İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Suriyelilerle İlgili Önemli Gelişmeleri Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göç değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada İstanbul'a Suriyelilerin artık alınmadığını sadece istisnaların alındığını belirterek, İstanbul'un Suriyeli kaydına kapalı olduğunu dile getirdi.

06.07.2019 - 14:58
06.07.2019 - 14:58
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da düzenlenen İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü göç değerlendirme toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Soylu, yakalanan düzensiz göçmen sayısının yüzde 572 oranında arttığını dile getirdi. Türkiye’de bugün 3.6 milyonu geçici koruma kapsamında olan Suriyeliler olmak üzere 4,9 milyon yabancı ülke vatandaşı bulunduğunu belirten Soylu, İstanbul’da kayıtlı Suriyeli sayısının 546 bin 296 olduğunu dile getirdi. Bunların çok büyük rakamları olduğunu dile getiren İçişleri Bakanı Soylu, ancak Türkiye’nin devlet olarak bunu yönetme kabiliyetine sahip olduğunu ve buna ilişkin önemli bir gayret içerisinde olduğunu ifade etti.

Yüzde 572 Arttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2013 – 2018 yılları arasında yakalanan düzensiz göçmen sayısının yüzde 572 oranında arttığını belirterek, 2018 sonunda bu sayının 268 bin olduğunu dile getirdi. Özellikle bölgede terör örgütlerinin insan ticaretine aracılık ettiğine değinen İçişleri Bakanı, onların bundan rant elde etmeleri nedeniyle kaçak göçmen sayısındaki artışın tetiklediğini anlattı

İstanbul Suriyeli Kaydına Kapalı

2018 yılında 28 bin 364 yabancı göçmenin yakalandığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bunlardan 11 bin 292’sinin ülkelerine geri döndürüldüğünü ifade etti. 2019 yılının ilk 6 ayında bu sayının daha da arttığını dile getiren Soylu, sadece yılın ilk yarısında 25 bin düzensiz göçmenin yakalandığını ve yakalanan göçmenlerden 22 bin 704’ünün sınır dışı edildiğini söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamasının devamında Suriyelilerin mobilitesi sınırlamak ve burada bir istismar alanı oluşmasını önlemek amacıyla yol izin belgesi ve ikamet zorunluluğu getirildiğini belirterek, istisnaların dışında İstanbul’da Suriyeli kaydı alınmayacağını açıkladı. İstanbul’un Suriyeli kaydına kapalı olduğunu belirten Soylu, hiç kimsenin kendi anlayışını başkasına da yazarak yerleşik düzeni bozmasına mücadele etmenin mümkün olmayacağını dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim