Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Huawei’nin Telekomünikasyon Ürünleri Güvenlik Açığına Sahip

Son Güncelleme:
 Huawei’nin Telekomünikasyon Ürünleri Güvenlik Açığına Sahip

Huawei şirketi ürettiği cep telefonlarıyla tanınsa da şirketin cep telefonu kadar başarılı olduğu bir diğer alan telekomünikasyon ürünleri. Bu ürünleri dünyanın birçok noktasına satan Huawei, buradan elde ettiği karla cep telefon üretimlerini başlatmıştı. ABD merkezli bir siber güvenlik şirketi Finite State’in üst düzey bir yetkilisinin açıklamasına göre Huawei’nin ürettiği ürünler rakiplerine oranla çokta başarılı değil.

ŞİRKETİN RAPORU ABD’NİN İDDİALARINI TAMAMEN DOĞRULUYOR

Wall Street’e röportaj veren şirket görevlisi, Juniper ve Arista gibi Huawei ile aynı sektörde üretim yapan şirketlerin ürettiği ekipmanlar daha güvenli. Huawei’nin ürettiği ekipmanlar ise bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği birçok açık barındırıyor. Raporda 500’den fazla ağ ekipmanının incelendiğini ve cihazların gerekli güvenlik önlemlerinin hepsine sahip olmadığı ifade ediliyor.

Beyaz Saray yetkilisi ise bu raporun Huawei şirketinin kurduğu tüm sistemlerde açıklar olduğuyla ilgili fikri desteklediğini belirtti. ABD’li yetkililere göre Huawei şirketinin 2009 yılından bu yana birçok ülkede kurduğu ağ sistemlerinde bilerek açık bırakılıyor ve bu durum ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşturuyor. Huawei’nin yerel sistemlerden elde ettiği verileri kaydettiği ve verilere ulaşılması gerektiğinde bu verilerin Çinli yetkililer tarafından kolaylıkla ulaşıldığı fikri de ABD’liler tarafından iddia edilenler arasında.

Finite State şirketi ise sadece iki yıldır faaliyet gösteriyor ve teknoloji dünyasında etkinliği bulunmayan şirketler arasında. Bu raporun genel müdür Matt Wychouse tarafından açıklanması fakat raporun şirketin resmi sitesinde yer almaması da birçok kullanıcının rapora kuşkuyla yaklaşmasına sebep oldu.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yüz tanıma teknolojisine karşı görünmez hale getiren tişört tasarlandı
13 05 2020 - 20:24
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Yorum Yap