Hindistan Ay’ın Karanlık Yüzüne Uçuyor! 23 Gün Sonra İniş Yapacak

Hindistan, Ay'ın bize hiç görünmeyen karanlık yüzüne indirmeyi planladığı ve bunun için uzunca bir zamandır derin analizlerin ardından zorlu çalışmalar yürüttüğü Chandrayaan-2 adlı uzay aracını sorunsuz bir şekilde fırlatmayı başardı.

24.07.2019 - 18:41
24.07.2019 - 18:41
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Yerel saatle 14:43’te Sriharikota Uzay İstasyonu’ndan fırlatılan uzay aracının planlar ve hesaplara göre Ay’ın yörüngesine ulaşması 23 gün sürecek.

Planlara göre Chandrayaa-2, toplam 48 gün sürecek olan yolculuğu sonrasında Ay’ın, hakkında çok az şey bilinen güney kutbuna inecek. Bu inişin güney kutbunda yapılan diğer girişimlere kıyasla çok daha yakından ve yumuşak olması hedefleniyor.

Bir Hafta Ertelenmişti

Aslında fırlatma geçen hafta yapılacaktı fakat kamuoyuyla paylaşılmayan bir sorundan ötürü roketin ateşlenmesine 56 dakika kala proje ertelendi.

Hindistan, bu projesinde başarılı olur ve Chandrayaan-2 adlı uzay aracını Ay’a sorunsuz bir şekilde indirebilirse hem bireysel olarak bunu ilk defa başarmış olacak hem de ABD, Çin ve eski Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’ın yüzeyine “yumuşak iniş” yapmayı başaran 4. ülke konumuna geçecek.

Toplam maliyeti 150 milyon doları bulan proje kapsamında, Ayı’n güney kutbunda suyun yanı sıra mineral de aranacak. Daha sonra Ay sarsıntıları ölçülecek.

Uzay aracının fırlatılışı Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu’nun sosyal medya hesaplarından canlı olarak dünya ile paylaşıldı.

Chandrayaan-2’nin 2.4 tonluk çalışma bölümü, Ay yörüngesinde 1 yıl boyunca keşif yapacak.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre Chandrayaan-2 uzay aracı, 7 Eylül 2019 tarihinde Ay’a iniş gerçekleştirecek.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim