Sağlık

Her Sabah Aç Karnına Bir Bardak Limonlu Su İçmenin Yararları

Sabahları uyanır uyanmaz kendinize gelmek için çay, kahve ya da başka içeceklere ihtiyaç duyuyorsanız, onları bir kenara bırakmanızın zamanı geldi. Çünkü günün ilk saatlerinde vücudunuza girmesi gereken tek içecek ılık bir limonlu su. Öyle ki, bu içecek birçok başarılı ve ünlü insanın vazgeçilmezi. Peki, ama sabah alışkanlığı olarak limonlu su içmek neden bu kadar önemli?

Faydaları saymakla bitmeyen limonlu suyun her sabah aç karnına neden içilmesi gerektiğini sizlere bu yazımızda anlatacağız.

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Aslında hazırlaması da tüketmesi de oldukça kolay. Limonlu Su hazırlarken yapmanız gereken tek şey yarım taze limonu dilimleyerek bir bardak ılık suyun içine atmak. Yalnız dikkat edin, su ne çok sıcak nede çok soğuk olsun. Ilık olması vücudunuza daha dazla etki etmesini sağlayacaktır.

Limonlu Su Nasıl İçilir?

Ilık limonlu suyu sabah aç karnınıza içmenizde yarar var. Fakat bu noktada da midesinden rahatsız olanların bu alışkanlığı edinmeden önce mutlaka doktora başvurmalarında yarar var. Her sabah aç karnınıza ılık bir bardak limonlu suyu afiyetle tüketebilirsiniz.

Her Sabah Aç Karnına Bir Bardak Limonlu Su İçmenin Yararları

Limonlu Su İçmenin Faydaları

Nasıl hazırlandığına, nasıl içildiğine baktığımıza göre o halde her sabah aç karna ılık limonlu su içmenin yararlarından bahsetmeye başlayalım. Merak edenle böyle buyursun;

Ödem Atar, Sindirimi Kolaylaştırır

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan limon, vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sindirimi de kolaylaştırması sayesinde hazımsızlık belirtilerinden sizi kurtarır. Her sabah limonlu su içenler, gün temiz bir mide ile başlar.

Vücudun Ph Seviyesini Dengeler

Asidik bir besin olan limon, vücuda girdiği andan itibaren alkalin haline gelir. Limonlu su içerisinde bulunan mineraller sayesinde vücudunuz alkalize olur ve pH seviyesi dengelenir.

Doğal İdrar Sökücüdür

Doğal bir idrar sökücü olan limonlu su, toksinlerin hızla vücudunuzdan atılmasını sağlar, idrar yollarınızı temizler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Limonlu su C vitamini bakımından çok zengindir. Her sabah düzenli olarak içmeniz durumunda özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan mikroplara karşı koruyucudur. Limon aynı zamanda vücudun demir emilimini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ağız Kokusunu Giderir

Ağız kokusu malum sabahları daha fazla hissedilir. Limonlu su bu kokuyu gidermek için birebirdir. Aynı zamanda diş ağrıları ve diş iltihabı için rahatlatıcı etki gösteren limonlu suyu içmeden önce dişinizi fırçalayın ya da içtikten sonra bir süre bekleyim öyle fırçalayın. Aksi halde sitrik asit diş minesinin açılmasına neden olabilir.

Cilt Güzelliğine Katkı Sağlar

Antioksidan ve C vitamini içeren limonlu su, siyah nokta ve kırışıklıklarının azalmasına yardımcıdır.  Sivilceye neden olan bakterilerini kökünü kurutan limonlu su, serbest radikallere karşı da savaş açar. Limonlu suyun toksinleri atmaya yardımcı olan özelliği cildi canlandırır ve tazeler.

Güne İyi Başlamanızı Sağlar

Limonun ve kokusunun bedene enerji verdiği daha önce birçok yerde karşınıza çıkmıştır. Bu özelliği sayesinde her sabah içeceğiniz limonlu su, kendinizi daha mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlar. Düzenli olarak tüketmeniz durumunda da stresi, endişeyi ve depresyonu azaltır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Geldik en mühim konuya. Herkesin kafasında aynı soru var: Limonlu su zayıflatır mı? Sizlerin merakını hemen giderelim. Elbette, tek başına limonlu ılık su zayıflamak için yeteri olmaz. Fakat diyet ve spor ile başladığınız zayıflama sürecinde size yardımcı olur.

Çünkü limonun içinde çözünür bir lif olan pektin vardır, bu lif acıkmayı geciktirir, uzun süre tokluk hissi sağlar. Her sabah limonlu ılık su içmeniz durumunda daha geç acıkırsınız ve bu sayede de sağlıksız atıştırmalıklardan da uzak kalırsınız.

Hadi o zaman faydalarını öğrendiğimize göre yarın sabah itibari ile limonlu su içmeye ve güne sağlıklı başlamaya ne dersiniz?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu