Hızlı Tırnak Uzamasını Sağlayan Bitkisel Tarifler

Tırnak uzamasının çok çeşitli etkenleri vardır. Hızlı uzayan ve güçlü tırnaklar her kadının istediği bir şeydir. Tırnak, vücudun aynı zamanda sağlık durumunun ne durumda olduğunu ortaya koyan bir alarm sistemi gibidir. Sağlıksız beslenme, düzensiz uykular ve çeşitli durumlarda tırnaklar gücünü kaybeder ve çabuk kırılır. Kimi hastalıklarda hastalığa özgü belirtiler ortaya çıkar. Ve tırnakların uzama süresi […]

12.01.2019 - 23:41
12.01.2019 - 23:41
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Tırnak uzamasının çok çeşitli etkenleri vardır. Hızlı uzayan ve güçlü tırnaklar her kadının istediği bir şeydir. Tırnak, vücudun aynı zamanda sağlık durumunun ne durumda olduğunu ortaya koyan bir alarm sistemi gibidir. Sağlıksız beslenme, düzensiz uykular ve çeşitli durumlarda tırnaklar gücünü kaybeder ve çabuk kırılır. Kimi hastalıklarda hastalığa özgü belirtiler ortaya çıkar. Ve tırnakların uzama süresi oldukça gecikir. Tüm bunlar tırnağın kişinin sağlığını yeniden ele alması gerektiğini işaret eder.

Sağlıklı ve düzenli bir hayat tarzını benimsemiş bireylerin de tırnakları zaman zaman bakım ister. Bu çok doğal bir durumdur. Gün içerisinde maruz kalınan temizlik ürünleri, hava koşulları ya da türlü durumlar tırnağa etki eder. Ancak sağlıklı ve dengeli bir hayat tarzı benimseyen insanlarda tırnakların güç kazanması ve hızlı uzaması daha kolaydır.

Sağlıklı tırnakların uzama hızı beslenme biçimine ve yaşam tarzına göre değişmektedir.

Tırnağın Uzamasını Sağlayan Bitkisel Tarifler Nelerdir?

Tırnağın hızlı uzaması için ilk olarak beslenme biçiminin düzenlenmesi, sağlıklı bir hayata geçilmesi gerekmektedir. Bütün bunlara rağmen hızlı uzamayan, beyazlayan tırnak yüzeyi durumunda ve güçsüz tırnaklarda başarıyla uygulanabilecek olan bitkisel bakım formülleri bulunmaktadır. Bunlar;

Zeytinyağı – Lavanta kürü;

Zeytinyağı ve lavanta yağının yer aldığı bu tarifte 1 çorba kaşığı zeytinyağının içerisine 2 damla lavanta yağı damlattıktan sonra karışımı tırnak üzerine ve diplerine gelecek şekilde sürmek gereiyor. 10 dakika kadar beklettikten sonra eller yıkanıyor. Bu tarif ile;

 • Tırnaklar esnekliğini geri kazanır,
 • Tırnak kökleri beslendiği için tırnak uzaması hızlanır,

Tırnakların bakımlı olması için bu tarif haftada 1 kez uygulanmalıdır. Bekleme süresi içerisinde ellere ve tırnak etlerine masaj yapılması daha etkili olacaktır.

E vitamini – Badem yağı kürü;

E vitamini ve badem yağı tarifinde, E vitamini kapsülü içerisine 1 çorba kaşığı badem yağı eklendikten sonra bu karışım tırnak ve el üzerine sürülür. Ardından 10 dakika beklendikten sonra eller havlu ile kurulanır. Bu tarifte eller yıkanmamalı, karışımın elde kalan kısmı hafif bir şekilde havlu ile alınmalıdır. Bekleme süresi içerisinde ellere ve tırnak etlerine masaj yapılması daha etkili olacaktır.

Badem yağı – Hint yağı kürü;

Badem yağı ve Hint yağı tarifinde, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı Hint yağı karıştırılıp tırnaklarla beraber ele sürülür. 10 dakika kadar bekledikten sonra fazla kısım havlu ile silinir. Ancak eller yıkanmaz. Gün boyunca bakım devam eder. Bu bakım tarifi ile,

 • Tırnaklar kuvvetlenir,
 • Tırnak etleri iyileşir.

Bu bakım haftada 1 defa yapılabilir. Bekleme süresi içerisinde ellere ve tırnak etlerine masaj yapılması daha etkili olacaktır.

Lavanta yağı – Nane yağı kürü;

Lavanta yağı ve nane yağı tarifinde ise 1 tatlı kaşığı lavanta yağının içerisine 1 damla nane yağı ilave edilir. Karışım yalnızca tırnak üzerine sürülür. Tüm ele sürülmemesi gerekir. Nane el üzerinde yakıcı ve kaşındırıcı olabilir. Bu tarif tırnak üzerinde 2 dakika masaj yapılarak bekletilmelidir.

Tırnaktaki kan dolaşımında nane yağı hızlandırıcı etki gösterir. Lavanta yağı ise tırnakların beslenmesini sağlar.

Bekleme süresi içerisinde tırnak ve tırnak etlerine masaj yapılması daha etkili olacaktır.

Sarımsak yağı – Limon kürü

Sarımsak yağı ve limon tarifinde ise 1 çorba kaşığı sarımsak yağının üzerine 3 damla limon damlatılarak karışım tırnaklara ve ele sürülür. Bu tarifin bekleme süresi 10 dakika kadardır. Ardından eller ılık suyla yıkamalı ve nazikçe kurulanmalıdır. Bu tarif sayesinde,

Tırnak ihtiyacı olan vitamini sarımsak yağından elde eder,

Limon suyu ise tırnakların kırılganlığının iyileşmesinde ve renk değişimlerinin düzeltilmesini sağlar. Bekleme süresi içerisinde ellere ve tırnak etlerine masaj yapılması daha etkili olacaktır.

Sağlıklı tırnaklar gülguni pembe renkte ve üzerinde leke olmayan görünümdedir.

Hangi Durumlarda Tırnak Uzaması Yavaşlar?

Tırnaklar, birbirinden çok farklı sebeplerden ötürü gücünü kaybeder. Uzamasının yavaşladığı, kolay kırılan ve üzeri soyulan tırnaklar için harekete geçmek gerekmektedir.

 • Yeterli protein alımının olmadığı durumlarda,
 • Stres kaynaklarının etkili olduğu durumlarda,
 • Yeterli ve dengeli beslenme yapılmadığında,
 • Tırnak hastalıklarında,
 • Ateşli hastalıklarda,
 • Yaşlılık durumlarında,
 • Kalsiyum alımının kısıtlandığı durumlarda,
 • Yanlış manikür ve pedikür uygulamalarında,
 • Devamlı kimyasallara maruz kalındığında,
 • Tırnak yeme alışkanlığında,
 • Diyabet hastalığında,

Tırnak uzamasında doğru manikür uygulaması da etkilidir. Manikür esnasında tırnak kökü asla zedelenmemelidir.

Tırnakların hızlı uzamadığı,güçsüz olduğu ve kolayca kırılıp üzerinin soyulduğu görülmektedir.

Ancak tırnaklarda meydana gelen değişiklikle, farklı hastalıkların da habercisi olabileceği için mutlaka konusunda uzman olan doktorlara zaman kaybetmeden muayene olunması gerekmektedir. Tırnaklar vücudumuzun adeta rapor veren önemli sistemlerinden bir tanesidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bitkicenter.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim