Her Kadının Tüketmesi Gereken Meme Kanserine Kalkan Olan Besinler

NAVİGASYONYeşilçayYağlı BalıklarCevizDomatesKuru Fasülye ve Diğer BaklagillerBrokoli, Lahana, KarnabaharZerdeçalKeten Tohumu Meme kanseri Türkiye ve dünya genelinde en sık görülen kanser türü. Hatta dünyada her 8 kadından birinde meme kanseri görülürken her 19 saniyede bir kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Erken teşhis meme kanserine karşı en koruyucu yöntem olarak görülürken kanser henüz yayılmadan teşhis edilirse %96 oranla […]

23.10.2018 - 20:41
23.10.2018 - 20:41
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Meme kanseri Türkiye ve dünya genelinde en sık görülen kanser türü. Hatta dünyada her 8 kadından birinde meme kanseri görülürken her 19 saniyede bir kadına meme kanseri teşhisi konuluyor.

Erken teşhis meme kanserine karşı en koruyucu yöntem olarak görülürken kanser henüz yayılmadan teşhis edilirse %96 oranla kişinin kanseri yenme ihtimali bulunuyor. Tabii ki erken teşhis için önemli olan bu konuda bilinçli olmak ve düzenli olarak muayeneleri yapmak. Meme kanseri muayenesi ne evde kendiniz yapabileceğiniz gibi düzenli olarak kontrol eden de geçebilirsiniz.

Daha önce ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar, ilk adetin erken yaşta görenler, çocuk emzirmeyenler, geç menopoz, hiç doğum yapmama ya da ilk doğumu 30 yaşından sonra yapma, obezite, doğum kontrol hapı ya da iğnesi kullanmak gibi faktörler kişiyi meme kanseri riskli sınıfına sokuyor. Meme kanseri riskini en aza indirmek içinse hayat ve beslenme şartların da biraz değişiklik yapmak gerekiyor.

Meme kanserinden korunmak için meme kanserine karşı adeta kalkan görevi Gören ve düzenli tüketilmesi durumunda bu riski en aza indiren bazı besin gruplarını atlamamak gerekiyor. Çünkü meme kanserini riskini azaltmak için sağlıklı ve doğru beslenmek çok önemli. İşte bugün sizlere o muhteşem besinlerden bahsedeceğiz.

Yeşilçay

Antioksidan bakımından zengin olan yeşilçayı mutlaka hayatınıza eklememiz gerekiyor. Aynı zamanda yeşilçay içerisinde bol miktarda polifenoller bulunuyor. Yeşil çayın bu özellikleri kanserli hücre oluşumunun önüne geçiyor. Günde en az bir fincan yeşil çay içen kadınların hiç içmeyenlere oranla daha az kansere yakalandığı araştırmalarla da kanıtlandı.

Yağlı Balıklar

Her türlü balık sağlıklı fakat özellikle hamsi uskumru ve somon gibi yağlı balıklar bol miktarda omega 3 yağ asidi içeriyor. Omega 3 yağ asidi ise kanserli hücrelerin büyümesini ve gelişmesine engelleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu balıkların içerisinde bol miktarda D vitamini bulunduğu için meme kanserine karşı koruyucu etki gösteriyor.

Ceviz

Cevizin içerisinde bulunan bileşenler kanserli hücrelerin yaşamasını engelliyor. Aynı zamanda bu bileşenler sayesinde östrojen seviyesi düzenleniyor ve meme kanseri olan hücrelerin düğmeleri engelleniyor. Uzmanlar yaptıkları uyarılarda her gün iki üç adet ceviz tüketmenin meme kanserine karşı koruyucu olduğunu söylüyor.

Domates

Bol miktarda likopen içeren domates meme dokusunu güçlendiriyor ve kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini en aza indiriyor. Yüksek miktarda karotenoidler barındıran domates bu özelliği sayesinde anti kanserojen etki gösteriyor.

Kuru Fasülye ve Diğer Baklagiller

Başta kuru fasulye olmak üzere bütün baklagiller bol miktarda litre bitkisel protein içeriyor. Bu özellikleri sayesinde kanseri adeta savaş açan baklagiller aynı zamanda bol miktarda ınsp5 olarak bilinen inositol pentakisfosfat adlı bileşen sayesinde tümörlerin büyümesine neden olan enzimler engelliyor. Uzmanlar mutlaka haftada 2 defa kurubaklagil tüketilmesini öneriyor.

Brokoli, Lahana, Karnabahar

Özellikle lahana brokoli ve karnabahar gibi lahanagiller ailesinden olan sebzelerin kanser hücrelerinin büyümesini zorlaştırdığı kanıtlandı. Uzmanlar özellikle bu sebzelerin bütün faydalarından yararlanabilmek için çiğ tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Zerdeçal

Doktorlar ve uzmanlar uzun süreden beri zerdeçalın kansere olan iyileştirici gücünü araştırıyor. Zerdeçalın kanser hücrelerini öldürdüğü ve gelişimini engellediği öne sürülüyor. İçerisinde bulunan aktif madde olan curcumin, zerdeçalı kansere karşı bu kadar güçlü kılıyor.

Keten Tohumu

Anti kanserojen etkisi olan keten tohumu bitkisel lignanlardan bakımından çok zengin. Yapılan araştırmalarda keten tohumu kullanan kadınların meme kanseri riskinde %71 azalma olduğu görüldü.

Not: Burada bugün sizlere meme kanseri riskine karşı tüketmeniz gereken faydalı besinlerden bahsettik. Fakat meme kanseri konusunda tedavi görüyorsanız mutlaka doktora başvurmadan bu besinleri tüketmeyin. Aynı zamanda meme kanseri riski sadece kadınlar için değil erkekler için de var. Bunu da unutma daha sağlıklı bir beslenme tarzı benimsemekte yarar var.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim