Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Hibrit eğitim modeli nedir? Hibrit eğitim ne demek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlediği basın toplantısında 2020-2021 eğitim öğretim yılında salgının seyrinde farklılık olması durumunda okullarda online ya da hibrit eğitim yöntemlerinin kullanılabileceğini söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu açıklamalarının ardından hibrit eğitim ne demek, hibrit eğitim modeli nedir gibi soruların yanıtı araştırılmaya başlandı.
Eklenme:
 Hibrit eğitim modeli nedir? Hibrit eğitim ne demek?

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde de bu yıl okullarda yüz yüze eğitim erken sonlanmış uzaktan yani online eğitim sistemine geçirmişti. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak okulların 31 Ağustos tarihinde açılacağını duyurdu. Okulların açılması ile ilgili herkesin Kafasında bir takım soru işaretleri bulunurken dün Sağlık Bakanı Fahrettin koca düzenlediği basın toplantısında bu konuya da değindi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında; “Uygulanamayacak hiçbir şeyi biz önermek istemeyiz. Uygulanabilir olduğuna taraflarca tartışıldıktan sonra öğrencilerimiz, çocuklarımız, evlatlarımız için en uygun olan çözüm şeklini geliştirmek noktasında bir yaklaşım içinde oluruz. Açıklanan özetle şöyle bir durum, 31 Ağustos’ta okulların açılacağı, bir takvimin belirtilmesi gerekiyor olduğu için açıklanmış oldu ama 31 Ağustos’a doğru eğer salgının seyrinde bir farklılık olursa bu durumda da gerektiğinde daha önce yapıldığı gibi on-line, uzaktan erişim veya hibrit birtakım yöntemler önerilebilir Bilim Kurulu tarafından. Karar bu durumda zaten Bakanlar Kurulunun alacağı bir kararla söz konusu olmuş olur.” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı’nın bu açıklamalarının ardından hibrit eğitim modeli nedir sorusunun yanıtı merak edilmeye başlandı.

Hibrit eğitim modeli hakkında bilinmesi gerekenler

İngiltere, ABD’de, Kanada ve Almanya gibi ülkelerde yıllardır uzaktan eğitim sistemi uygulanıyor. Hibrit eğitim modeli uzaktan eğitime benzer bir anlam taşıyor. Yeni dönemde de koronavirüs salgınının devam etmesi durumunda Türkiye’de de bu tür bir eğitim altyapısı oluşturulacak. Kibrit kelimesinin kökeni Latince’den geliyor.

Hibrit eğitim modeli nasıl uygulanacak?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs salgını başlamasının ardından okullarda yüz yüze eğitim son buldu. Almanya, ABD’de, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin öncülüğünü yaptığı hibrit eğitim modeli koronavirüs salgını sonrasında daha da önemli hale geldi. Türkiye’de 25 milyon öğrenci bulunurken uzaktan eğitim sistemi bu yıl ilk defa uygulandı. Sadece İlköğretimde değil pandemi sonrasında birçok üniversitenin de uzaktan eğitim altyapısına önem vereceği konuşuluyor. Uzaktan eğitime çok yakın bir model olan Hibrit eğitim modeli, altyapı hazırlanması sonucunda ülkemizde uygulanmaya başlanacak.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Ortaokullar ne zaman açılacak? Okullarda yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?
1 10 2020 - 14:36
MEB ücretsiz laptop ve tablet dağıtımı yapacak! MEB bedava tablet başvurusu nasıl yapılır?
24 09 2020 - 10:19
2020 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK burs ücretleri 2020
12 09 2020 - 17:18
1. sınıflar ne zaman okula başlayacak? MEB 2020-2021 eğitim yılı takvimi
8 09 2020 - 20:04
YÖK üniversitelerin açılış tarihini erteledi! Üniversiteler ne zaman açılacak?
13 08 2020 - 18:19
KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? 2020 KPSS puan hesaplama
13 08 2020 - 15:36
Yorum Yap