Hyaluronik Asit Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Yorum Yap
2 dk okuma süresi
16 Nisan 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Yaşlanmaya bağlı olarak vücudumuz zamanla daha az hyaluronik asit üretmeye başlar. Bu durum vücut içerisindeki hücrelerin su tutma kapasitesinde azalmaya ve cilt üzerinde kırışıklık artışına yol açar. Yaşlanma sürecinde görülen hyaluronik asit kaybı, kırışıklıkların ve sarkmaların giderek artmasına neden olur, gerginlik, esneklik azalır ve cilt gittikçe daha kuru bir hal alır.

Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit, hücrelerin su moleküllerini kendine çekmesini sağlayan insan vücudunun en önemli maddelerinden bir tanesidir. Glikozaminoglikan olarak bilinen bu madde polisakkaritler grubuna dâhildir.

Su tutma kapasitesi, diğer sentetik ya da doğal polimerden çok daha büyük olup, 2 litre hyaluronik asit, 12 litre su kapasitesine hâkim olabilmektedir.

Hyaluronik asit akne izlerini ortadan kaldırır.

Hyaluronik asit iltihaplı sivilce izlerini ortadan kaldırır.

Hyaluronik asit faydaları nelerdir?

Hyaluronik asidin insan bedeni üzerinde çok önemli bir yeri ve çok sayıda faydası bulunmaktadır.

  • Cildinizin genç ve gergin kalmasına sağlar.
  • Cilt üzerindeki hücrelerin canlılığını ve dolgunluğunu sağlar.
  • Su tutma yetisi sayesinde cildin nem dengesini düzenler.
  • Cildin pürüzsüz ve esnek olmasını sağlar.
  • Akne izlerinin ortadan kaldırılmasında ciddi etkileri vardır.
  • Cilt dokusunun onarılmasını sağlayarak hasarlı dokuların tamirini sağlar. Bu durum yaşlanmanın etkilerinin azaltılmasında önemlidir.
  • Kollajen salınımını aktifleştirerek cildin elastikiyetini geri kazanmasını sağlar.
  • Cilt üzerindeki irin ve iltihabi problemlere karşı cildin savunmasına yardımcı olur.
  • Hücresel yıkımın azaltılmasında ciddi rol oynar.

Hyaluronik asit nerelerde kullanılır?

Hyaluronik asit, özel bir formülasyondan elde edilen çok popüler kozmetik-medikal dolgu maddesidir. Özellikle dudak dolgusu, nazolabial dolgu gibi yaşlanmaya bağlı cilt üzerinde görülen derin çizgilere dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Hyaluronik asit zararlı mıdır?

Hyaluronik asit insan bedeni içerisinde doğumdan itibaren bulunduğu için insan üzerinde herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz. Bu nedenle doğru dozlarda doktor önerisinde kullanmanın haricinde hyaluronik asit zararsızdır.

hyaluronik asit içeren gıdalar

hyaluronik asit içeren gıdalar

Hangi besinlerde hyaluronik asit bulunur?

Hyaluronik asit sentetik olarak elde edilebileceği gibi doğal olarak gıdalardan da elde edilebilmektedir. Aşağıda hyaluronik asit içeren gıda maddeleri yer almaktadır.

Hayvansal Kaynaklar:

Hayvansal gıdalar, hyalüronik asit açısından en zengin kaynak kabul edilmektedir. Çünkü insanlarda olduğu gibi hyaluronik asit hayvanlarda da bulunan bir bileşendir. Tavuk suyunda ve et suyunda yüksek düzeyde bağ dokusu ve kollajen bulunur. Kırmızı etler hyaluronik asit salgılamaya katkı sağlar.

Taze Meyveler:

Elma, muz, avokado, ananas, domates, kavun, şeftali ve de armut gibi içerisinde yüksek miktarda magnezyum ihtiva eden meyveler hyaluronik asit salınımını arttırmaktadır.

Sebzeler:

Magnezyum hyalüronik asit salınması için gerekli olan elementtir. Ispanak, karnabahar, kuşkonmaz, yeşil marul, Brüksel lahanası ve de yeşil fasulye gibi sebzelerin içerisinde yüksek düzeyde magnezyum bulunması vücutta hyaluronik asit sentezine yardımcı olur. Fıstık, kepekli tahıllar ve kahverengi pirinç içerisinde yüksek çinko bulunan gıdalar hyaluronik asit kaynağıdır.

Soya Ürünleri:

Soya ciddi derecede hyaluronik asit kaynağıdır. Çok sayıda güzellik kremi ve anti-aging ürünlerinde soya içermesinin nedeni de budur.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com