Kadın

Hem Ekonomik Hem Pratik: Ev Temizliğinde Çok İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler

Ev temizliği için kimyasal ürünlere tonla para döküyorsanuz bu dakikadan itibaren bu huyunuzdan vazgeçin. Sadece evinizde bulunan doğal malzemelerle de temizliğin üstesinden gelebilir hem de bütün de çok zarar vermeden evin her yerini temizleyebilirsiniz. Nasıl dediğinizi duyar gibiyiz…

O halde buyurun bir an önce temizlikle ilgili öğrenmeniz gereken pratik ve ekonomik bilgilerle sizleri tanıştıralım…

Ahşap Yüzeylerdeki Çizikler İçin Sirke ve Zeytinyağı

Ahşap parlatıcı ürünlerin fiyatları bir hayli yüksek. Bunlar yerine bir ölçü zeytinyağı ile bir ölçü sirkeyi karıştırıp çizilen ve rengi matlaşan bütün ahşap yüzeylerde bu ürünü kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullanmak için temiz bir bezi bu karışıma batırın ve daha sonra fazla suyunu sürdürerek yüzeyleri yavaş yavaş ovun ve temizleyin.

Doğal Yağ Çözücü Hazırlayın

Eğer inatçı yağ lekeleri ile mücadele ederken kimyasallarla dolu ürünleri kullanmak istemiyorsanız evlerinizde doğal malzemelerle bir yağ çözücü hazırlamak mümkün. Bunun için 1 limon suyu, iki su bardağı su, 1/2 çay kaşığı kadar sıvı kastil sabunu ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Bu karışımı temiz bir sprey şişesinin içerisinde doldurarak bütün yüzeylerde kullanabilirsiniz.

Musluklarda Oluşan Kireçler ve Su Lekeleri

Limon temizlik konusunda imdadımıza yetişen en önemli doğal malzemelerden biri. İkiye böldüğünüz 1 limonun yarısına musluğun kireçli bölgesine gelecek şekilde uygulayın. Başka kireçli yer kalması durumunda limonun diğer yarısını da diğer kireçli bölgelere koyun. Bu şekilde bir saat beklettikten sonra kaynamış su ile temizleme fırçası ile ovalayarak muslukları temizleyebilir ve ışıl ışıl parlatabilirsiniz.

Kıyafetlerdeki Lekeler İçin Beyaz Sirke

Eğer kıyafetlerinizde çıkmayan inatçı lekeler varsa bunlar içinde çeşit çeşit ürün almak zorunda değilsiniz. 1/4 su bardağı beyaz sirkeyi 1 su bardağı suyun içine ilave edin ve daha sonra bu karışımı lekeli bölgenin üzerinde en az 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra fazla suyu sıkarak her zaman olduğu gibi çamaşır makinenizde kıyafetinizi yıkayın.

Çocukların Duvarları Boyamasına Çözüm Diş Macunu

Eğer evde küçük çocuğunuz varsa ve duvarları boyuyorsa imdadınıza diş macunu yetişiyor. Diş macunu temiz bir bezin üzerine çıkarak duvarları ve boyaları bu diş macunu ile temizleyebilirsiniz.

Ütü Tabanında Oluşan Yanıklar

Sık sık başımıza gelene ev kazalarından biri ütü tabanında oluşan yanık lekeleridir. Bunun içinde diş macunundan yardım alabilirsiniz. Yanık olan bütün bölgenin üzerine diş macunu sürerek yaklaşık bir 2 dakika kadar bekleyin ve daha sonra yumuşak uçlu bir poliçe ya da temiz bir bez yardımı ile ovalayarak temizleyin. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey diş macunun ütü tabanında bulunan deliklerden içeriye dolmaması. Aynı zamanda bu işlemi yaparken üçümüz sıcak değil tamamen soğuk olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Fırının İçinde Oluşan Lekeler ve Kötü Kokular

Sadece fırın içini temizlemek için bilet yasada onlarca farklı ürün bulabilirsiniz. Fakat bu ürünlerin fiyatı bir hayli pahalı ve bu nedenle evde daha ekonomik şekilde hazırlayacağınız doğal temizleyiciler de bu lekeleri kolaylıkla yok edebilirsiniz. Bunun için yarım çay bardağı karbonatı 1 – 2 su bardağı suyun içine ekleyin. Daha sonra büyük boy bir portakalı da bu karışımın içerisine rendeleyerek iyice karıştırın. Karışım köpüklenecektir, dikkatli bir şekilde bu karışımı temiz bir sprey içerisine aktararak lekelere sıkkın. Bir süre lekelerin yumuşamasını bekledikten sonra temizlik süngeri ile temizleyebilirsiniz.

Doğal ve Etkili Bir Deterjan

4 limonu kabukları ile birlikte dörde bölün. daha sonra limonları 2 su bardağı su ile birlikte blendera koyun ve güzelce blendırdan geçirin. Karışım hazır olduktan sonra içerisine bir çay bardağı sirke ve bir yemek kaşığı tuz ilave ederek iyice karıştırın. Karışımı daha sonra bir süzgeç yardımı ile süzerek büyük parçalara ayırır ne kalan karışımı cam bir kavanoza içerisine hava almayacak şekilde kaldırın. Bulaşık temizleme konusunda oldukça etkili olan bu deterjanı ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu