Hediye Gönderdiler Üreticilere Umut Oldular

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
25 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Manisa’ya bağlı Alaşehir ilçesinde hayatlarını sürdüren Güncü çifti, yetiştirdikleri cennet elmasının satılmaması sonucunda, kurutma yapmaya karar verdiler. İlk olarak ev içerisinde kuruttukları ürünü çevrelerindeki insanlara pazarlayan Güncü çifti, mahalle genelinde bulunan diğer üreticilere de bahsi geçen konuda öncülük etmiş oldu.

Ürünün nasıl kurutulması gerektiğini çevresindekilere aktaran Güncü çifti, geçtiğimiz senelerde İngiltere’de bulunan arkadaşlarına hediye niyetine ürünün kurutulmuş halini gönderdi. Gönderilen ürünün oldukça beğenilmesi üzerine, sektör içerisinde faaliyetlerini sürdüren bir firmayla temasa geçen çift, görüşmelerin sonucunda toplu siparişler almaya başladı.

Bu Sene 12 Ton Ürün İhraç Edildi

Bu şekilde ihracata başlayan çift, 2017 senesi içerisinde toplam 12 ton kurutulmuş cennet elmasını İngiltere’ye ihraç etti. Böylelikle üreticilerinde umutlarının artmasını sağlayan Güncü çifti, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Konu hakkında konuşan Mahir Güncü, ürünü yakın bir arkadaşına gönderdiğini ve sektör içerisinde bulunan bir kişinin de tesadüfen ürünü tadarak, beğenmiş olduğunu dile getirdi. İngiltere’den ürünü beğenen fabrika sahibinin temasa geçtiğini söyleyen Güncü, fabrika sahibinin ürünün yurt dışına da gönderilmesini istediğini ifade etti.

2018’de Hedef 25 Ton Ürün

Mahallelilerle toplam da 12 ton ürünü İngiltere’ye gönderdiklerini kaydeden Güncü, 2018 senesinde 25 ton ürün kurutmanın hedefleri arasında olduğunu işaret etti. Kurutulan cennet elmasının kilosunu 25 TL’den alıcılara ulaştırdıklarını aktaran Güncü, ürünün kurutma işlemine ilk olarak balkonda başladıklarını, daha sonra alan genişletmesine giderek söz konusu işlemi bahçelerde oluşturulmuş özel alanlarda gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Alaşehir Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapan Necdet Türk ise konu hakkında değerlendirmelerde bulunarak, kuru meyvelerin çiftçilere oldukça güzel paralar kazandırdığına değinerek, ilerleyen zaman dilimleri içerisinde yurt dışına daha çok ihracat yapmayı amaçladıklarını vurguladı.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com