HPV Tedavi Edilebilir mi? HPV’den Kurtulmanın Doğal Yolları

NAVİGASYONHPV Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?HPV Nasıl Önlenir?HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?HPV için Doğal Çözüm Önerileri Nelerdir?SarımsakÇay Ağacı YağıElma SirkesiPropolis Yalnızca dünya genelinde değil, ülkemiz içinde de oldukça yaygın bir virüs olan ve tedavi edilmediği takdirde kansere yol açan HPV yani human papilloma virüsü, pek çok kişinin farkında olmadan taşıdığı ve fark etmesiyle birlikte paniğe kapıldığı bir […]

06.11.2018 - 9:05
06.11.2018 - 3:10
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Yalnızca dünya genelinde değil, ülkemiz içinde de oldukça yaygın bir virüs olan ve tedavi edilmediği takdirde kansere yol açan HPV yani human papilloma virüsü, pek çok kişinin farkında olmadan taşıdığı ve fark etmesiyle birlikte paniğe kapıldığı bir virüstür. Ancak bu virüsün doğru tedavilerle vücuttan atılması ya da taşıyıcı olunsa dahi baskılanması mümkündür. Siz de HPV tedavisi ve evde uygulayabileceğiniz doğal çözüm önerileri hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

hpv tedavisi

HPV Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

HPV nasıl tedavi edilirsorusunun yanıtlamadan önce konuya hakim olmanız ve bilinçli bir şekilde hareket etmeniz oldukça önemlidir.

%90 oranında cinsel yolla bulaşan bir virüs olan HPV, genelde cinsel olarak aktif bireyleri ve 20 ila 24 yaş aralığındakileri etkisi altına almakta, yaşın ilerlemesi, kişinin bağışıklığının daha da gelişmesi ve tek eşliliğe geçilmesiyle risk azalmaktadır. Bunun haricinde ortak havlu, jilet gibi kişisel eşyaların kullanımı halinde de nadir de olsa HPV bulaş riski mevcuttur.

HPV nasıl bulaşırsorusundan sonra akıllara bu virüsün tedavisi olup olmadığı gelir. Literatüre göre tamamen vücuttan atılması mümkün olan, vücuttan atılmasa dahi doğru tedavilerle baskılanarak bulaş riski sona erdirilebilen bu virüsün yaklaşık 200 farklı türü mevcuttur. Bu türlerin yarısı düşük risk taşımakta ve yalnızca deride siğillere yol açmakta olup diğer yarısı rahim ağzı, gırtlak, kolon kanserleri gibi farklı kanser türlerine yol açabilmekte ancak belirti vermeyebilir.

HPV Nasıl Önlenir?

HPV’den korunmakiçin henüz kesin bir yöntem bulunmamakla birlikteHPV tanısıiçin özellikle kadınların 6 ayda bir kadın doğum uzmanı tarafından smeat testinin ya da gerekli görüldüğü takdirde kolposkopi değerlendirmesinin yapılması gerekmekte, cinsel korunma sayesinde riskin %70 oranında düştüğü unutulmamalıdır.

hpv tedavisi

Kişinin bağışıklık sistemi eğer yeterince güçlüyse bu virüsle teması olsa dahi vücuduna geçiş yapmayabilir. Bu nedenle yalnızda HPV’den korunma değil, HPV tedavisive sonrasında da bağışıklığı güçlü tutmak oldukça önemlidir. Virüsün vücuttan atılmasının ya da baskılanmasının 8 ila 12 ay kadar sürdüğü ve bu süreyi en çok etkileyen etmenlerden birinin sigara kullanımı olduğu unutulmamalıdır.

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bahsedildiği gibi HPV tedavisinde bağışıklık sisteminin rolü oldukça büyüktür. Ancak kişide siğil varlığının tespit edilmesi halinde koter adı verilen ve siğillerin alınmasını hedefleyen bir işlem gerekli görülür.

Koter işlemi haricinde önceden önlemini almak isteyenler ya da siğillerin tekrarlamamasını isteyenler için bu virüse yönelik ücretli aşılama işlemleri bulunmakta ancak bu aşıların yalnızca virüsün en yaygın görülen 4 tipine yönelik olması nedeniyle kesin bir koruyuculuğu bulunmamaktadır.

HPV için Doğal Çözüm Önerileri Nelerdir?

Pek çok kişi koter işlemi sonrasında siğillerinin yinelemesiyle birlikte psikolojik ve cinsel sağlık açısından ciddi sorunlar yaşar. Bu durumun önüne geçmek veHPV siğilleri için doğal çözümlerbulmak için şu önerileri deneyerek oldukça büyük etkiler görebilirsiniz:

Sarımsak

İçeriğinde bulunan allisin adlı bir bileşik sayesinde mikroplar üzerinde öldürücü etkiye sahip olan sarımsak, hem yemekler içerisinde tüketildiğinde hem de kapsül şeklinde alındığındaHPV virüsü tedavisiiçin etkilerini göstermektedir.

Çay Ağacı Yağı

hpv tedavisi

Cilt bakımında sıklıkla kullanılmaya başlanan bir ürün olan çay ağacı yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde enfekte olan kişiyi yeni risklere karşı korumakta ve bölgesel olarak bağışıklığı artırabilmektedir. Bir pamuk yardımıyla genital siğiller üzerine uyguladığınız çay ağacı yağını gece boyunca beklettikten sonra durulayarak siğillere daha kısa sürede veda edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Hemen her derde deva olduğunu gördüğümüz elma sirkesi, virüsler üzerinde hem içildiğinde hem de dışarıdan uygulandığında öldürücü etkiler yaratabilmekte, siğil tedavisi için uzun yıllardan beri tercih edilmektedir.

Bir kulak pamuğu yardımıyla yalnızca siğil üzerine uyguladığınız elma sirkesini siğilin büyüklüğüne bağlı olarak 3 ila 4 saat beklettikten sonra kendiliğinde küçülme gerçekleştiğini görebilir, etkileri içeriden desteklemek adına elma sirkesini direkt olarak içerek de tüketebilirsiniz. Siğil üzerinde asidik etkisi nedeniyle yanmalara yol açabilen elma sirkesini bölgeden iyi bir şekilde duruladığınızdan emin olmalı, aksi halde tahrişe yol açarak enfeksiyonu artırabileceğinizi unutmamalısınız.

hpv tedavisi

Propolis

Arıların sunduğu mucizelerden biri olarak bağışıklık sistemi üzerinde inanılmaz iyileştirici güçleri bulunan propolisin düzenli tüketilmesi halinde HPV siğillerini tedavi etmede etkileri gösterdiği gözlemlenmiştir. Propolisi dilerseniz direkt olarak dilerseniz kurabiye tariflerine ekleyerek tüketebilir, bu sayede bağışıklığınızı genel anlamda güçlendirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim