1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?
Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

A+A-

Basur olarak da bilinen hemoroid, rahatsız edici ve utanç verici olduğu kadar tehlikeli değildir. Rektumda temelde iltihaplı veya çıkıntılı damarlar olması, ağrı, iltihaplanma, kanama ve tahriş çok yaygındır. Birçok insanda hemoreid, bazen alevlenir ve daha sonra uzun süre yok olabilir. Yüksek stresli dönemlerde daha da kötüleşiyor gibi görünmektedir ve sizi koruma altına alma eğilimindedir. Bu nedenle, etkili ev tedavilerinin her zaman elinizin altında tutulması iyi bir fikirdir, böylece evinizin mahremiyetinde ve rahatlığında hemoroidin çaresine bakabilirsiniz. Hemoroid için doğal çözümler neler, gelin detaylı olarak bakalım...

ALOE VERA

Tüm zamanların en popüler cilt bakım çözümlerinden biri olan aloe vera, tahriş ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olan farklı bir soğutma özelliğine sahiptir. Aloe vera topikal olarak kullanıldığında iyi tolere edilir ve hemoroidlere uygulandığında rahatsızlık hissinin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Çatlama ve kanama hemoroidlere eşlik eder, ancak aloe veranın uygulanması cildin nemli kalmasına yardımcı olarak bunları minimize edebilir. Daha önce hiç aloe vera kullanmadıysanız, yerel olarak hemoroidlere uygulamadan önce bir ya da iki gün ciltte küçük bir alanda test etmekte fayda var.

Ayrıca öğrenmek isteyebilirsinizAloe Vera Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

CADI ELA

Cadı ela bitkisi, hemoroidin bitkisel tedavisi yönetimi için kullanılan en popüler ilaçlardan biridir, çünkü varlığını ve tahrişini yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, uygulandığı dokunun boyutunu küçültmeye yardımcı olan büzücü özelliklere sahip olduğu söylenir. Bu, iltihaplanma ve şişliği azaltabileceğinden, çıkıntılı hemoroide uygulandığında harika bir sonuç verir. En yaygın kullanımı yağ şeklindedir, ancak kaşıntı önleyici mendiller gibi diğer ürünlerde de mevcuttur.

ELMA SİRKESİ

İltihabı hafifletmek ve kaşıntıya yardımcı olmak için çok etkilidir, bu sayede hemoroid için etkili bir ilaçtır. Tahriş hissini verebileceği için seyreltilmemiş elma sirkesi kullanılmaması gerektiğini bilmek önemlidir.

Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı, hemoroide uygulandığında tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilecek etkili bir nemlendirici ajandır. Hemoroitlerin çizilmesi, kırık deri veya kanama enfeksiyonları gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle çizilme arzusunu azaltmaya yardımcı olan herhangi bir şey iyileşmeyi teşvik edecektir.

BUZ TORBALARI

Soğuk uygulaması, hemoroidlerde olduğu gibi akut ağrı yönetimi için de idealdir. Yerel olarak hemoroit bölgesine bir buz torbası veya soğuk kompres uygulanması, geçici rahatlamanın olmasına yardımcı olabilir ve ayrıca iltihabı azaltabilir. Buzun doğrudan cilde uygulanmaması önemlidir, çünkü bu hasara ve kanamaya neden olabilir. Buz paketleri, 15 dakikaya kadar süre kalabilir ve gerekirse saatte bir kez tekrarlanabilir.

ÇAY POŞETİ UYGULAMASI

Bu iyi bilinen bir uygulama olmasa da, yerel olarak hemoroide uygulanan sıcak yeşil çay poşeti, ağrı ve iltihabı azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıca, doğal olarak yeşil çay içinde bulunan tanik asitin bir sonucu olarak kanamayı durdurmak için pıhtılaşma faktörlerinin devreye girmesine yardımcı olduğu söylenir. Tanik asit ayrıca rektumun çıkıntılı beslemesini küçültmeye yardımcı olan hafif bir büzücüdür.

Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

SICAK SU BANYOSU

Güzel bir ılık su banyosu almak, dolaşımın teşvik edilmesine ve enflamatuar belirteçlerin azaltılmasına yardımcı olduğuna inanıldığından ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.  Banyo suyunuza biraz Epsom tuzu veya elma sirkesi eklemek de ağrılı semptomları azaltmak için çok etkilidir ve kaşıntı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir.

PSYLLİUM FİBER TAKVİYELER

Hemoroid gelişiminde en önemli faktörlerden biri, yanlışlıkla savunmasız cildin dışına çıkabilen bölgedeki damarlara büyük miktarda baskı uygulayarak bağırsak hareketini zorlamaktır. Psyllium kabuğu içeren lif takviyeleri, ağrı ve kanamayı azaltarak, yaşadığınız alevlenmeleri, bağırsak hareketlerini daha kolay hale getirmeye ve düzenliliği arttırmaya yardımcı olabilir.

UYGUN GİYSİLER GİYİN

Birçok insanın düşünmemesine rağmen, acı ve rahatsızlığı en aza indirmek için akut hemoroit atağı yaşarken doğru kıyafetleri giymek önemlidir. Genel olarak, gevşek oturan pamuklu giysiler en iyisidir, çünkü yaşayabilecek tahrişi azaltır. Giysilerde hipoalerjenik deterjan kullanılması da, tahrişi önlemek için tavsiye edilir.

Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

VAZELİN

Vazelin, iltihaplı damarı korumak ve tahrişi önlemek için elimizde olan hızlı bir çaredir. Petrol jeli aynı zamanda cildin bu noktada çatlamasını önlemeye ve kanamayı önlemeye yardımcı olan etkili bir nemlendirici ajandır. Genellikle hipoalerjenik olan ve hassasiyeti ile ilgili herhangi bir sorun yaratması muhtemel olmayan düz kokusuz vazelin kullandığınızdan emin olun.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çalışılmakta olan ancak hemoroidlerle ilişkili ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olmak için ön başarı gösteren nadir bir ilaç. Buna ek olarak, çay ağacı yağı, alanı olası bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olabilecek antiseptik özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağının, vazelin gibi bir araca eklendiğinde ve daha sonra iltihaplı venle temas halinde oldukça fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

TURUNÇGİLLER

Turunçgiller, C vitamini ve biyoflavonoidlerin varlığı sayesinde hemoroit alevlenmelerinin tedavisinde yardımcıdır. Bu bileşikler, kolajen sentezinde kilit rol oynar, bu vücutta yapısal bir proteindir. Kollajenin, çıkıntılı damarlara direnç eklemeye yardımcı olabileceğine ve ayrıca, tüm bağırsak hareketini etkileyen sindirim bozuklukları riskini en aza indirerek tüm sindirim kanalını güçlendirebileceğine inanılmaktadır.

Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

TUVALETTE ÇÖMELME

Birçok insanın bilmediği bir “sır” dır.  Bu görünüşte önemsiz olduğu gibi, otururken geleneksel bir tuvaletin kullanılması hemoroid gelişimine önemli bir katkıda bulunur, çünkü rektum bölgesindeki damarlar üzerinde büyük bir baskı oluşturur. Bebekler dışkıdan yaparken çömelme konusunda bu anatomik gereksinime sahiptir, ancak büyüdükçe geleneksel tuvaletler kullanmaya zorlanırlar. Çömelme damarlardaki gerginliği ve baskıyı azaltır.

AT KESTANESİ

Kan dolaşımını ve kan akışı bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olan bir takviyenin, tüketiminin, damar tonusunu ve kan akışını arttırmaya yardımcı olduğu, böylece rektal damarlara uygulanan basıncın en aza indirildiği gözlemlenmiştir. At Kestanesi, ağrılı hemoroid ataklarının düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Hemoroid (Basur) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri! Basura Ne İyi Gelir?

KASAP SÜPÜRGESİ

Varikoz damarları ve hemoroid de dahil olmak üzere, venöz yetmezlik bozukluklarının tedavisinde yardımcı olan, hemoroit iltihabının ve buna bağlı şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilecek bir katkı maddesi. Damarlar yoluyla kalbe kan dönüşünü iyileştirerek anal damarlar üzerinde daha az baskı uygulamasını sağlar.

[bilgikutusu text="NOT: Hemoroid ağrılı ve rahatsız edici olsa da evde tedavi etmeniz mümkün.Çoğu zaman, erken atılan adımlar prognozu iyileştirebilir ve gerekli cerrahi işlem olasılığını önleyebilir. Burada verilen öneriler sadece tavsiye amaçlıdır ve kesinlikle tıbbi birtedavi değildir. Doğru tedavi için mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir." tur="info"]

Ayrıca öğrenmek isteyebilirsiniz: Hemoroid Nedir? Hemoroid Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.