Kimdir?

Hazal Kaya Kimdir? Nerelerde Oynadı ve Hayatı Nasıldır?

Hazal Kaya Kimdir?

Hazal Kaya, özellikle son yıllarda yüzünü ekranlarda sık sık gördüğümüz ve dizilerin aranılan yüzü olmuş bir oyuncudur. “Adını Feriha Koydum” ve “Aşk-ı Memnu” dizisi ile ünlenen güzel oyuncu, güzelliği kadar oyunculuk yeteneğini de konuşturan Hazal Kaya, birçok filmde oynamış ve birden fazla ödül almıştır. Hazal Kaya’nın boyu ise 1,60 metredir.

Hazal Kaya’nın Hayatı

Hazal Leyla Kaya 1 Ekim 1990 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır, Balat’ta da büyümüştür. İlkokul öğrenimini Gaziosmanpaşa İlköğretim okulunda, lise eğitimini ise İstanbul İtalya Lisesi’nde almıştır. Ardından da 2009 senesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatlarında Performans bölümünde eğitimine devam etmiştir. Hazal Kaya, Türkçe’nin yanında İngilizce, İtalyanca ve Almanca dillerini de bilmektedir.

Hazal Kaya Kimdir? Nerelerde Oynadı ve Hayatı Nasıldır?

Hazal Kaya’nın Çocukluğu

Hazal Kaya’nın annesi ve babası avukattır. 1997 yılında annesi ve babası ayrılan ünlü oyuncu bu olayın ardından annesiyle yaşamaya devam etmiştir. Hazal Kaya, daha küçük yaştayken sanat ile ilgilenmeye başlamıştır. 4.5 yaşında keman ve 7 yaşında da bale dersleri almaya başladı. Lise hayatında da okulunun tiyatro ve koro kollarıyla ilgilenmiştir. Katalog çekimlerine yaptığı ilk başvuru da lise yıllarında gerçekleşmiştir.

Hazal Kaya’nın Oyunculuk Hayatı

Lisede hali hazırda okurken Cola Turca markasının reklam yüzü olmayı başardı. Hemen ardından 2006 yılında Acemi Cadı adlı başrolünde Merve Boluğur’un başrolünde bulunduğu televizyon dizisinde “Pelin” isimli küçük bir rol aldı. 2007 yılında ise Genco isimli televizyon serisinde başrol oynadı. Ardından Hazal Kaya’ya asıl ününü kazandıran, Halit Ziya Uşaklıgil eseri Aşk-ı Memnu isimli dizide Nihal Ziyagil’i başarı ile canlandırmış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Aşk-ı Memnu, tüm dünya tarafından sevilerek izlenmiştir ve bu sayede de Hazal Kaya’nın ünü dünyaya yayılmıştır. Hazal Kaya’nın oynadığı ilk sinema filmi Selçuk Aydemir’in yapım koltuğunda olduğu ve 2011 yılında gösterime giren Çalgı Çengi filmidir. Bu dönemlerde oyunculuk eğitimine ara vermemiş ve Ekol Drama’da Ayla Algan tarafından oyunculuk eğitimi almıştır. Ayla Algan’ın ardından ise Ümit Çırak Oyunculuk Teknikleri Atölyesi’nde Ümit Çırak tarafından eğitim almıştır.

Hazal Kaya, 14 Ocak 2011 tarihinde “Adını Feriha Koydum” isimli hit dizide televizyona güzel bir dönüş yaptı. Başrolünü Çağatay Ulusoy ile paylaştığı dizide Feriha Yılmaz Sarrafoğlu isimli fakir kız karakterine hayat verdi. Bu dizi hem Türkiye hem de dünya ülkelerince büyük beğeni aldı ve reytingleri alt üst etti. İkinci sezon finalinin sonrasında ise diziden ayrıldı. Aynı sene içerisinde Ayça Bingöl ve Selin Şekerci ile oynadığı Ay Büyürken Uyuyamam adlı sinema filminde Hülya karakterini canlandırdı. Ardından da başrolü Engin Altan Düzyatan ile paylaştığı Bu Son Olsun isimli sinema filminde oynadı.

Hazal Kaya, 2012 – 2013 sezonunda yayınlanmış olan Son yaz – Balkanlar 1912 isimli dizi ile televizyona geri döndü. Ancak dizi reyting yönünden hayal kırıklığına uğratınca iptal edildi. Ardından Kanal D’de yayınlanan A.Ş.K. isimli dizide tenis hocası rolünü oynadı fakat bu dizi de 13. bölümünde final yaptı. Ardından Onur Ünlü’nün yönetmen koltuğunda olduğu İtirazım var adlı filmde Zeynep Bulut karakterine kayat verdi.

2015 yılında ise TV8 kanalında yayınlanan Aras Bulut İynemli ile başrolünü paylaştığı Maral: En Güzel Hikayem adlı televizyon dizisinde oynadı. 2017 yılından itibaren ise ünlü yabancı dizi Shameless’tan esinlenen Bizim Hikaye isimli Fox Tv dizisinde Filiz karakterinde başrol oynamakta.

Hazal Kaya Kimdir? Nerelerde Oynadı ve Hayatı Nasıldır?

Hazal Kaya’nın Başarıları

2014 yılında “ichaps” isimli önemli bir kuruluş tarafından dünyanın en etkili isimleri arasında yer aldı. Ardından Birleşik Arap Emirlikleri merkezli MBC kanallarında yapılan anketlerin sonucunda en çok beğenilen Türk Sanatçılar listesinde 4. oldu.  Bununla beraber 2010 – 2015 ağustos arasını kapsayan bir araştırma sonucu en popüler 10 kadın oyuncu arasında 6. seçildi. Hazal Kaya “Lebanon Awards 2015” ödülünü kazanan tek Türk sanatçı olmaktadır.

Hazal Kaya’nın Oynadığı Dizi ve Filmler

Yıl Adı Rol
2011 Çalgı Çengi Depoya gelen genç kız
2011 Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm Berna Ç.
2011 Ay Büyürken Uyuyamam Hülya
2012 Bu Son Olsun Lâle
2013 Mavi Dalga Arzu
2014 İtirazım Var Zeynep Bulut
2018 Kırık Kalpler Bankası Aslım2006
2006 Sıla Berrin
2006 Taşların Sırrı Bengü
2006 Acemi Cadı Pelin
2007-2008 Genco Özge (Gülay Erkaya)
2008-2010 Aşk-ı Memnu Nihal Ziyagil
2011-2012 Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi Berna Ç.
2011-2012 Adını Feriha Koydum Feriha Yılmaz Sarrafoğlu
2012 Son Yaz-Balkanlar 1912 Emine
2013 A.Ş.K. Azra Özak
2015 Maral: En Güzel Hikayem Maral Erdem
2017-2018 Bizim Hikâye Filiz Elibol

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu