HDP Gülen’in iadesi çağrısı için meclisteki 4 partiye neden destek vermediğini yazılı olarak açıkladı

TBMM'de grubu bulunan 4 parti bugün ortak bir metin hazırlayarak ABD'ye terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in iadesi için çağrıda bulundu. AK Parti, CHP, MHP ve iyi Parti grupları tarafından hazırlanan çağrı metnine HDP katılmadı. Meclisteki 4 partiye desteği olmayan HDP bu konuda neden destek vermediğini "Önce terör örgütünün siyasi ayağının ortaya çıkarılması gerekir" ifadeleri ile açıkladı.

09.08.2019 - 21:17
09.08.2019 - 21:17
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan 4 siyasi parti bugün bir metin hazırlayarak ABD’ye terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in iadesi için çağrı yaptı. TBMM’de grubu bulunan diğer bir parçası olan HDP ise bu çağrıya destek vermedi. HDP bu duruma gerekçe olarak önce terör örgütünün siyasi ayağının ortaya çıkarılması gerektiğini gösterdi. Aynı zamanda HDP tarafından diğer partilerle ortak bildiriye imza atılmamasının nedenleri de kamuoyuna yazılı olarak duyuruldu.

FETÖ ile mücadele önemli bir konu

HDP tarafından yapılan yazılı açıklamada darbe girişiminde bulunanların evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde yargılanmaları ve bu nedenle iade edilmelerinin tartışılmaz bir doğru olduğu vurgulandı. Açıklamanın devamında, FETÖ/Paralel Yapı ile mücadelenin, terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen ve diğer mensuplarının iadesine sıkıştırılmayacak kadar önemli bir konu olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “İktidara geldiği 2002’den 2014 sonuna kadar cemaate her türlü desteği sunan, bu desteği defalarca en üst düzeydeki temsilcileri tarafından dile getiren AKP iktidarının, bu yapının büyümesindeki sorumluluğunu kabul etmesi ve bu kapsamda adaletin tecellisini sağlaması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim