Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

HTC mali sorunlarla boğuşmaya devam ediyor

Eklenme:
 HTC mali sorunlarla boğuşmaya devam ediyor

Teknoloji dünyasının bir zamanlar güçlü ismi olan HTC firması, uzun süredir mali sorunlarından kurtulamadı. Nisan ayı mali raporlarını yayımlayan firma, görünüşe göre önlenemez bir düşüş yaşamaya devam ediyor.

Tayvanlı HTC firması, üretmiş olduğu akıllı telefonların satışında büyük bir gerileme yaşadı. Akıllı telefon dünyasında istediğini bulamayan firma, yoğunluğunu HTC Vive adını verdiği VR teknoloji markasına vermişti. VR teknoloji pazarında büyük söz sahibi olan firma, anlaşılan yalnızca bu pazarda gücünü koruyarak ilerleyecek bir durumda değil. Nisan ayın raporlarına göre Tayvanlı firma yalnızca 10 milyon dolar gelir elde edebildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre firmanın kaydı yarı yarıya. Geçen mart ayında göre yaşanan gelir kaybı ise %30‘un da üzerinde!

Nisan ayındaki gelirlerin dağılımına baktığımızda ise en çok gelirin beklenildiği gibi HTC Vive VR ürünlerinden olduğunu görebilmekteyiz. Özellikle Suudi Arabistan VR Tema Parkı olan Xtra Life’ın da tedarikçisi olması büyük bir katkı sağlamış gibi görünüyor. Firmanın güncel telefonları ise yok denecek kadar az. 2020 yılında firma tarafından duyurulan tek telefon HTC Wildfire R70 oldu ve bu telefon yalnızca Hindistan pazarında satışa sunuldu.

Android dünyasının gelişim evresi olarak gösterilen 2010’lu yılların başında HTC markası, Android dünyasının en büyük birkaç firmasından bir tanesiydi. Geçen zaman içinde yeterli yeniliği yapamayan, yeni modellerinde problemlerden kurtulamayan firma artık global pazarda telefon bile satmıyor. Firmanın geleceği belirsiz ve yatırımcılarının da endişesi büyük bir şekilde artarak devam ediyor.


Avatar

Blog ve forum dünyasıyla erken yaşta tanışan yazar, uzun bir süredir hayatına blog yazarı olarak devam ediyor. Espor içerik editörlüğü de yapan yazar.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap