1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hemoroid Nedir? Hemoroid Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hemoroid Nedir? Hemoroid Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid Nedir? Hemoroid Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

A+A-

Günümüzde çok sık karşılaşılan hemoroid hastalığı görülme oranı yüksek bir hastalıktır. Diğer bir adı basur olan bu hastalıkla daha önce karşılaşılmaması, daha sonra karşılaşılmayacağı anlamına gelmemektedir.

Hemoroid Nedir?

Varise benzeten makat bölgesinde ve bölgenin daha yukarısı görülen rektumun alt kısmında yer alan şişmiş damarlarla kendisini gösteren hastalığa hemoroid veya basur adı verilir. Hemoroid birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkar; fakat çoğu zaman neden kaynaklandığı net olarak anlaşılamaz. Basur, anüsün dış yüzünde ve cilt altında yerleşim gösteriyorsa eksternal, rektumta yer alıyorsa internal hemoroid şeklinde adlandırılır.

Hemoroid Nedir? Hemoroid Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid; uzun süreli devam eden kabızlık, tuvalette uzun zaman oturma ve dışkılama esnasında zorlanma ile bağlantılıdır. Bunların tamamı bölgesel kan akışını önemli ölçüde etkileyerek damarların göllenmesine yol açar. Bu durum genişleyen uterusun, damar üzerine baskı uygulaması sebebiyle gebelik esnasında hemoroid görülme oranında yükseliş meydana gelir. Yapılan son araştırmalar, basur rahatsızlığına sahip kişilerde anüse düz kaslarının, istirahat halinde dahi sıkı olma eğilimi içerisinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca hamilelikte hemoroid durumuyla karşı karşıya kalınma riski de çok yüksektir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Görülebilecek olan basur belirtileri hemoroid türüne göre değişkenlik gösterir. Dış hemoroid belirtileri:

  • Anüs çevresinde ortaya çıkan kaşıntı ve rahatsızlık duygusu,
  • Anüse yakın bölgelerde kaşıntılı, ağrılı yumru ya da şişlik görülmesi,
  • Bölge üzerine oturulduğu amda artan ağrı duyusu,
  • Dışkıda kan görülmesi en sık karşılaşılan belirtilerdir. Bölgenin zorlanması, ovulması ya da temizlenmesi görülen belirtilerin daha da kötüleşmesine yol açabilir. Birçok birey dış hemoroid ile bağlantılı olan bu belirtilerden birkaç gün içerisinde kurtulur.

İç hemoroid durumunda görülen belirtiler:

  • Dışkı üzerinde ya da tuvalet kağıdında taze kırmızı kan görülmesi,
  • Makat içerisinden hemoroidin dışarı sarkması görülebilir. Çoğunlukla sarkık olmayan bölge yani iç hemoroid ağrı vermez. Fakat sarkmış olan iç hemoroid şiddetli ağrıya ve rahatsızlığa yol açar.

Hemoroid Nedir? Hemoroid Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid Nasıl Geçer?

Dış hemoroid durumunda, çoğunlukla hastada rahatsızlık şikayeti ortaya çıkmadığı müddetçe özel bir tedavi uygulaması gerektirmez. Düşük dereceli belirti gösteren iç hemoroidler ise semptomlara uygun ilaçlar ile hemoroid kremi kullanımının yanı sıra ameliyatsız işlemlerle de tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemlerin ışığında eğer ki başarı sağlanamazsa ya da durum eskisinden daha kötü bir hal alırsa o zaman cerrahi tedavi seçeneklerine gidilmektedir.

Tıbbi ilaç tedavisinin esas amacı, hemoroidi iyileştirmek değil var olan semptomları kontrol altına almaktır. sızlığı ortadan kaldırmaktır. Bunun için de birbirinden farklı ilaç formları kullanılmaktadır. Bu tedavi protokolüne cevap vermeyen düşük dereceli hemoroidler haricinde ileri derecede hemoroidler, boğulma ya da tromboz gibi ortaya çıkabilecek olan komplikasyon durumlarındaysa çoğunlukla cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Hemoroid ameliyatı gerçekleştirildikten sonra belli bir süreyle anestezinin etkisi hasta üzerinde devam etmektedir. Ameliyat sonrası yaşanabilecek olan farklı derecelerdeki ağrıları hafifletmek adına bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılarak ağrılar 6-12 saat süreyle ertelenebilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra ilgili bölge üzerinde ödem nedeniyle idrara çıkma işleminde sıkıtı yaşanabilir.

Basur ameliyatı sonrası yaşanan ağrı  durumu çok normaldir. Yine ameliyattan sonraki bir kaç gün boyunca tuvalete çıktıktan sonra ufak çaplı kanamalar gerçekleşebilir. Bu hassas dönem boyunca sindirim sistemini hiç bir şekilde zorlamamak gerekmektedir. Tuvalete çıkmayı kolaylaştırmak adına sıvı gıdaların tüketimine de ağırlık verilmelidir.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Mümkün Müdür?

Basur tedavisinde ilk olarak gıda alımının düzenlenmesi ve tuvalete çıkarken zorlamamak gerekmektedir. Bunların dışında hemoroid bitkisel tedavisi semptomların daha hafiflemesine yardımcı olabilmektedir. Örneğin; Basur probleminde tahriş olan bölge üzerinde aloe vera kullanımı yarar sağlar. Tahriş olan ve acı duyusunun olduğu bölgede rahatlama sağlar. İltihap oluşumunun önüne geçilmesini sağlar.

Bunun dışında lif içeriği yüksek gıdalarla beslenmek, kabızlık durumunun tedavi edilmesinde ve daha rahat tuvalete çıkılmasında etkilidir.

Hemoroid ağrısına sütle pişirilerek hazırlanan muz püresi kullanmakta ağrı ve acıyı alma konusunda çok etkilidir.

Bitkisel tedavilerin yalnızca doktor önerisi dahilinde kullanılması gerektiğine de dikkat edilmelidir. Belirtilerin ortaya çıktığı ilk anda ve hemoroid kanaması görüldüğü durumda mutlaka doktora muayene olunması gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.medipol.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.