Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

HES kodu nedir? Sınav için ÖSYM HES kodu nasıl alınır?

ÖSYM HES kodu nasıl alınır sorusunun yanıtı bugün herkes tarafından araştırılıyor. Bundan böyle ÖSYM sınavlarına girmek için HES kodu kullanmak zorunlu hale geldi. Daha önce sadece seyahatler için kullanılan HES kodu artık sınavlarda da alınacak. Peki ÖSYM HES kodu nasıl alınır? HES kodu nedir?
Eklenme:
 HES kodu nedir? Sınav için ÖSYM HES kodu nasıl alınır?

ÖSYM HES kodu nasıl alınır? ÖSYM başkanı Halis Aygün yaptığı açıklamada bundan sonra ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınava giren adayların HES kodu almasının zorunlu olduğunu dile getirdi. Aydın’ın bu açıklamasının ardından HES kodu nedir sorusu bir kez daha gündeme gelirken aynı zamanda sınava girecek olan adaylar ÖSYM HES kodu nasıl alınır sorusunun yanıtını araştırıyor. HES kodu alma ve detaylar haberimizin devamında…

HES kodu nedir?

HES kodu (Hayat eve sığar kodu) Türkiyede koronavirüs tedbirleri kapsamında yurt içinde güvenli yolculuk yapmak için Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirildi. Bu kodu alanlar daha önce koronavirüs hastaları ile temas edip etmediklerini ya da bulundukları yerde koronavirüs hastası olup olmadıklarını kolaylıkla öğrenebiliyor. Eskiden sadece seyahatleri için kullanılan HES kodu bundan sonra ÖSYM sınavları içinde kullanılacak. ÖSYM başkanı Halis Aygün konu hakkında yaptığı açıklamada, “Değerli adaylarımız, pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES kodu bilgisi istenecektir” ifadelerini kullandı. Yani bundan sonra ÖSYM sınavlarına başvuru yapmak isteyen adayların sınav öncesinde HES kodu almaları ve bunun sisteme girmeleri zorunlu oldu.

ÖSYM HES kodu nasıl alınır?

ÖSYM HES kodu almak için, Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen hayat eve sığar uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Uygulamaya bilgilerinizi girdikten sonra HES kodu ekranına ulaşabilir buradan seyahat ya da ÖSYM sınavları için HES kodu alabilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Meriç İzgi kimdir? Etkileşim almak için maymuna yapmadığını bırakmadı
14 09 2020 - 10:53
Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?
12 09 2020 - 18:42
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Hafta sonu yasak gelen iller belli oldu mu? 12-13 Eylül 2020 hangi illerde yasak var?
8 09 2020 - 09:18
Yorum Yap