Sağlık

Her Sabah Aç Karına Bir Bardak Ballı Su İçmenin Faydaları

Sabah uyandığımızda henüz Hiçbir şey yemeden önce içeceğiniz ılık bir bardak ballı soğuk gün boyu yaşayacağınız her şeyi değiştirebilir. Üstelik ballı su sağlık için sandığınızdan çok daha faydalı ve bu faydaları saymakla bitmiyor. Merak edenler için Bugün ballı su nasıl hazırlanır, ballı su içmenin faydaları nelerdir sorularına yanıt verdik.

Ballı Su Nasıl Hazırlanır?

Bir bardak ılık suyun içerisine mümkünse organik bir yemek kaşığı bal eklemeniz yeterli. Fakat tüketmeden önce balın su içerisinde iyice çözülmesini beklemeniz de yarar var. Sabah uyandığınızda aç karınla içmeniz durumunda bu karışımın maksimum faydalarından yararlanabilirsiniz. Son olarak eğer bala karşı bir alerjiniz varsa ya da ciddi mide rahatsızlıkları yaşıyorsanız bu karışımı içmeden önce mutlaka doktora başvurun bizden söylemesi.

Ballı Su İçmenin Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisinde bol miktarda antioksidan bulunan bal, Vücutta bulunan kötü serbest radikallere karşı savaş açar. Eğer düzenli olarak ballı su tüketirseniz toksinlerden kurtulursunuz.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Antiseptik etkisi nedeniyle bal Midedeki asit derecesini düşürür. Eğer ballı su tüketirseniz kalın bağırsağın susuz kalmaz ve bu sayede kabızlık, şişkinlik gibi sorunlar da yaşamazsınız. Ayrıca ballı su tüketmeniz durumunda mide ağrısı, mide yanması ve gaz gibi sorunlarınızı da geçtiğini göreceksiniz.

Enerji Verir

Bal, Vücutta en hızlı şekilde enerjiye dönüşen besinlerin başında gelir. Bal bu özelliği sayesinde halsizlik ve yorgunluğa da çözüm olur.  Sabahları ballı su tüketerek vücudumuzun ihtiyacı olan gücü ve enerjiyi toplayabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri en doğal ve en zararsız şekilde karşılamanızı sağlayan balın içerisinde doğal şeker bulunur. Eğer Her sabah ballı su tüketirseniz abur cubur yeme isteğinin de önüne geçersiniz.

Kalp Sağlığını Korur

Vücudun su oranını dengede tutan bal vücudun iyi kolesterol seviyesini artırır ve kas sağlığını korur.

Toksinlerden Arındırır

Bal doğal bir antioksidandır ve Vücuttaki zararlı bakterilere karşı savaş açar. Eğer Organik bal bulabilirseniz içerisinde bakterilere karşı fazla iddialı olan enzimlerden yararlanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı ve Öksürüğe İyi Gelir

Ballı ılık su boğazımızda yaşadığınız ağrı ve tahriş azaltır. Boğazı yumuşatan bağlı su bu sayede öksürüğün kesilmesi ne yardım eder. Hazır kış mevsimleri yaklaşıyor ve geçiş mevsimini yaşıyorken ballı suyumu faydalarından yararlanmanın tam zamanı.

Not: Başta da belirttiğimiz gibi her ne kadar doğal yöntemler olsa bile bu yöntemleri denemeden önce mutlaka bir uzmana danışmanız da yarar var. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan ve alerjik reaksiyon gösterenler bal tüketmeden Önce doktora başvurmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu