütünün bütün kirli yalanlarına ve oyunlarına rağmen devam ediyor. İkna çalışmaları sonucunda 2017 yılında 105, 2018 yılında 165 ve 2019 yılının başından bu yana ise 138 olmak üzere toplam 408 terörist örgüden ayrılarak teslim oldu. Örgütten kurtularak güvenlik güçlerine teslim olan teröristler örgüt içerisindeki korkunç olayları tek tek anlattı. Terör örgütünün değişik yöntemler kullanarak kendilerini kandırdığını belirten teröristler örgüt içindeki üst kademe teröristlerle alt kademe arasında uçurum kadar fark olduğunu anlattı. Teslim olan teröristler verdikleri ifadelerde örgütünün lider kadrosunun zevk ve sefa içinde yaşarken kendilerinin ise aç ve susuz kaldıklarını bu şartlarda hayatta kalmaya çalıştıklarını söyledi. Teslim olan teröristler aynı zamanda ifadelerinde lider kadroda bulunan teröristlerin kendi güvenlikleri için alt kademedeki teröristlerin hayatını tehlikeye attıklarını ve erkek kadın teröristler aralarındaki gönül ilişkileri nedeniyle infaz edildiğini lider kadrodaki teröristlerin kendileri ile birlikte olmak istemeyen teröristleri ajanlıkla suçlayarak öldürdüğünü söyledi.

Teslim olmak isteyenler hücreye atılıyor

Teslim olan teröristler verdikleri ifadelerde örgüt içinde teslim olmak isteyen çok sayıda terörist olduğunu ancak bunun tespit edilmesi durumunda teröristlerin hücreye kapatılarak engellendiğini anlattı. Ayrıca teröristler teslim olmaları durumunda güvenlik güçleri tarafından öldürüleceklerinin söylenerek gözlerinin korkutulduğunu belirtirken işkence yapıldığı yönünde kendilerine propaganda yapıldığını ifade etti. Teslim olan teröristler güvenlik güçlerinin kendilerini kötü bir muamele uygulanmadığını aileleri ile rahatça görüştüklerini ve her türlü adli yardımda bulunduğunu söyledi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim