İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyerek göçmen politikasına yönelik eleştirileri yanıtladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda iki önemli başlıkta açıklamalar yaptı. Doğu sınırında yeni güvenlik önlemleri alınacağını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aynı zamanda Türkiye'nin sığınmacı politikası hakkında da yeni gelişmeleri anlattı.

02.08.2019 - 17:19
02.08.2019 - 17:19
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyerek göçmen politikasına yönelik eleştirilere detaylı yanıtlar verdi. Türkiye’nin bir göç sağanağı ile karşı karşıya olduğunu belirten Süleyman Soylu, sürecin bir politika dahilinde yönetildiğini dile getirdi. Bakan Soylu basın toplantısı sırasında göçmenlerle ilgili önemli rakamları da paylaşırken 1 milyon 47 binin çocuk olmak üzere, geçici koruma statüsüne sahip olan Suriyeli sayısının 3 milyon 639 bin 284 olduğunu belirtti.

92 bin 280 Suriyeli vatandaşlık aldı

İçişleri bakanı Süleyman Soylu açıklamasında 92 bin 280 Suriyelinin Türk vatandaşlığı aldığını belirterek, İstanbul’da kayıtlı olan Suriyeli sayısının ise 547 bin olduğunu söyledi. Türkiye genelinde büyük çoğunluğu Afganlar dan oluşan Her gün 2 bin kaçak göçmenin yakalandığını dile getiren Süleyman Soylu, 019 yılının ilk 7 ayında sadece İstanbul’da 35 bin kaçak göçmenin yakalandığını ifade etti.

300 bini aşabilir

Soylu açıklamasında yılsonuna kadar düzensiz göçmen sayısının 300 bini geçeceğini tahmin ettiklerini belirterek o insanları ölüme göndermenin mümkün olmadığını Türkiye’nin hiçbir zaman böyle bir tercih kullanmadığını ve bundan sonra da kullanmayacağını ifade etti.

Ramazan Bayramı’ndan sonra dönmeyen Suriyeli sayısı

Süleyman Soylu Ramazan Bayramında Suriye’ye geçenlerden 36 bininin geri dönmediğini belirterek, Türkiye Avrupa’ya geçişlere izin versin söylemlerine de yanıt verdi. Bu durumun kontrol altına alınmaması halinde Türkiye’nin hiç kimsenin yönetemeyecek göç transit merkezi haline geleceğini belirten Süleyman Soylu, bırakılması durumunda İzmir’den günde 30 35 bin kişinin geçeceğini bu durumunda en çok İzmir’e zarar vereceğini ifade etti.

Sınıra yeni güvenlik önlemleri

Süleyman Soylu kaçak göçe yönelik yeni tedbirlerden de bahsetti. Kaçak göçün önlenmesi adına sınıra elektro-optik kulelerde gözetleme radarı konulacağını belirten Soylu, en korkutucu rüyanın Suriyelilere yönelik sokak eylemleri ve linç girişimleri olduğunu ifade etti. İsim vermeden göçmen krizi konusunda bazı ülkeleri de suçlayan Süleyman Soylu, “Dışarıda karıştırma heveslisi olanlar da var. Körfez ülkelerinin bir kaçına bakın, Türkiye politikalarına bakın. Bu konuda istihbaratımızın değerlendirmeleri aldığımız tedbirler var” dedi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim