HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin yaptığı işçi kıyımı belediye binası önünde protesto edildi

Diyarbakır'da HDP’li Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından haksız yere işten çıkarıldığını iddia eden vatandaşlar belediye önünde toplanarak kararı protesto etti.

09.08.2019 - 17:57
09.08.2019 - 17:57
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan işten çıkarılanlar ve yakınları HDP’li belediyelerin işçi kıyımı yaptığını söyleyerek protesto gösterisi yaptı. Vatandaşlar, “Diyarbakır’da kayyum yok kıyım var”, “Kayyum gitti yıkım başladı”, “İşimizi geri versinler bu vebalden kurtulsunlar”, “Alın teri dökene zulüm etmeyiniz” gibi pankartlarla belediye önünde eylem yaptı. Belediyenin önünde açıklama yapan Anadolu Şehit Ve Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı Ahmet Büyükburç, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Yenişehir, Kayapınar, Kocaköy ve Lice belediyelerinde aralarında şehit ailelerinin de bulunduğu 267 kişinin iş akdinin feshedildiğini söyledi.

İşten çıkarılanların yanındayız

Açıklamasının devamında Kandil’den emir alan zihniyeti kınadıklarını ve lanetlediklerini belirten Büyükburç, yaklaşık 3 yıldan bu yana işlerinde büyük bir özenle çalışan kendi aileleri gibi halka hizmet eden halkın sorunlarını dinleyerek çözüm üreten kişilerin adeta tarihi geçmiş bir meta gibi Kurban Bayramı öncesinde kapının önüne konulduğunu dile getirdi. HDP belediye başkanlarının Kandil’den emir aldığını dile getiren Büyükburç, alınan bu işçi kıyım kararıyla emekçi Diyarbakırlılara ihanet edildiğini söyledi. HDP’li belediye başkanlarının yapması gereken şeyin halka hizmet olduğunu belirten Büyükburç, bunun yerine emekçi işçilerle uğraştıklarını ve şehrin hizmete ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Kandil’den devlet kurumu yönetilmez

HDP’li belediye tarafından işten çıkarıldığını söyleyen Elif Bat ise, önce bayrakla sorunları olmadığını söylediklerini ancak göreve gelir gelmez önce masadaki bayrakların kaldırılması emrini verdiklerini belirterek daha sonra devlet memurlarının kimliklerindeki Türk bayrağını kaldırdıklarını, Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir devlet kurumunun Kandil’den yönetilemeyeceğini söyledi. Sur Belediyesi’nde çalışırken işten çıkarılan Ahmet Sapmaz ise, şehit ve gazi yakınları başta olmak üzere ekmek mücadelesi veren vatandaşların işten çıkarıldığını dile getirdi.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim