Hediye Gönderdiler Üreticilere Umut Oldular

Cennet elmasını kurutup hediye olarak İngiltere'de yaşayan arkadaşlarına gönderen Güncü çifti, üreticilerin umudu oldu.

25.12.2017 - 16:46
25.12.2017 - 16:46
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Manisa’ya bağlı Alaşehir ilçesinde hayatlarını sürdüren Güncü çifti, yetiştirdikleri cennet elmasının satılmaması sonucunda, kurutma yapmaya karar verdiler. İlk olarak ev içerisinde kuruttukları ürünü çevrelerindeki insanlara pazarlayan Güncü çifti, mahalle genelinde bulunan diğer üreticilere de bahsi geçen konuda öncülük etmiş oldu.

Ürünün nasıl kurutulması gerektiğini çevresindekilere aktaran Güncü çifti, geçtiğimiz senelerde İngiltere’de bulunan arkadaşlarına hediye niyetine ürünün kurutulmuş halini gönderdi. Gönderilen ürünün oldukça beğenilmesi üzerine, sektör içerisinde faaliyetlerini sürdüren bir firmayla temasa geçen çift, görüşmelerin sonucunda toplu siparişler almaya başladı.

Bu Sene 12 Ton Ürün İhraç Edildi

Bu şekilde ihracata başlayan çift, 2017 senesi içerisinde toplam 12 ton kurutulmuş cennet elmasını İngiltere’ye ihraç etti. Böylelikle üreticilerinde umutlarının artmasını sağlayan Güncü çifti, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Konu hakkında konuşan Mahir Güncü, ürünü yakın bir arkadaşına gönderdiğini ve sektör içerisinde bulunan bir kişinin de tesadüfen ürünü tadarak, beğenmiş olduğunu dile getirdi. İngiltere’den ürünü beğenen fabrika sahibinin temasa geçtiğini söyleyen Güncü, fabrika sahibinin ürünün yurt dışına da gönderilmesini istediğini ifade etti.

2018’de Hedef 25 Ton Ürün

Mahallelilerle toplam da 12 ton ürünü İngiltere’ye gönderdiklerini kaydeden Güncü, 2018 senesinde 25 ton ürün kurutmanın hedefleri arasında olduğunu işaret etti. Kurutulan cennet elmasının kilosunu 25 TL’den alıcılara ulaştırdıklarını aktaran Güncü, ürünün kurutma işlemine ilk olarak balkonda başladıklarını, daha sonra alan genişletmesine giderek söz konusu işlemi bahçelerde oluşturulmuş özel alanlarda gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Alaşehir Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapan Necdet Türk ise konu hakkında değerlendirmelerde bulunarak, kuru meyvelerin çiftçilere oldukça güzel paralar kazandırdığına değinerek, ilerleyen zaman dilimleri içerisinde yurt dışına daha çok ihracat yapmayı amaçladıklarını vurguladı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim