Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Home Ofis Nedir? Home Ofis Nasıl Yapılır? Avantajları ve Dezavantajları

Son Güncelleme:
 Home Ofis Nedir? Home Ofis Nasıl Yapılır? Avantajları ve Dezavantajları

Günümüz modern çalışma anlayışının bir getirisi olan home ofis akımı kendi içinde sanılanın aksine avantajları kadar dezavantajları da barındıran bir sisteme sahip. Kişinin yaşam tarzına göre iyi değerlendirip seçmesi gereken home ofis çalışma hakkında merak edilenleriyse aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

home ofis

Home Ofis Nedir?

Home Ofis Nedir?

Yaşanılan alanın aynı zamanda iş yeri yani ofis olarak da hizmet verdiği home ofis çalışma anlayışı 21. yüzyılda popülerlik kazanan fikirlerdendir. Birçok kişinin işinin en zorlayıcı yanı olarak gördüğü ulaşım, uygun giyinme, sürekli iletişim gibi durumlar home ofis çalışanlarda bulunmaz, bu da bu yeni akımı cazip kılar. Elemanların bu talebini göz önünde bulunduran yöneticiler de son zamanlarda bu tarzda iş ilanlarına sıcak bakmaktadır. Ancak home ofis çalışmanın da kendince dezavantajları mevcuttur.

Freelance, yani çalışma saatlerinin çalışana bağlı olduğu elemanların tercihi olan home ofis anlayışında herhangi bir denetim ya da sorgulayıcı bir üst mevki yoktur, yalnızca ortaya konan işin kalitesi ve ücreti söz konusudur. Kendi işini yönetmek isteyen ve bunun maliyetlerinden kaçınan kaçınanlar için de home ofis tercih seçenekleri arasında yer alır.

Home Ofisin Avantajları

Modern çalışma hayatının beraberinde getirdiği sabah erken kalkma, uygun şekilde giyinme, tıraş olma, makyaj yapmak, otobüs saatine yetişme gibi sabah rutinleri home ofis çalışanlar için geçerli değildir. Kişi kendi çalışma saatlerini işi bitirme hızına uygun şekilde kendisi ayarlamaktadır.

home ofis

Home Ofis Avantajları

İşe giderken yapılan yol masrafı, giyim alışverişi gibi zorunluluklar düşünüldüğünde home ofis için maliyeti de düşürdüğü söylenebilir. Özellikle hali hazırda bulunduğu eve kira verenler için direkt olarak bu evi eş zamanlı bir iş yerine dönüştürmek karlı bir fikir olacaktır.  Ayrıca birlikte çalıştığınız şirkete evinizi ofis olarak tanımlayarak fatura giderlerini de ücrete dahil etmek mümkündür. Bu da kira ve faturadan kurtulmak anlamına geldiği için kendi işini kurmak isteyen ve sermaye sahibi olmayanların da işlerini kolaylaştıracak avantajlardandır.

Evin rahatlığı ve sizlere sunduğu özgürlük ofis ortamları ne denli iyi dekore edilmiş olursa olsun sizlere sağlanamayacak bir ayrıcalıktır. Çalışanların home ofis fikrinden yana olmalarının en temel nedeni ev ortamının sunduğu avantajlar olup, gün içinde istediğiniz saatte dışarı çıkabilme, hastane, banka gibi kamu alanlarındaki işlerinizi izin almaya gerek duymaksızın halledebilme hatta gün içinde uyuyabilme özgürlüğü birçok çalışanı cezp etmektedir.

Home Ofisin Dezavantajları

Ofis ortamından bıkan ve evden çalışma hayali kuranlar için ne yazık ki hiçbir fikrin uygulamada teorideki kadar kusursuz ve yan etkisiz olmadığını hatırlatmakta fayda var. Öncelikle her ne kadar iş ortamı birçok çalışanın şikayet konusu olsa da gün içinde sosyalleşme ve iletişim ihtiyacı önemi yadsınamaz bir gerçektir. İş arkadaşları ile iletişim halinde olan çalışanın verimliliği artıp enerjisi daha yüksek olacak, evde yalnız kalmanın yarattığı psikolojik etkiler bir süre sonra verimi ciddi şekilde düşürecektir.

home ofis

Home Ofis Çalışmanın Dezavantajları

Ortam dendiği anda akla yalnızca çalışma arkadaşları değil, ofis atmosferi de gelmektedir. Bu da her ne kadar çalışanların şikayetçi olduğu bir konu olsa da çalışma masasından mutfağına kadar her alanda çalışmaya odaklı olan bir dekorun içinde bulunmak işlere daha kolay odaklanmayı sağlar. Ev ortamındaysa dikkat dağıtıcı unsurlara karşı koymak, çalışma düzeni edinmede güçlük çekenler için işleri zamanında yetiştirememe nedeni olacaktır.

Uyku düzeni sağlamak home ofis çalışanların en büyük sorunlarından bir diğeridir. Gece saatlerinde daha verimli olduğunu düşünerek geç uyuyan ve sabah geç kalkan kişiler günün verimli geçmesinde problem yaşar ve düzen kuramaz. Tüm bu durumlar düşünüldüğünde home ofis dışarıdan göründüğü kadar pozitifliklerle dolu bir fikir olmayacaktır ve kişinin bu çalışma şeklini seçerken kendi yaşam düzenini de iyi değerlendirmesi gerekecektir.

Nasıl Home Ofis Çalışılır?

Evde yapılacak birkaç küçük değişiklik home ofis açmak için istenen ortamı yakalamanızı sağlar. Oldukça basit olan bu adımları takip etmenin bir diğer yararı da evi olabildiğince verimi hale getirerek çalışmaktır.

Öncelikle evin bir odası yalnızca çalışma amacıyla kullanılmak üzere ayrılmalı, bu oda misafir ya da ailenin diğer üyeleri için çalışanın kendini soyutladığı bir alan olmalıdır. Eğer evin boyutu ayrı bir oda kullanımına imkan vermiyorsa çalışma köşesinin olabildiğince ev halkından ve dikkat dağıtan unsurlardan uzak olmasına özen gösterilmeli.

Her çalışma ortamında olduğu gibi home ofis dekoru için de konfor oldukça önemli. Kullanılan masa ve sandalye gibi mobilyalar ergonomik açıdan çalışmaya müsait olmalı, renk ya da tasarım çalışanı iş zamanlarında zorlamamalıdır. Uzun ömürlü koltukların deriden, etkileyici koltukların kadifeden olduğu ve ziyaretçi müşteri kitlesinin ağırlanacağı alanda kanepe bulunması gerektiği unutulmaması gereken diğer bilgilerdir.

home ofis

Home Ofis Çalışma Ortamı

Ev ortamında dosya ve klasörler yaratacağı dağınıklıktan kaçınmak için bol dolap ve çekmece kullanımına özen gösterilmelidir. Farklı kutulardan depo alanları yaratılabilir, etiketlerle dosyalar kodlanabilir ancak ne olursa olsun düzenli dosya birikimine özen gösterilmelidir.

Çok açık ve parlak renkler dikkat dağıtıcı ya da göz yorucu etkiler yaratacağından mümkün olduğunca düz ve mat tonlarda duvar rengi oluşturulmalıdır. Oda, çalışma esnasında daha eğlenceli kılarak motivasyonu artırmak için tablolar ile süslenebilmektedir.

Uzun süre içeride kalacağını düşünerek, çalışan kişinin havalandırmaya dikkat etmesi gereklidir. Büyük penceresi olan ya klima gibi imkanı olan bir oda seçmek akıllıca olacaktır. Havalandırma gibi aydınlatma da önceden düşünülmesi gereken bir fonksiyon olmalı, gün ışığından mümkün olabildiğince çok faydalanmalı ve gece çalışmasında göz yormamak adına sarı ışık veren ampuller tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Genç ve sağlıklı ellere kavuşmak için ne yapmalı? Pratik el maskesi tarifi
14 09 2020 - 17:18
Hayat Eve Sığar uygulaması nedir? Nasıl kullanılacak?
8 04 2020 - 10:45
İvermectin nedir? Koronavirüs tedavisinde ivermectin etkisi
6 04 2020 - 09:58
Evde nemlendiricili cilt maskesi nasıl yapılır? 
4 04 2020 - 16:30
Tonik ve kinin nedir? Koronavirüse iyi gelir mi?
3 04 2020 - 10:28
2 Nisan dünya otizm farkındalık günü! Otizm nedir?
2 04 2020 - 15:39
Yorum Yap