Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hızlı Okuma Teknikleri İle Bir Kitabı Hemen Bitirin!

Anlayarak okuma yöntemi olan "hızlı okuma teknikleri" sayesinde zamandan tasarruf ederek kitap, gazete ya da dergileri kolayca okuyabilirsiniz.
Son Güncelleme:
 Hızlı Okuma Teknikleri İle Bir Kitabı Hemen Bitirin!

Televizyonlarda sıklıkla denk gelmişsinizdir. Kitabın sayfalarına birkaç saniye bakarak diğer sayfaya geçen kişiler vardır. Bu kişilerin tek yaptığı hızlı okuma eğitimi almaktır. Hızlı okuma, son senelerin en popüler eğitimleri arasında yer alır. Özellikle sınav dönemindeki öğrenciler için mutlaka alınması gerektiği söylenen bu eğitim, çeşitli teknikler ile etkili ve hızlı bir şekilde okumanızı sağlar. Bu sayede bir kitabı bir günde bitirebilirsiniz. Hızlı okuma teknikleri hakkında tüm merak edilenler burada!

1.Sayı Hatırlama Tekniği

Herhangi bir hızlı okuma eğitimine başladığınızda size çeşitli sayılar gösterilir. Bu sayılar başlangıçta 2 haneden oluşur. Örneğin size ilk aşamada 98 sayısı bir saniye boyunca gösterilir ve sayı kapatılır. Size gösterilen sayının kaç olduğu sorulur. Zamanla sayıların hanesi artış gösterir. Size düşen her seferinde artan sayı hanelerini kısa sürede aklınızda tutmaktır. Zamanla hafızanızın daha büyük haneleri kolaylıkla aklınızda tutabilecek kapasiteye ulaştığını göreceksiniz.

2.Gözlerinizi Çalıştırın

hizli okuma

Hızlı okuma teknikleri arasında gözleri çalıştırmak önemli bir yere sahiptir. Gözlerin soldan sağa doğru hızlı ve etkin bir şekilde okumayı öğrenmesi gerekir. Bu hareket göz kaslarını çalıştıran ve algıyı arttıran bir kazanımdır. Fakat, gözleriniz ile okuma gerçekleştirirken içinizden mümkün olduğunca okumamanız önerilir. Çünkü, bir kitabı içinizden okumanız hızınızı düşürecektir.

3.Kelime Bulmaca

kelime bulmaca

Kelime bulmaca oyunlarına sıklıkla denk gelmişsinizdir. Genellikle karışık harflerden oluşan bir kutucuğun içinden çeşitli kelimeleri bulmanız gerekir. Bu hareket hafızanızı da algınızı da güçlendirir. Bu nedenle mutlaka bulmacalardaki kelime oyunlarını oynamanız gerekir. Fakat, kelime bulmaca oyununu oynarken uzaktan metne bakmaya ve hızlı bir şekilde sizden istenen kelimeleri bulmaya çalışmanız gerekir.

4.Karışık Harf Düzenleme

Kurs süresinde size karışık harflerden oluşan kelimeler verilir. Sizden istenen bu harflerden mantıklı kelime meydana getirebilmenizdir. Kelimelerin harf sayısı zamanla artış gösterir. Başlangıçta 3-4 harf iken seviyeniz ilerledikçe 8-9 harfe kadar çıkabilir. Hızlı okuma teknikleri arasında, karışık harfleri düzenleme algıyı açan ve beyni zorlayan bir alıştırmadır.

5.Metin Okuma

metin okuma

Hızlı okuma eğitimlerinde size bir metin verilir. Metin, genellikle 1 sayfadan oluşur. Metnin içinde çeşitli tarihler, zor kelimeler bulunabilir. Size tanınan sürede metni okumanız gerekir. Fakat, metni okumayı bitirdikten sonra size metin ile ilgili sorular sorulur. Çünkü, hızlı okumada temel amaç okuduğunu anlamaktır.

Hızlı Okuma Eğitimi Nerede Verilir?

hızlı okuma

Hızlı okuma eğitimleri birçok yerde uzman kişiler tarafından verilir. Devletin açtığı ücretsiz kursların yanı sıra, çeşitli eğitim kurumlarından da kurs alabilirsiniz.  Fakat, bunun yanı sıra internet üzerinden ücretli ve ücretsiz şekilde eğitim alabilirsiniz. İsterseniz, telefonunuza indirebileceğiniz hızlı okuma programları ile de eğitim alabilirsiniz.

Alacağınız eğitim nerden olursa olsun sık sık okuma alıştırmaları yapmanız gerekir. Bir sayfayı kaç dakikada okuduğunuzu not almanız, zamanla kendinizdeki ilerlemeyi görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Hızlı Okumanın Faydaları

hızlı okuma teknikleri

 • Zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Hafızayı geliştirir.
 • Beyni çalıştırır.
 • Konsantrasyonu arttırır.
 • Beynin mantıksal çalışma gücünü arttırır.
 • Az zamanda daha fazla kitap okumanızı sağlar.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap