Haber

Hıdrellez Nedir, Neden Kutlanır? 208 Hıdrellez Ne Zaman?

Baharın gelişi ile birlikte en çok konuşulan konulardan biri de Hıdrellez olmaya başladı. İlyas ile Hızır’ın buluşması olarak kabul edilen Hıdrellez günü nedeniyle her yıl ülkemizin bazı bölgelerinde çeşitli kutlamalar düzenleniyor. 2018 yılında Hıdrellez kutlamaları ne zaman başlayacak sorusu da herkes tarafından merak ediliyordu. Bu soru yanıt buldu. 5 Mayıs Cumartesi akşamı başlayacak olan Hıdrellez kutlamaları, 6 Mayıs Pazar ikindi ezanına kadar devam edecek. İşte Hıdrellez hakkında merak edilen her şey…

HIDRELLEZ NEDEN KUTLANIR

Hıdrellez başta da belirttiğimiz gibi İlyas ile Hızır’ın buluşması anlamına gelir. Bu gece feyiz ve bereket getirmesi amacı ile ise Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere bazı uygulamalar yapılır. Ülkemizdeki inanca göre bu gece bolluk ve bereket gelmesi için para keselerinin, yiyecek kaplarının, ambarların ağzı açık bırakılır. Hıdrellez gecesi aynı zamanda gül ağacının altına araba, ev ya da başka bir şey isteyenler bunun küçük bir modelini yapıp bırakırsa dileklerinin kabul olacağına inanılır. Kırmızı bir kurdele ile bağlayarak dileklerini gül ağacına asanların dileklerinin kabul olacağına da inanılır. Ateş yakıp, üstünden atlayarak dilek dileyenler de vardır. Oldukça yaygın geleneklerimiz arasında Hıdrellezde baht açma törenleri de bulunuyor. Bazı bölgelerde buna farklı isimler verilse de genel anlamda baht açma ve niyet açma olarak biliniyor.

KAKAVA ŞENLİKLERİ DE DENİYOR

Hıdrellez Şenlikleri Edirne ve çevresinde Kakava Şenlikleri olarak da biliniyor. Her yıl Edirne Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen şenliklerde ateşler yakılıyor, at yarışları düzenleniyor. At yarışları genel olarak Edirne Kapalı Cezaevi önündeki boş arazide yapılıyor ve Roman vatandaşlar katılıyor.

İSTANBUL’DA HIDRELLEZ ŞENLİKLERİ NEREDE DÜZENLENECEK?

İstanbul’da her yıl olduğu gibi bu yıl da Hıdrellez Şenlikleri Ahırkapı’da düzenlenecek. Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri 2018 adı ile yapılacak olan kutlamalar için 5 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00’de buluşulacak. Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta 18.00’de başlayacak olan kutlamalar saat 23.00’a kadar devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu