1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası
Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

A+A-

Hindistancevizi yağının nelere fayda sağladığını merak ediyor musunuz? Hindistan cevizi yağının faydaları arasında en dikkat çekici olanı HDL kolesterol seviyelerini arttırarak kalp sağlığını iyileştirmek var. Kilo kaybı, maya enfeksiyonları belirtilerini hafifletmek, cilt bakımı, saç bakımı, sindirim sisteminin iyileştirilmesi, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı bağışıklığı artırma da diğer faydaları arasında sayılabilir. Bu yağ sadece hindistancevizi tarlalarının bol olduğu tropik ülkelerde değil, tüm ülkelerde kullanılıyor. İnsanlar hindistancevizi yağının yaratabileceği mucizeleri keşfediyor ve dünya genelinde popülerlik kazanıyor.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Hindistan cevizi yağının bilinen bazı yararlarına ayrıntılı olarak inceleyelim;

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa Faydaları

HDL Kolesterol seviyesini arttırır

Harvard Tıp Fakültesine göre, hindistancevizi yağı, kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan HDL kolesterol (iyi kolesterol) seviyesini artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, hindistancevizi yağı üzerine yapılan araştırmaların çoğunun ve kolesterol seviyelerine etkisinin kısa vadeli çalışmalara dayanması nedeniyle, az miktarda hindistancevizi yağı kullanılması tavsiye edilmiştir.

Yağ Yakıcı - Kilo Kaybına Teşvik

Hindistancevizi yağı, özellikle abdominal obeziteyi azaltarak kilo kaybı için faydalıdır.

Aynı zamanda, diğer yenilebilir yağlara kıyasla sindirimi kolaydır ve tiroid ve endokrin sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca hindistancevizi yağı, pankreas üzerindeki stresi ortadan kaldırarak vücudun metabolizma hızını arttırır, böylece daha fazla enerji yakmasını teşvik ederek insanların kilo vermesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Kalp Sağlığını İyileştirir

Hindistancevizi yağında bulunan yağların %50'sinin laurik asit olduğu biliniyor. Bu asitler bağırsak tarafından kolayca emilir ve vücut tarafından enerji üretmek için kullanılabilir. Ayrıca, asitler kolesterolün taşınması veya biyosentezine katılmamaktadır.

Bir araştırmada 116 koroner arter hastalığı hasta üzerinde yapılan çalışmada ekstra sızma hindistancevizi yağı iyi kolesterol seviyeleri (HDL kolesterol) artması ve kötü kolesterol düzeylerinde azalmaya yol açmıştır.

Yenilebilir amaçlar için kullanıyorsanız, kolesterol seviyenizi düzenli olarak kontrol edin. Seviye artarsa, yağ tüketimini durdurmak gerekir. Her durumda, yoğun olarak hindistancevizi yağı tüketmeye başlamadan önce profesyonel bir tıp doktoruna danışın.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Tropikal kıyı bölgelerindeki kadınların uzun ve parlak saçlarının nedenini biliyor musunuz? Evet, hindistancevizi yağıdır.

Dünyanın tropikal kıyı bölgelerindeki kadınlar bu yağı neredeyse her gün saçları için kullanıyorlar. Bu kalın tereyağı benzeri yağ, saçınızın sağlıklı büyümesine yardımcı olur ve saç tellerine parlaklık verir. Hindistancevizi yağının protein kaybını azaltmada oldukça etkili olduğu, kontrol edilmezse saçınızdaki sağlıksız özelliklere yol açabileceğini buldu. Düşük moleküler ağırlık nedeniyle saç miline nüfuz edebilir ve saçların zarar görmesini önleyebilir.

Saç bakım yağı olarak kullanılmasının, çeşitli saç kremi ve kepek önleyici kremlerin yapımında kullanılmasının nedeni budur. Sağlıklı saçlar için en iyi çeşit sızma hindistancevizi yağıdır. Saçınıza topikal olarak uygulayın ya da hindistancevizi yağı saç maskesi kullanın.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Hasar görmüş saçların çözümü yine hindistancevizi yağıdır. Mükemmel bir saç kremidir ve hasarlı saçların yeniden sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Ayrıca hasarlı saçları beslemek ve iyileştirmek için gereken temel proteinleri sağlar.

Saç derisine düzenli olarak masaj yaparak, saç deriniz kronik olarak kuruysa bile bu şekilde kepeksiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Yüze Faydaları

Hindistancevizi yağının cilde çok faydalı olduğunu biliyor musunuz? Bitkisel yağların cilt üzerindeki etkileri araştırmasında hindistancevizi yağı, anti bakteriyel, yaşlanma karşıtı, antioksidan, yara iyileşmesi ve anti-enflamatuar özellikler bakımından zengin bulunmuştur.

Ayrıca, aşağıdakileri içeren çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde de yardımcı olabilir:

Egzama ve sedef hastalığı:

Organik hindistancevizi yağının topikal olarak uygulanması bu koşulların ciddiyetini azaltır.

UV ışınları:

Hindistancevizi yağı kullanımının cildi UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruduğu söylenebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Dermatit:

Bir çalışma da hindistancevizi yağının atopik dermatit belirtilerini giderici etkili olduğunu göstermektedir. Başka bir çalışma, organik hindistancevizi yağının, atopik dermatit tedavisinde etkili bir yol olarak kullanılabileceğini buldu.

Cilt yarası:

Hindistancevizi yağı, yara iyileşmesini hızlandırır.

Kuru cilt:

Hindistancevizi yağı cilt için güvenli ve etkili bir nemlendiricidir. Saf soğuk preslenmiş, organik, GDO olmayan hindistancevizi yağı, kuru cilt de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için kullanılabilen mükemmel bir masaj yağıdır.

Antimikrobiyal aktivite:

Doğada anti bakteriyel, antiviral ve antifungal olduğu bulunan hindistancevizi yağı aktif bir bileşenidir. Sivilce ve diğer cilt enfeksiyonlarına neden olan Staphylococcus aureus gibi bakterilerin zararlı etkilerine karşı korur.

Yanıklar:

Hindistan cevizi yağının kullanımı yanıklardan kurtulmak için yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Diğer:

Ayrıca cilt bariyerini onarmaya yardımcı olur.

Mineral yağın aksine, bu yağın uygulanmasından cilt üzerinde olumsuz yan etkileri olma ihtimali yoktur. Bu nedenle, kuruluğu ve cildin dökülmesini önlemek için binlerce yıldır güvenle kullanılmaktadır.

Bu nedenle, bu yağ, cilt bakımı için kullanılan sabunlar, losyonlar ve kremler gibi çeşitli vücut bakım ürünlerinin temel bileşenini oluşturur. Ayrıca, normalde yaşlanmaya eşlik eden kırışıklıkların ve cildin sarkmasının görünümünü de geciktirir.

Hindistan Cevizi Yağı, Ağız ve Diş Sağlığını Koruyor

Birçok araştırma çalışması, hindistancevizi yağının, plak ve ağız kokusu gibi çeşitli diş sorunlarına karşı etkili olduğunu göstermektedir. Son araştırmalar, hindistancevizi yağı kullanarak ağza yağ sürmenin, plak oluşumunu ve plak kaynaklı dişeti iltihabını azaltmada etkili bir uygulama olabileceğini söylemektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Diğer Avantajlar

Antimikrobiyal Etkiler:

Hindistan Cevizi  Araştırma Merkezi'ne göre, hindistan cevizi yağı grip, kızamık, hepatit, herpes, SARS ve diğer ciddi sağlık risklerine neden olan virüsleri öldürür. Ayrıca ülser, boğaz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, zatürree ve bel soğukluğuna neden olan bakterileri de öldürür. Son olarak, hindistancevizi yağı, saçkıran, sporcu ayağı, pamukçuk ve çocuk bezi döküntülerine neden olan mantarları ve mayaları gidermede yardımcı olabilir.

Böbrek ve Karaciğer Sağlığı:

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritlerin ve yağ asitlerinin varlığı böbrek, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Hindistancevizi yağı da pankreas pankreatit rahatlama vererek sağlıklı tutmak için yararlı olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, bu faydaların belirlenmesi için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sindirim ve Bağışıklık Sistemi:

Hindistan cevizi yağında mevcut olan laurik asit ve monolaurin  gibi doymuş yağlar, antimikrobiyal, anti bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu özellikler, çeşitli sağlık sorunlarına neden olan çeşitli bakteri, mantar ve parazitlerle başa çıkmada yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Bu yağı kullanmanın aşağıdakilere yardımcı olduğu görülmüştür:

Rahatlama:

Aromaterapi için saf hindistancevizi taşıyıcı yağı çok rahatlatıcıdır ve stresi gidermeye yardımcı olur. Alına sürülüp ardından hafif bir masaj uygulandığında, zihinsel yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Organik hindistancevizi yağı, rahatlama sağlar ve antioksidan özellikleri vardır.

Yara iyileşmesi:

Enfekte bölgelere uygulandığında, hindistancevizi yağı, enfekte vücut kısmını dış toz, hava, mantar, bakteri ve virüslerden koruyan kimyasal bir katman oluşturur.

Diyabet:

Saf hindistancevizi yağı kan şekeri kontrolünde yardımcı olur ve insülin salgısını iyileştirir. Aynı zamanda kan glukozunun etkin kullanımını teşvik eder, böylece diyabeti önler ve yönetir.

Kemikler:

Daha önce de belirtildiği gibi, hindistancevizi yağı vücudumuzun önemli mineralleri emmesini sağlar. Bunlara kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve magnezyum dâhildir. Bu nedenle, orta yaştan sonra osteoporoza eğilimli kadınlar için çok faydalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Enerjiyi Artırır:

Hindistan Cevizi yağı genellikle sporcular, vücut geliştiriciler ve diyet yapanlar tarafından kullanılır. Bunun arkasındaki sebep, diğer yağlardan daha az kalori içermesi, yağ içeriğinin kolayca enerjiye dönüşmesi ve kalpte ve atardamarlarda yağ birikmesine yol açmamasıdır. Enerjiyi ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur ve sporcu performansını artırır.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanım Alanları

  • Cilt nemlendiricisi
  • Saç derisini besler ve saç büyümesini arttırır
  • Mutfak uygulamaları
  • Taşıyıcı yağ

Taşıyıcı Yağ Olarak Kullanılması:  Taşıyıcı yağlar, cilde kolayca nüfuz eden veya emilen, diğer yağların (  esansiyel yağlar gibi ) ve bitkisel özütlerin içine karışması halinde sızmasını veya emilmesini kolaylaştıran yağlardır.  Cildin gözeneklerinden kolayca emilir ve böylece taşıyıcı bir yağ olarak kullanılır.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 16 Faydası

Ayrıca, en doğal yağlardan biri olduğu için, sertleşmez, diğer yağların, bitki özlerinin veya ilaçların içinde bozulmasına izin vermez. Onunla karışan yağların ve bitkilerin özelliklerini değiştirmez. Ayrıca bitkileri ve yağları mikrobiyal veya mantar etkileşimlerinden korur.

Cilt bakımı için saf ve organik hindistancevizi yağı kullanmaya özen gösterin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.