Haber

İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırmayız açıklamasına rağmen Suriyeliler eylem yapmaya hazırlanıyor

İstanbul Valiliği tarafından düzensiz göçle mücadele eylem planı açıklandı. Valilik 22 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada Suriyelilere 20 Ağustos tarihine kadar süre verdi. Bu kararın üzerine İstanbul’da yaşayan Suriyeliler, “Suriyeli muhacirlere yönelik sürgün politikalarını protesto ediyoruz” şiarıyla 27 Temmuz tarihinde İstanbul Fatih’te protesto eylemi yapma kararı aldı.

Sınır dışı edilecekler

İstanbul Valiliği tarafından 22 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında Türkiye’ye yasa dışı yollardan giden düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmesi kararı verildiği belirtilmişti. Valilik açıklamasında geçici koruma kararı kapsamında olmayan, Suriye uyruklu yabancıların İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda belirlenen illere sevk edilecekleri ifade edilmişti. Açıklamada İstanbul’un geçici korumaya kapalı olduğu belirtilirken, İstanbul’da kaydı olmayan Suriye uyruklu yabancıların kayıtlı oldukları ileri geri dönebilmeleri için 20 Ağustos tarihine kadar süre tanınmıştı.

27 Temmuz’da Saraçhane’de kararı protesto edecekler

İstanbul Valiliği tarafından İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla verilen bu kararın üzerine, İstanbul’da yaşayan Suriyeliler 27 Temmuz’da Fatih’ten başlayarak geniş çaplı bir protesto yapma kararı aldı. Suriyelilerin eyleminin 27 Temmuz saat 17.00’de başlayacağı öğrenilirken sosyal medyadan da konu hakkında geniş çaplı bir çalışma yürütülüyor.

Bakan Soylu izin vermeyiz demişti

Suriyelilerin yapmayı planladığı bu eylem hakkında Dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bir açıklama yapmıştı. Bakan Soylu TV’ye yaptığı açıklamada İstanbul’da kayıtlı olmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları şehirlere gönderileceğini belirterek olası eyleme ilişkin kimseye bir şey yaptırmayacaklarını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu