Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı

Eklenme:
 Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı

Günlük hayatta dış etkilerden dolayı saçlarımız yıpranır ve bizde bakımını yapmak için kimyasal kullanırız. Bu kimyasallar belli bir süre için iyi gelse de ileriye dönük olarak saçlarımızın yapısını ve şeklini bozmaktadır. Bu ağır ve tahrip edici etkilerden kurtulmak isteyen bilinçli tüketiciler, bakımlarını organik ve doğal maddeler ile yapmayı tercih ederler. Bu yazımızda doğru kullanıldığında vücudumuza birçok yarar sağlayan Hindistan cevizi yağının saçlar için öneminden bahsedeceğiniz ve Hindistan cevizi yağı ile saç bakımınızı nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Hindistan cevizi yağında bol miktarda protein bulunur ve lif açısından zengindir. Niasin, piridoksin, tiamin, pantotenik asit ve piridoksin bulunmaktadır. C,K ve E vitamini içeren hindistan cevizi yağı, sodyum ve potasyum açısından da zengindir.

Hindistan Cevizinin Saçınıza Faydaları

Hindistan Cevizi yağının saçınız için faydalarından bahsetmek gerekirse eğer;

  • Krem olarak kullanabilirsiniz: Hindistan cevizi yağı; saçınıza zarar veren tarama, fırçalama ve kimyasalların etkisinden kaynaklanan kırılma, matlaşma, yıpranma gibi sonuçları ortadan kaldırarak saçınızı besler ve hacim kazandırır. Yıpranmış olan saçlarınızı onarır ve güçlendirir.
  • Saçınızı uzatabilirsiniz: Eğer saçınız uzamıyorsa ya da ince telli bir yapısı varsa hindistan cevizi yağı ile bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan doğal antioksidan, Laurik asit gibi besinler sayesinde saçınız beslenir ve uzaması kolaylaşır.
  • Kepek Sorununu çözebilirsiniz: kepek, saç derisinde cildin dökülmesiyse oluşan kronik bir rahatsızlıktır. Bu durum kuru saç derisi, saç bakımı için kullanılan kimyasallar, düzensiz saç bakımı gibi nedenlerden oluşabilir. Hindistan cevizi yağının içinde bulunan asit bileşenleri bu sorunu oradan kaldırarak kepek sorununuza çözmektedir. Ayrıca saç derinizi nemlendirerek saçınızı besler.
  • Saçınızı şekillendirebilirsiniz: Saçlarınızın bakımını yapmak bazen yetersiz olabilir ve güçlü, dolgun, parlak saçlarımızı insanlara göstermek istiyoruz. Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan vitamin ve asitler sayesinde saçınızı şekillendirmek için kullandığınız maşa, fön makinesi vb. aletlerin etkisini azaltır. Saçınıza bu araçlar ile yaptığınız kurutma, kırma, yıpratma etkilerini içeriği sayesinde onararak saçınızı besler.

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı

Yukarıda Hindistan cevizi yağının saç üzerindeki birçok olumlu etkiden bahsettik. Peki ama Hindistan cevizi yağı saça nasıl kullanılır ya da Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır? Bunların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Kremi Yapımı

Duş aldıktan sonra, kısa saçlıysanız eğer bir çay kaşığı, uzun saçlıysanız eğer iki çay kaşığı Hindistan cevizi yağını avuç içinize dökünüz ve diğer eliniz yardımı ile ısıtınız. Elinizde ısıttığınız Hindistan cevizi yağını saçlarınıza uygulayınız.  Bütün saçlarınızı bu şekilde hindistan cevizi yağı ile kremledikten sonra bir bone yardımı ile toplayınız ve 2-3 saat kadar bekletiniz. Bu uygulama istenirse gece yapılabilir ve sabaha kadar saçlarınız kremli kalabilir. Yani Hindistan cevizi yağı saç maskesi yapabilirsiniz. Bekleme süresi bittikten sonra yıkamayı unutmayınız. Eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa Hindistan cevizi yağına sardunya yağı veya sandal ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Uzatmak

Hindistan cevizi yağı ile saçlarınızın köklerine masaj yaptığınız zaman kan dolaşımınız hızlanır ve saç uzamasını destekler. Haftada 3 ya da 5 defa 10 dakikalık Hindistan cevizi yağı masajı ile saçlarınızın uzadığını görebilirsiniz. Eğer sonuçları daha hızlı görmek istiyorsanız masaj yaparken Hindistan cevizi yağına biberiye yağıda ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile Kepeklere Son

Saçlarınızı yıkadıktan ya da duş aldıktan sonra Hindistan cevizi yağı, lavanta, keklik ve çay ağacı karışımı ile saç diplerinize masaj yapın. Saçınızın bulunduğu her noktaya masaj yapmayı unutmayın. Masaj sonrasında saç bonesi ile yıkamadan bir süre bekleyin ve bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlamayı ihmal etmeyin. Bu uygulamayı düzenli yaparsanız göreceksiniz ki kepek sorununuz ve kafa derisinde yanma sorununuzu çözmüş olacaksınız.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap