1. HABERLER

  2. HABER

  3. Holozoik Beslenme Biçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Holozoik Beslenme Biçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Holozoik Beslenme Biçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A+A-

İnsanlar holozoik beslenen canlılar kategorisinde yer alır. Bu beslenme tipi ile canlılığını devam ettiren canlılar besinlerini katı halde alır ardından alınan besini sindirip emilimini gerçekleştirirler. Hayvanların çok büyük bir kısmı da aynı türde beslenme yapmaktadır. Bu beslenme tipine sahip olan canlılar gıdalarını dışarıdan hazır bir biçimde alırlar ve gıdalarını hazır olarak elde ettiklerinden dolayı tüketici sınıfına dahildirler. Holozoik beslenme biçiminin konusu esas olarak biyolojinin araştırma kapsamı içerisine girer ve heterotrof beslenen canlıların sınıfıdır. Bu beslenme türü hayvanların ve mantarların haricinde birçok bakteri türü de heterotrof beslenir.

Holozoik Canlılar Nelerdir?

Holozoik özellik taşıyan canlılar gelişmiş sistemlere sahiptir. Katı şekilde aldıkları besinleri sindirebilmeleri gelişmiş sindirim yapısına sahip olmaları gerekir. Bu sindirim sistemi hayvanlarda ve insanlarda bu gelişmiş sistem mevcuttur. Bu aşamada insanları hayvanlardan net bir çizgiyle ayıran en önemli özellik gıda maddelerini çoğunlukla pişirerek yiyor olmalarıdır. Hayvanlar eti çiğ tüketebilir fakat insanlar önemli bir takım bakterilerden kendilerini korunmak adına eti pişirerek yemek zorundadırlar. Gıdalar yaşanılan zaman ile mekana göre değişse dahi insanların holozoik beslenme biçimine dahil oldukları durumunu değiştirmez.

Holozoik Beslenme Biçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Çünkü insanlar da farklı holozoik beslenme gerçekleştiren canlılar gibi gıdalarını katı bir formda alırlar. Mideye ulaşan gıda kaynakları hazmedilir ve enerjiye çevrilir. Bütün günlük aktiviteler ile işler beslenme yolu ile kazanılan enerjinin harcanması şeklinde gerçekleştirilir. Dengeli bir biçimde sağlıklı beslenme tercih edildiği takdirde çok yüksek enerji elde edilir. Bunun haricinde insan bedeni sağlığını kaybetmez.

Holozoik Beslenen Canlıların Özellikleri Nelerdir?

Holozoik beslenme türü kendi bünyesinde üç ayrı kategoriye ayrılır. Bunlardan birincisi otobur beslenmedir. Otobur olarak beslenme gerçekleştiren canlılar, gıda kaynağı olarak sadece bitkileri kullanırlar. Aldıkları gıda kaynağı olan bitkiler üretici konumundadır. İnek ile koyun gibi hayvanlar ise helezoik beslenme tipine otobur beslenme tipi de dahildir. Bu tür canlıların sindirim kanalları yalnızca etle beslenen canlılara kıyasla daha uzundur. Sindirim sistemi kanallarının içinde yer alan bakteriler aldıkları selülozu sindirecek özellikteki enzimleri sistemleri içerisinde üretirler. Otobur beslenen hayvanların ise ağızlarında mevcut olan çiğneyici dişler ise sayıca daha çoktur.

2. holozoik beslenme çeşidi olan etobur canlılardır. Bu tipte gıda alımı gerçekleştiren canlılar bir diğer ismiyle karnivor olarak adlandırılır. Doğal olarak avlanan ve diğer canlıları yiyerek hayatta kalan bu canlılara etobur denir. Aslan ve kaplan bu etobur canlılara örnek verilebilir. Bu canlıların sindirim mekanizmaları ise otobur canlılarla kıyaslandığı zaman daha kısadır. Vücutları ise etin kolay bir şekilde sindirilebilmesi için çok kolay bir şekilde çalışmaktadır.

Beslenme türleri içerisinde üçüncü çeşit ise karışık beslenme tipine sahip canlılar yer alır. Bu canlılar bir başka şekilde omnivor olarak da adlandırılır. Bu canlılar gıda kaynağı olarak bitkileri ve hayvanları kullanır. Yani bu kategori içerisinde yer alan canlılar etobur ile otobur beslenmenin karışımıdır. İnsanlar ise bahsi geçen bu grup içerisine dahildir. Çünkü insanlar bitki kategorisinden sebze ve meyveleri, et kategorisinden ise inek ve koyun türü canlıları yerler. Sindirim sistemleri hem et kategorisini hem de bitki kategorisini rahatlıkla sindirebilecek şekildedir. Ayı, domuz, tavuk ve maymun gibi canlılar ise bahsi geçen omnivor canlılara dahildir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.