Sağlık

HPV Tedavi Edilebilir mi? HPV’den Kurtulmanın Doğal Yolları

Yalnızca dünya genelinde değil, ülkemiz içinde de oldukça yaygın bir virüs olan ve tedavi edilmediği takdirde kansere yol açan HPV yani human papilloma virüsü, pek çok kişinin farkında olmadan taşıdığı ve fark etmesiyle birlikte paniğe kapıldığı bir virüstür. Ancak bu virüsün doğru tedavilerle vücuttan atılması ya da taşıyıcı olunsa dahi baskılanması mümkündür. Siz de HPV tedavisi ve evde uygulayabileceğiniz doğal çözüm önerileri hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

HPV Tedavi Edilebilir mi? HPV'den Kurtulmanın Doğal Yolları

HPV Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

HPV nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlamadan önce konuya hakim olmanız ve bilinçli bir şekilde hareket etmeniz oldukça önemlidir.

%90 oranında cinsel yolla bulaşan bir virüs olan HPV, genelde cinsel olarak aktif bireyleri ve 20 ila 24 yaş aralığındakileri etkisi altına almakta, yaşın ilerlemesi, kişinin bağışıklığının daha da gelişmesi ve tek eşliliğe geçilmesiyle risk azalmaktadır. Bunun haricinde ortak havlu, jilet gibi kişisel eşyaların kullanımı halinde de nadir de olsa HPV bulaş riski mevcuttur.

HPV nasıl bulaşır sorusundan sonra akıllara bu virüsün tedavisi olup olmadığı gelir. Literatüre göre tamamen vücuttan atılması mümkün olan, vücuttan atılmasa dahi doğru tedavilerle baskılanarak bulaş riski sona erdirilebilen bu virüsün yaklaşık 200 farklı türü mevcuttur. Bu türlerin yarısı düşük risk taşımakta ve yalnızca deride siğillere yol açmakta olup diğer yarısı rahim ağzı, gırtlak, kolon kanserleri gibi farklı kanser türlerine yol açabilmekte ancak belirti vermeyebilir.

HPV Nasıl Önlenir?

HPV’den korunmak için henüz kesin bir yöntem bulunmamakla birlikte HPV tanısı için özellikle kadınların 6 ayda bir kadın doğum uzmanı tarafından smeat testinin ya da gerekli görüldüğü takdirde kolposkopi değerlendirmesinin yapılması gerekmekte, cinsel korunma sayesinde riskin %70 oranında düştüğü unutulmamalıdır.

HPV Tedavi Edilebilir mi? HPV'den Kurtulmanın Doğal Yolları

Kişinin bağışıklık sistemi eğer yeterince güçlüyse bu virüsle teması olsa dahi vücuduna geçiş yapmayabilir. Bu nedenle yalnızda HPV’den korunma değil, HPV tedavisi ve sonrasında da bağışıklığı güçlü tutmak oldukça önemlidir. Virüsün vücuttan atılmasının ya da baskılanmasının 8 ila 12 ay kadar sürdüğü ve bu süreyi en çok etkileyen etmenlerden birinin sigara kullanımı olduğu unutulmamalıdır.

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bahsedildiği gibi HPV tedavisinde bağışıklık sisteminin rolü oldukça büyüktür. Ancak kişide siğil varlığının tespit edilmesi halinde koter adı verilen ve siğillerin alınmasını hedefleyen bir işlem gerekli görülür.

Koter işlemi haricinde önceden önlemini almak isteyenler ya da siğillerin tekrarlamamasını isteyenler için bu virüse yönelik ücretli aşılama işlemleri bulunmakta ancak bu aşıların yalnızca virüsün en yaygın görülen 4 tipine yönelik olması nedeniyle kesin bir koruyuculuğu bulunmamaktadır.

HPV için Doğal Çözüm Önerileri Nelerdir?

Pek çok kişi koter işlemi sonrasında siğillerinin yinelemesiyle birlikte psikolojik ve cinsel sağlık açısından ciddi sorunlar yaşar. Bu durumun önüne geçmek ve HPV siğilleri için doğal çözümler bulmak için şu önerileri deneyerek oldukça büyük etkiler görebilirsiniz:

Sarımsak

İçeriğinde bulunan allisin adlı bir bileşik sayesinde mikroplar üzerinde öldürücü etkiye sahip olan sarımsak, hem yemekler içerisinde tüketildiğinde hem de kapsül şeklinde alındığında HPV virüsü tedavisi için etkilerini göstermektedir.

Çay Ağacı Yağı

HPV Tedavi Edilebilir mi? HPV'den Kurtulmanın Doğal Yolları

Cilt bakımında sıklıkla kullanılmaya başlanan bir ürün olan çay ağacı yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde enfekte olan kişiyi yeni risklere karşı korumakta ve bölgesel olarak bağışıklığı artırabilmektedir. Bir pamuk yardımıyla genital siğiller üzerine uyguladığınız çay ağacı yağını gece boyunca beklettikten sonra durulayarak siğillere daha kısa sürede veda edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Hemen her derde deva olduğunu gördüğümüz elma sirkesi, virüsler üzerinde hem içildiğinde hem de dışarıdan uygulandığında öldürücü etkiler yaratabilmekte, siğil tedavisi için uzun yıllardan beri tercih edilmektedir.

Bir kulak pamuğu yardımıyla yalnızca siğil üzerine uyguladığınız elma sirkesini siğilin büyüklüğüne bağlı olarak 3 ila 4 saat beklettikten sonra kendiliğinde küçülme gerçekleştiğini görebilir, etkileri içeriden desteklemek adına elma sirkesini direkt olarak içerek de tüketebilirsiniz. Siğil üzerinde asidik etkisi nedeniyle yanmalara yol açabilen elma sirkesini bölgeden iyi bir şekilde duruladığınızdan emin olmalı, aksi halde tahrişe yol açarak enfeksiyonu artırabileceğinizi unutmamalısınız.

HPV Tedavi Edilebilir mi? HPV'den Kurtulmanın Doğal Yolları

Propolis

Arıların sunduğu mucizelerden biri olarak bağışıklık sistemi üzerinde inanılmaz iyileştirici güçleri bulunan propolisin düzenli tüketilmesi halinde HPV siğillerini tedavi etmede etkileri gösterdiği gözlemlenmiştir. Propolisi dilerseniz direkt olarak dilerseniz kurabiye tariflerine ekleyerek tüketebilir, bu sayede bağışıklığınızı genel anlamda güçlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu