Haber

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü’nün Polisi Karalamak İçin Paylaştığı Görüntülere İç İşleri Bakanlığı’ndan Suç Duyurusu

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik olarak düzenlenen operasyondan rahatsız olan HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, sosyal medya hesabından paylaştığı bir video ile güvenlik güçlerini karalamaya çalışmıştı. Güvenlik güçlerinin ilçede belirlenen adrese düzenledikleri operasyonun ardından sosyal medya hesabından bir video paylaşan Sürücü, evin arandığı sırada alt üst edildiğini ve Kuranı Kerim’in yere fırlatıldığını iddia etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuya ilişkin bir açıklama yaparak operasyon sırasında polis kamerası ile kaydedilen görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşınca Ayşe Sürücü’nün bu iddiası çürümüştü.

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü'nün Polisi Karalamak İçin Paylaştığı Görüntülere İç İşleri Bakanlığı'ndan Suç Duyurusu

Görüntülerin Aslını Paylaştık

İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabında söz konusu görüntülerin gerçeği yansıtmadığını dair yapılan açıklamanın ardından İçişleri Bakan Yardımcısı ve bakanlık sözcüsü İsmail Çataklı bugün aylık bilgilendirme toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çataklı, söz konusu olayla ilgili gelen bir soru üzerine öncelikle bu sürecin nasıl başladığına bakmak gerektiğine dikkat çekti. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile 26 Haziran tarihinde bir istihbaratı değerlendirmek üzere güvenlik güçlerinin HDP’li bir belediye meclis üyesinin evinde ve bahçesinde arama yaptığını belirten Çataklı, yapılan aramalarda yüklü miktarda patlayıcı ele geçirildiğini ifade etti. Olaydan bir süre sonra HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün sosyal medya hesabından bu aramaya ilişkin bir ifade ve görüntü paylaştığını belirten Çataklı, evde bulunan insanların çatıya çıkarıldığını ve başlarına silah dayandığını iddia ettiğini aynı zamanda kutsal kitabın yere atıldığını öne sürdüğünü dile getirdi. Bu iddiaları üzerine bakanlık tarafından polis kamerası görüntülerinin istendiğini belirten Çataklı, Sosyal medya da dahil olmak üzere değişik kanallardan görüntünün kamuoyuyla paylaşıldığını ifade etti. Görüntülerde belirlenen adrese giden polislerin Savcılık tarafından verilen kararı okuduğunun ardından da ellerinde eldivenleri ile arama yaptıklarının ve ortalığı hiçbir şekilde dağıtmadıklarının görüldüğünü belirten Çataklı, işlerini bitirdikten sonra polislerin dışarıya çıktığını söyledi.

Bakanlık Suç Duyurusunda Bulundu

Güvenlik güçlerinin daha sonra evin bahçesinde yaptıkları kazı sonucunda 44 kilogram patlayıcı madde ele geçirdiklerini belirten bakanlık sözcüsü Çataklı, Bakanlık tarafından paylaşılan görüntülerde HDP milletvekilinin paylaştığı görüntülerin gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını dile getirdi. HDP milletvekili Ayşe Sürücü’nün suçu örtbas etmek amacıyla bu görüntüleri paylaştığını ifade eden Çataklı, aynı zamanda güvenlik güçlerini töhmet altında bırakmak için yoğun bir çaba harcadığını vurguladı. Polisin görevini kanun ve nizama uygun olarak yerine getirdiğini belirten Çataklı, HDP milletvekilinin yaptığı paylaşımlar nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu ve adli süreci yakından takip edeceklerini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu