Kimdir?

Hezarfen Ahmet Çelebi kimdir?

1609 yılında Osmanlı topraklarında dünyaya gelen Hezarfen Ahmet Çelebi ünlü bir tarih bilimcidir. 17. yüzyılda yaşamış olan Müslüman bir Türk bilgini olduğu bilinirken bu gibi konularda üstün olarak karşılanır. Kendisinin tarihteki en büyük yeri ise kendi kendine geliştirmiş olduğu kanat yapısı sayesinde ilk kez bu şekilde bir yerden bir yere uçabilen bir insan olarak hatırlanmaktadır.

Osmanlı devletinde 1623 yılından 1640 yılına kadar saltanat süren 4. Murat zamanında bu olay gerçekleşmiş ve Hezarfen Ahmet Çelebi bunu başarmıştır. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kendisini Galata Kulesi’nin tepesinden kendisini bırakarak Boğaz’ı geçtiği, oradan da Üsküdar’da bulunan Doğancılar meydanına inerek kıtalararası uçuşu gerçekleştiren ilk insan olduğu bilinir.

Ahmet Çelebi’nin isminin başına “Hezarfen” isminin konulmasının esas sebeplerinden biri ise Çelebi’nin o dönemler bu tecrübesini gerçekleştirmek için çok sayıda araştırma yapması ve çok fazla bilgiye sahip olması yönünden halkın kendisine “Hezarfen” yakıştırmasını yapmasıdır. Hezar kelimesi ise Farsçadan gelen bir kelime olarak “1000” anlamını taşır. “Hezarfen” ise “bin bilimli”, “çok şey bilen” anlamlarını da gelmektedir.

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ilk uçma deneyimi

Hezarfen’in gerçekleştirmiş olduğu ilk uçma deneyimini ilham aldığı ilk insan olarak 0. yüzyılda yaşamış bulunan Türk alimlerinden biri olan İsmail Cevheri olduğu söylentileri ileri gelmektedir. Bununla birlikte Leonardo Da Vinci’nin de konuyla ilgili yapmış olduğu araştırmalardan ve geride bıraktığı belgelerden bunun kanıtları ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra kuşların nasıl uçtuğu bile yakından gözlem altına almaya çalışan Hezarfen Ahmet Çelebi, bu gözlemlerden sonra kendisine büyük boyutlarda iki adet kanat hazırlayarak projesine başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu