Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Huawei, ekran altı kamera için patent başvurusunda bulundu

Eklenme:
 Huawei, ekran altı kamera için patent başvurusunda bulundu

Çinli teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz günlerde ekran altına yerleştirilebilen bir kamera patenti için başvuru yaptı. Huawei, bu teknolojisi sayesinde telefonun ön tarafında tamamen ekran olarak kullanabilecek. Kamera ise ekranın altına gizlenecek.

Akıllı telefon dünyasında tam boy ekran deneyimi sunma yarışı başta olmak üzere birçok yeni teknoloji konusunda bir patent savaşı yaşandığı bu günlerde Huawei’den de bir hamle geldi.Ekranın hiçbir yerinde herhangi bir delik, çentik vb. bir alan olmadan bir kamera modülü yerleştirilmesini sağlayan teknoloji için Huawei patent başvurusunda bulundu.

Firmaların hali hazırda birçok yeni teknolojiyi kullanıyor olması akıllı telefon dünyasında bir sığ döngü yaratmaya başladı. Bu nedenle firmalar Ar-Ge çalışmalarına destek vererek, kullanılabilecek olası teknolojilerin patentini alarak gelir elde etmek ve teknolojide bir adım önde olmak istiyor.

Bir süredir konuşulan “ekran altına gömülü kamera” teknolojisi hakkında da ilk adım Huawei’den geldi. Çinli telefon üreticilerinin tam boy ekran deneyimi sunmak için çok yakında bu teknolojiye geçeceği düşünülüyordu. Huawei şirketi de bu teknolojinin patentini alarak, hakları elinde bulundurmak istiyor. Rakip firmalar olası bir ihlalde büyük tazminatlar ödemek zorunda kalabilirler.

Ekran altı kamera teknolojisi nasıl çalışıyor?

ekran altı kamera

Ön kamera ile cam arasına konulacak bir kılavuz plakası sayesinde bu teknoloji kullanılabilecek. Bu plakanın yanına renkli ışık kaynakları konulacak, bu kaynaklar plakaya dik bir açıda ışık tutacaklar. Bu plakanın da kontrolü işlemciye bağlanacak ve işlemci kontrolünün de etkisiyle plaka ışığı kırarak, kamerayı gizleyecek.

 


Avatar

Blog ve forum dünyasıyla erken yaşta tanışan yazar, uzun bir süredir hayatına blog yazarı olarak devam ediyor. Espor içerik editörlüğü de yapan yazar.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap