Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Teşhis Edilir? Tedavisi Nedir?

Son Güncelleme:
 Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Teşhis Edilir? Tedavisi Nedir?

Genelde çocukları hedef bir davranış sorunu olan hiperaktivite bozukluğu, sürekli hareketlilik ve sebepsiz şekilde dikkat dağınıklığıyla kendini göstermektedir. Birçok ailenin muzdarip olduğu hiperaktivite bozukluğu nedir, tanısı ve tedavisi nasıldır sorularının yanıtı aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

hiperaktivite

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) Nedir?

Hiperaktivite adı üzerinde yüksek seviyede aktivite halinde olmayla karakterize bir davranış anormalisidir. Genelde dikkat dağınıklığının eşlik ettiği bu durumda çocuklar yalnız kaldığı zaman semptomlar düşüş gösterir. Herhangi bir iş ya da konu için konsantre olmakta güçlük çeken hiperaktif çocuklar, uzun süre oturamaz ya da ailesinin komutlarını umursamaz. Tamamen karakterden kaynaklı yaşanabilen psikolojik rahatsızlıklara çok benzediğinden tanısı konması zor bir sendrom olan hiperaktivite uzmanlar tarafından gerekli testlerle belirlenebilir. Tıbbi durumlar haricinde doğru önerilerle çocukların saldırgan davranışlarını önlemek için deneyebileceğiniz farklı yaklaşımlar mevcuttu.

Hiperaktive Belirtileri

Hiperaktif çocukların aşırı hareketliliğe ve dikkat dağınıklığına bağlı gelişen gündelik sorunları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sürekli gergin ve huzursuz ruh hali
 • Sınıf ortamında sorun çıkarma
 • Yıkıcı zararlar verme
 • Cezalandırma yöntemiyle sakinleşmeme
 • Hareket etmeden önce düşünmemek
 • Konsantre olmakta güçlük yaşamak
 • Sezgisel davranışlar
 • Uykuya geçmede zorlanma
hiperaktivite

Hiperaktivite Belirtileri

Hiperaktivitenin Nedenleri

Çocuklar arasında gün geçtikçe yaygınlığı artan bir durum olan hiperaktivitenin sebepleri oldukça geniş bir skaladadır. Sanılandan da sık görülen hiperaktivite yapılan araştırmalara göre her 7 yaş altı 100 çocuktan 3’ünde görülmektedir. Erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha yaygın görülen bu durumun nedeni bilime göre değişkenlik göstermektedir. 1900’lü yıllarda bu sendromun nedeninin letarjik ensefalis adı verilen ve beyinde davranışların kontrol edildiği bölgede gerçekleşen küçük bir beyin kusurundan kaynaklandığı düşünülmekteydi.

1937 senesine gelindiğinde amfetamin kullanmanın çocukların hiperaktif bozukluk durumlarında yardımcısı oldu ğu keşfedilmiş, çocuklarda benzedrine adı verilen bir maddeyle tedaviye gitmeye başlamışlardır.

hiperaktivite

Hiperaktivite Nedenleri

Hiperaktivite Tanısı ve Tedavisi

12 yaşından önce görülen hiperaktivite belirtileri doktora başvurmak için acele edilmesi gerektiğini gösterir. Ancak aile hemen telaşa kapılmamalı, her dikkat dağınıklı ya da fazla hareketliliği bir bozukluk olarak değerlendirmemelidir. Çocuk,  tamamen yanlış yaklaşımlar, karakteristik özellikler ya da dikkat çekme amaçlı bu belirtileri de gösteriyor olabilir. Bu rahatsızlığın beyindeki bir deformasyonda kaynaklanan tıbbi ve gözetim gerektiren bir durum olduğu unutulmamalıdır. Çocukların hiperaktivite tanısı alması için Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel Kitabı içerisinde yer alan kriterleri bulundurması gereklidir. Bu çerçevede tanısı konan çocuklar için farklı tedavi yaklaşımları mevcuttur.

Hiperaktivite bozukluğu ve dikkat dağınıklığı için kullanılan uyarıcı ilaçlar, çocukların odaklanması ve böylece akademik olarak daha başarılı olması için çözüm oluşturabilir. Çocuklarda psikozlu semptomlar mevcutsa doktorlar bu konuda aileyi yönlendirecektir.

Ek olarak hiperaktivite tedavisi için psikoterapinin de olumlu etkileri çok kez kaydedilmiş, çocukların bilişsel terapiler sayesinde hareketlerinde sezgi yerine mantığını kullanma yeteneğinin gelişmesi sağlanmıştır. Kendi kendine konuşan çocuklarda da bu tedavi yaklaşımının etkili olduğu gözlemlenmiştir.

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap