Hazal Kaya Kimdir? Nerelerde Oynadı ve Hayatı Nasıldır?

NAVİGASYONHazal Kaya Kimdir?Hazal Kaya’nın HayatıHazal Kaya’nın ÇocukluğuHazal Kaya’nın Oyunculuk HayatıHazal Kaya’nın BaşarılarıHazal Kaya’nın Oynadığı Dizi ve Filmler Hazal Kaya Kimdir? Hazal Kaya, özellikle son yıllarda yüzünü ekranlarda sık sık gördüğümüz ve dizilerin aranılan yüzü olmuş bir oyuncudur. “Adını Feriha Koydum” ve “Aşk-ı Memnu” dizisi ile ünlenen güzel oyuncu, güzelliği kadar oyunculuk yeteneğini de konuşturan Hazal […]

26.07.2018 - 22:57
26.07.2018 - 23:47
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Hazal Kaya Kimdir?

Hazal Kaya, özellikle son yıllarda yüzünü ekranlarda sık sık gördüğümüz ve dizilerin aranılan yüzü olmuş bir oyuncudur. “Adını Feriha Koydum” ve “Aşk-ı Memnu” dizisi ile ünlenen güzel oyuncu, güzelliği kadar oyunculuk yeteneğini de konuşturan Hazal Kaya, birçok filmde oynamış ve birden fazla ödül almıştır. Hazal Kaya’nın boyu ise 1,60 metredir.

Hazal Kaya’nın Hayatı

Hazal Leyla Kaya 1 Ekim 1990 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır, Balat’ta da büyümüştür. İlkokul öğrenimini Gaziosmanpaşa İlköğretim okulunda, lise eğitimini ise İstanbul İtalya Lisesi’nde almıştır. Ardından da 2009 senesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatlarında Performans bölümünde eğitimine devam etmiştir. Hazal Kaya, Türkçe’nin yanında İngilizce, İtalyanca ve Almanca dillerini de bilmektedir.

Hazal Kaya’nın Çocukluğu

Hazal Kaya’nın annesi ve babası avukattır. 1997 yılında annesi ve babası ayrılan ünlü oyuncu bu olayın ardından annesiyle yaşamaya devam etmiştir. Hazal Kaya, daha küçük yaştayken sanat ile ilgilenmeye başlamıştır. 4.5 yaşında keman ve 7 yaşında da bale dersleri almaya başladı. Lise hayatında da okulunun tiyatro ve koro kollarıyla ilgilenmiştir. Katalog çekimlerine yaptığı ilk başvuru da lise yıllarında gerçekleşmiştir.

Hazal Kaya’nın Oyunculuk Hayatı

Lisede hali hazırda okurken Cola Turca markasının reklam yüzü olmayı başardı. Hemen ardından 2006 yılında Acemi Cadı adlı başrolünde Merve Boluğur’un başrolünde bulunduğu televizyon dizisinde “Pelin” isimli küçük bir rol aldı. 2007 yılında ise Genco isimli televizyon serisinde başrol oynadı. Ardından Hazal Kaya’ya asıl ününü kazandıran, Halit Ziya Uşaklıgil eseri Aşk-ı Memnu isimli dizide Nihal Ziyagil’i başarı ile canlandırmış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Aşk-ı Memnu, tüm dünya tarafından sevilerek izlenmiştir ve bu sayede de Hazal Kaya’nın ünü dünyaya yayılmıştır. Hazal Kaya’nın oynadığı ilk sinema filmi Selçuk Aydemir’in yapım koltuğunda olduğu ve 2011 yılında gösterime giren Çalgı Çengi filmidir. Bu dönemlerde oyunculuk eğitimine ara vermemiş ve Ekol Drama’da Ayla Algan tarafından oyunculuk eğitimi almıştır. Ayla Algan’ın ardından ise Ümit Çırak Oyunculuk Teknikleri Atölyesi’nde Ümit Çırak tarafından eğitim almıştır.

Hazal Kaya, 14 Ocak 2011 tarihinde “Adını Feriha Koydum” isimli hit dizide televizyona güzel bir dönüş yaptı. Başrolünü Çağatay Ulusoy ile paylaştığı dizide Feriha Yılmaz Sarrafoğlu isimli fakir kız karakterine hayat verdi. Bu dizi hem Türkiye hem de dünya ülkelerince büyük beğeni aldı ve reytingleri alt üst etti. İkinci sezon finalinin sonrasında ise diziden ayrıldı. Aynı sene içerisinde Ayça Bingöl ve Selin Şekerci ile oynadığı Ay Büyürken Uyuyamam adlı sinema filminde Hülya karakterini canlandırdı. Ardından da başrolü Engin Altan Düzyatan ile paylaştığı Bu Son Olsun isimli sinema filminde oynadı.

Hazal Kaya, 2012 – 2013 sezonunda yayınlanmış olan Son yaz – Balkanlar 1912 isimli dizi ile televizyona geri döndü. Ancak dizi reyting yönünden hayal kırıklığına uğratınca iptal edildi. Ardından Kanal D’de yayınlanan A.Ş.K. isimli dizide tenis hocası rolünü oynadı fakat bu dizi de 13. bölümünde final yaptı. Ardından Onur Ünlü’nün yönetmen koltuğunda olduğu İtirazım var adlı filmde Zeynep Bulut karakterine kayat verdi.

2015 yılında ise TV8 kanalında yayınlanan Aras Bulut İynemli ile başrolünü paylaştığı Maral: En Güzel Hikayem adlı televizyon dizisinde oynadı. 2017 yılından itibaren ise ünlü yabancı dizi Shameless’tan esinlenen Bizim Hikaye isimli Fox Tv dizisinde Filiz karakterinde başrol oynamakta.

Hazal Kaya’nın Başarıları

2014 yılında “ichaps” isimli önemli bir kuruluş tarafından dünyanın en etkili isimleri arasında yer aldı. Ardından Birleşik Arap Emirlikleri merkezli MBC kanallarında yapılan anketlerin sonucunda en çok beğenilen Türk Sanatçılar listesinde 4. oldu. Bununla beraber 2010 – 2015 ağustos arasını kapsayan bir araştırma sonucu en popüler 10 kadın oyuncu arasında 6. seçildi. Hazal Kaya “Lebanon Awards 2015” ödülünü kazanan tek Türk sanatçı olmaktadır.

Hazal Kaya’nın Oynadığı Dizi ve Filmler

YılAdıRol
2011Çalgı ÇengiDepoya gelen genç kız
2011Behzat Ç. Seni Kalbime GömdümBerna Ç.
2011Ay Büyürken UyuyamamHülya
2012Bu Son OlsunLâle
2013Mavi DalgaArzu
2014İtirazım VarZeynep Bulut
2018Kırık Kalpler BankasıAslım2006
2006SılaBerrin
2006Taşların SırrıBengü
2006Acemi CadıPelin
2007-2008GencoÖzge (Gülay Erkaya)
2008-2010Aşk-ı MemnuNihal Ziyagil
2011-2012Behzat Ç. Bir Ankara PolisiyesiBerna Ç.
2011-2012Adını Feriha KoydumFeriha Yılmaz Sarrafoğlu
2012Son Yaz-Balkanlar 1912Emine
2013A.Ş.K.Azra Özak
2015Maral: En Güzel HikayemMaral Erdem
2017-2018Bizim HikâyeFiliz Elibol

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim