İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Türkiye’de Önemli Suç İşleyen Suriyeliler Ülkelerine Geri Gönderiliyor

İçişleri Bakanı yardımcısı ve İçişleri Bakanlığı sözcüsü İsmail Çataklı, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye'de suç işleyen Suriyelilerle ilgili önemli bilgiler verdi. Çataklı yaptığı açıklamada, Türkiye'de önemli konularda suç işleyen Suriyelilerin geçici koruma statülerinin iptal edilmek suretiyle yasal kalış şartlarının sonlandıracağını ve ülkelerini gönderileceklerini ifade etti.

02.07.2019 - 15:06
02.07.2019 - 15:36
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İçişleri Bakanı yardımcısı Çataklı, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sosyal medyada son günlerde Suriyelilerle ilgili yapılan olumsuz paylaşımların sorulması üzerine İçişleri Bakanı yardımcısı Çataklı, Suriye’de yaşanan iç savaş sırasında 1 milyona yakın kişinin hayatını kaybettiğini ve Suriye’de sadece Haziran ayında kayıtlara geçen sivil can kaybının 347 olduğunu dile getirdi.

Ana Hedefimiz Ülkelerine Dönmelerini Sağlamak

Türkiye’de mülteci olarak bulunan Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini sağlamanın şu anda ana hedef olduğunu belirten Çataklı, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere İçişleri Bakanlığının da bu konuda yoğun gayretleri olduğunu ve bu amaçla 2 operasyon düzenlendiğini belirtti. Fırat kalkanı ve zeytin dalı operasyonlarının düzenlenmesinin ardından güvenliği sağlanan bölgeye 335 bin Suriyelinin dönüşünün gerçekleştiğini belirten Çataklı, Türkiye’nin temel hedefinin bölgede istikrarın sağlanması ve bu insanların vatanlarına ve evlerine geri dönmesinin temini olduğunu dile getirdi. Türkiye dışında da ne Avrupa ülkelerinde ne de Suriye’nin komşusu olan ülkelerde sığınmacı olan Suriyelilerin zorla geri gönderilmediğini belirten Çataklı, Türkiye’de hiç kimsenin suç işleme özgürlüğünün olmadığını ifade etti.

Suç İşleyenler Ülkelerine Geri Gönderilecek

Türkiye’de ne Suriyelilerin ne de Türk vatandaşlarının suç işleme özgürlüğü olmadığını belirten Çataklı, diğer yabancılar gibi Suriyelilerin hakkında da suç işlemeleri halinde hem adli ve idari işlemlerin yürütüldüğünü dile getirdi. Suriyelilerin özellikle önemli konularda suç işlemeleri durumunda Türkiye’de yasal kalış hakkının sona erdiğini ve ülkelerine dönmelerinin sağlandığını belirten Çataklı, bundan sonrasında da denetimlerin sıklaştırılacağını ifade etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim