Ekonomi

Hesap İşletim Ücreti İadesi

Hesap İşletim Ücreti İadesi

Banka hesap işletim ücreti ile 2002 senesinde tanıştık. Bankalarda vadesiz mevduat hesabı açtırıp sözleşmelere usule uygun bir şekilde onay verenler hesap işletim ücretini ödeme sorumluluğu altına girdiler.2002 yılından önce de hesabı var olan banka müşterileri için  aynı durum söz konusu olmadı. 2002 yılından önce de bu ücretler kesiliyordu aslında. Fakat 2002 yılında hesap işletim ücreti başlığı altında hayatımıza yerleşti. 2002 yılı öncesi ve sonrasında sizin hesabınızdan kesilen bu ücretleri geri alabileceksiniz. Yasalar uyarınca bankalar hesap işletim ücreti iadesini müşterilerine ödemesi gereklilik haline geldi.

Hesap işletim ücretinin yasaklara uygun olmadığını belirten çok sayıda mahkeme kararları bulunmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır

Hesap işletim ücretinin hesabınızdan kesildiğini içeren dekontunuz olmalı. Atmlerden aldığınız makbuzlar da işinizi görecektir. Hesap işletim iadesi dilekçesi doldurup iadeli taahhütlü olacak şekilde bankanın genel merkezine yollamalısınız. Genel olarak bankalar bu dilekçeye negatif yönde cevap veriyorlar. Bu durumda ise örnek mahkeme kararı ve hesabınızdan çekilen hesap işletim ücretini gösteren dekontla kimlik bilgilerinizle hesap işletim iadesi dilekçesi ile kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetine hesap işletim ücret iadesi için başvuracaksınız. Geçmiş on seneyi kapsayan zaman için hesap işletim ücreti iadesi almak mümkündür.

Başvurunuzu eksiksiz ve sırayla yapmanız önemli bir husustur. Tüketici hakem heyetine başvuru yapmadan önce bankanızdan gelecek cevabı beklemenizi tavsiye ederiz. Genel olarak bankalar olumsuz yanıt verse de olumlu yanıt verdikleri de görülmüştür kendilerine iadeli taahhütlü gelen hesap işletim ücreti iadesi dilekçelerine Tüketici hakem heyetine başvurduğunuzda size iade edilmelidir hesap işletim ücreti. Bir ay gibi bir sürenin sonunda bankadan hesap işletim ücreti iadesi tarafınıza verilmelidir. Eğer iade edilmezse tekrar tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Başvururken Gerekli Evraklar

  • Örnek mahkeme kararı
  • Kesinti yapıldığını gösterir dekont
  • Kimlik
  • Hesap iletim iade dilekçesi

Hakkınızı arayın ve ihmal etmeyin başvurmayı. Siz hakkınızı aramadıkça bu tip durumlarla karşılarsınız. Hak etmedikleri bir kazanca sahip olmak için bankalar sizin paranızı niye hesap işletim ücreti adı altında alsınlar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu