I. İnönü Savaşı Ne Zaman Oldu? Çerkez Ethem İsyanı Sonuçları Nelerdir?

6 Ocak 1921 tarihinde iki taraflı olarak saldırıya geçen Yunan orduları ile İnönü dolaylarında savunma yapan Türk ordusu arasında gerçekleşen I. İnönü Savaşı, oldukça kanlı geçmiştir. Bu tarihe kadar Uşak ve Bursa civarlarında son hazırlıklarını tamamlayan Yunanlılar, batı cephesinde bulunan Türk birliklerinin Çerkez Ethem isyanını bastırmasını fırsat bilerek Eskişehir üzerinden taarruza geçtiler. 9 Ocak 1921 […]

17.11.2018 - 11:15
17.11.2018 - 11:15
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

6 Ocak 1921 tarihinde iki taraflı olarak saldırıya geçen Yunan orduları ile İnönü dolaylarında savunma yapan Türk ordusu arasında gerçekleşen I. İnönü Savaşı, oldukça kanlı geçmiştir. Bu tarihe kadar Uşak ve Bursa civarlarında son hazırlıklarını tamamlayan Yunanlılar, batı cephesinde bulunan Türk birliklerinin Çerkez Ethem isyanını bastırmasını fırsat bilerek Eskişehir üzerinden taarruza geçtiler.

9 Ocak 1921 tarihine kadar örtme ve emniyet harekatı şeklinde olan çatışmalar İnönü mevzilerindeki muharebelerin hemen sonrasında 10 Ocak tarihinin akabinde düşman hatlarının çekilmesi ile sona ermiştir.

15 Mayıs 1919’da İzmir’e gelerek buraları işgal eden Yunanlılar, Milne Hattı olarak bilinen Ayvalık, Soma, Akhisar, Aydın sınırlarına kadar vardılar. 22 Haziran 1920 tarihinde tekrardan iki koldan saldıran Yunanlılar, Balıkesir ve Bursa’yı da işgal ettiler. Afyon istikametine doğru ilerleyen Yunanlılar, 29 Ağustos 1920 tarihinde Uşak’ı da işgal ettiler.

Çerkez Ethem İsyanı

Yaşanan bu son gelişmelerin sonrasında Yunanlılar, Anadolu’da kalıcı bir askeri başarı yakalamak için çalışma başlattı. Yunanistan kralı Konstantin, savaşa devam edeceklerini söyleyerek Çerkez Ethem ayaklanmasından faydalanmak için askeri ortamı kurmaya çalışıyordu.

İstanbul’da yer alan Yunan askeri heyeti Batı Anadolu’da yeni bir rapor oluşturarak Türk kuvvetlerinin üzerine gelmeye başladı ve I. İnönü Savaşı başladı. Yunan ordularını Eskişehir üzerinde durduran Türk kuvvetleri buna bir zafer gözüyle bakarken düşman ise bunu kabul etmiyordu.

I. İnönü Savaşı’nda Yunan kuvvetleri geri çekilirken bir antlaşma olmaması ise dikkat çeken taraflardan birisi oldu. Bu zaferin sonrasında I. İnönü Savaşı, Ankara’da büyük kutlamaların olmasına neden olmuştur.

I. İnönü Savaşı’nın Sonuçları

  •  TBMM tarafından kurulan düzenli ordu Batı cephesinde ilk başarısını elde etmiştir.
  •  Türk hükümeti Anadolu’da otorite kazanmıştır. Hükümet bu savaşla güven kazanmıştır.
  •  İsmet Paşa, albaylık rütbesinden tuğgeneralliğe terfi etmiştir.
  •  I. İnönü zaferi uluslar arası alanda Türk Devleti’nin itibarını yakalamasına neden olmuştur. Sovyet Rusya ile de Moskova Antlaşması imzalanmıştır.
  •  İtilaf Devletleri I. İnönü Savaşı sonrasında Londra Konferansı’nı düzenleyerek TBMM’yi de davet etmişlerdir.
  •  Afganistan ile bir dostluk antlaşması imzalanarak TBMM’nin Müslüman bir ülke ile yaptığı ilk antlaşma olarak yerini almıştır.
  •  I. İnönü Savaşı’nın sonrasında yeni Türk devletinin ilk anayasası olan Teşkilat-ı Esasiye kabul edilmiştir.

TBMM başkanı Mustafa Kemal Atatürk savaşın ardından sonraki konuşmasında yeni Trük Devleti’nin müjdesini vermiştir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim