1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Hicri Yılbaşı Nedir, Muharrem Ayı Aşure Günü Ne Zaman?
Hicri Yılbaşı Nedir, Muharrem Ayı Aşure Günü Ne Zaman?

Hicri Yılbaşı Nedir, Muharrem Ayı Aşure Günü Ne Zaman?

A+A-

Hicri yılbaşı ne zaman başlayacak sorusu herkes tarafından merak ediliyor. Hz Muhammed (S.A.V)’ın Mekke’den Medine'ye göç ettiği tarih olarak kabul edilen Hicri yılbaşı Müslüman alemi için kutsal aylardan biri olarak kabul ediliyor. Muharrem ayının 1. günü olarak bilinen Hicri yılbaşı ve Muharrem ayı hakkında bütün detaylar haberimizde…

MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2018 yılında Muharrem ayı 11 Eylül Salı günü başlıyor. Aynı zamanda 11 Eylül Salı günü Hicri yılbaşı olarak kabul ediliyor. Hicret,  Müslümanlar için Bir dönüm noktası Olurken aynı zamanda tarihte yeni bir sayfayı da açmıştır. Hicret, Hz Ömer'in halifeliği döneminde gerçekleşmiş ve Hz Ali'nin teklifiyle Bugün Hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. İslam aleminde o tarihten itibaren Muharrem ayının 1. günü Hicri takvimin başlangıcı yani Hicri yılbaşı olarak kabul edilmektedir.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Aşure günü ise Muharrem Ayı'nın onuncu günü olarak kabul edilir. 2018 yılında aşure günü 20 Eylül perşembe gününe denk geliyor. İslam aleminde Aşure günü ve haftasında bu aya özel olarak aşure hazırlanır ve komşulara dağıtılır.

MUHARREM AYININ FAZİLETİ VE YAPILMASI GEREKENLER

Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Muharrem ayı, Şehrullah yani “Allah’ın Ayı”Olarak tanımlanmıştır.  Bu mübarek ay Cenabı Allah'ın ilahi bereket ve feyzin ihsan ve Kerem'in bol bol müminlere İhsan edildiği bir aydır. Muhammed Hz Muhammed Sallallahü Aleyhi ve Sellemin bildirdi üzere sadece Aşure ayı değildir. Muharremin 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutulmasının önemi ne de dikkat çekilmiştir. Geçmişten günümüze gelen hadislerde aşure günü tutulan orucun 1 yıl önce işlenen günahların ve hataların affına vesile olacağı müjdelenmektedir. Aşure aşı çok eski yıllardan beri devam eden bir gelenektir. Aşure, o gün de hububat karışımı bir aş pişirmek anlamına gelmektedir.  Osmanlı Devleti döneminde de sarayda aşure pişirmekte ve “aşûre testisi” adı verilen özel kaplarla halka ve Saray dairelerine birkaç gün süreyle dağıtılmaktaydı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.